7 nejlepších filmů Rutgera Hauera: Od Blade Runnera k Batmanovi

Herec tak univerzální, jako i přehlížený. Co všechno po sobě zanechal Rutger Hauer?
Blade Runner
Blade Runner
Warner Bros.

reklama

Ve čtvrtek večer se na COOLu rozjede biblický biják Nepřemožitelný Samson. Své si v něm najdou jak religionisté, tak i milovníci fantasy… a také milovníci Rutgera Hauera! Tenhle nizozemský herec, jenž nedávno bohužel odešel na věčnost, je proslavený zejména Blade Runnerem. Hauer měl však talentu na rozdávání a objevil se ve víc než stovce filmů. Ze kterých si ho určitě pamatujete? Tady je výběr Hauerových nejlepších bijáků, na které mohl být náležitě pyšný.

07) Fatherland

Hauerovy postavy jen málokdy patřily k vyloženým klaďasům. Vezměte si takový Fatherland neboli česky poněkud prazvláštně přeloženou Otčinu. I když tu Hauer hraje borce, který v paralelní realitě, kde náckové vyhráli druhou světovou, vlastně odhalí světu holocaust, pořád je to nacistický důstojník. Stačilo by story zasadit o pár let dříve a jeho postava by byla za čistého záporáka. A tím jenom začínáme!

Fatherland
Autor: Eis Film Fatherland

06) Sin City: Město hříchu

Pozoruhodný je i Hauerův příspěvek sérii Sin City. Možná jste si jeho postavy ani příliš nevšimli – Hauer si totiž střihl kanibalistického (!) kardinála (!) Roarka, který se ve filmu mihl jen na chvíli. Jenom někdo s Hauerovou tváří je však s to sehrát podobně ďábelskou postavu i na tak krátké ploše.

Sin City
Autor: Dimension Films Sin City

05) Batman začíná

A nemlich stejně je na tom i Hauerův byznysman z prvního dílu Nolanovy batmanovské trilogie. Hauer si tentokrát střihl kravaťáka, který převezme Wayne Enterprises po dobu, co Christian Bale cestuje po světě a nechává se trénovat mnichy. Jeho korporátní manager vlastně není ani příliš záporný, byť jde o stejný typ postavy jako Obadiah Stane z prvního Iron Mana. Stačí však, že jej hraje Hauer, a divák hned čeká, že půjde o záporáka. V tomto ohledu však první Nolanův Batman docela překvapil!

Batman začíná
Autor: Warner Bros. Batman začíná

04) Maso a krev

Středověká řežba Maso a krev byla prvním americkým filmem Paula Verhoevena předtím, než se tento pořízek proslavil Robocopem a Hvězdnou pěchotou. V našem seznamu jde také o jediný film, v němž Hauer hraje čistokrevného hrdinu. Ale ani tentokrát, zejména pro téma filmu, nejde zrovna o šestákového sympaťáka. Když totiž máte být hrdinou v době temna, nemusíte se s Hauerovou muskulaturou zase tolik snažit...

Maso a krev
Autor: Orion Pictures Maso a krev

03) Pozdrav od juggerů

A tak trochu ve středověku se odehrává i další opomíjená perla – Pozdrav od juggerů. Tentokrát jsme ve světě po konci světa, a ačkoliv zasazení působí jako levoboček Šíleného Maxe nebo série Fallout, Pozdrav od juggerů má bizarnost přímo v krvi. Neřeší totiž epickou zápletku typickou pro mnohé postapokalyptické bijáky, ale jde vlastně o sportovní film. Jenom jeho předmětem zájmu není hokej nebo fotbal, ale postapo sport vycházející z amerického fotbalu. A Hauer do něj se svou tváří sedí od začátku až do konce!

Pozdrav od juggerů
Autor: New Line Cinema Pozdrav od juggerů

02) Somrák s brokárnou

Pokud bychom měli vytáhnout jeden novější snímek, v němž se nám Rutger vepsal pod kůži, pak je to Somrák s brokárnou. V zásadě jde o čistokrevné béčko, které navíc začínalo podobně jako Grindhouse bijáky Tarantina a Rodrigueze fiktivním trailerem! Jenže v celovečerní verzi tu Hauer dokázal titulního antihrdinu vykreslit s takovou porcí emocí a hloubky, že celý ten nesmysl prakticky povýšil na umění!

Somrák s brokárnou
Autor: Alliance Films Somrák s brokárnou

01) Blade Runner

A něco podobného lze říct i o Hauerově nejslavnějším filmu. Jistě, jeho Roy Batty alias utíkající replikant, kterému zbývá jen pár dnů života, v průběhu filmu maniakálně zabije spoustu počet lidí. V závěru s ním ale každý soucítí tak mocně, až se ptáte, jestli Roy nebyl hlavní postavou! O Hauerově genialitě vypovídá i fakt, že Royův legendární finální monolog sepsal jeho představil sám – stalo se tak večer před natáčením v okamžiku osvícení. Rutger Hauer byl zkrátka nejen atypický herec, ale i umělec každým coulem!

Blade Runner
Autor: Warner Bros. Blade Runner

Nepřemožitelný Samson začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 20.15.

reklama

reklama