7 nejlepších filmů Rutgera Hauera: Od Blade Runnera k Batmanovi

Herec tak univerzální, jako i přehlížený. Co všechno po sobě zanechal Rutger Hauer?
Blade Runner
Blade Runner
Warner Bros.

reklama

V sobotu ve 20.00 se na Prima COOL rozjede biblický biják Nepřemožitelný Samson. Své si v něm najdou jak religionisté, tak i milovníci fantasy… a také milovníci Rutgera Hauera! Tenhle nizozemský herec, jenž nedávno bohužel odešel na věčnost, je proslavený zejména Blade Runnerem. Hauer měl však talentu na rozdávání a objevil se ve víc než stovce filmů. Ze kterých si ho určitě pamatujete? Tady je výběr Hauerových nejlepších bijáků, na které mohl být náležitě pyšný.

Nepřemožitelný Samson - upoutávka
Nepřemožitelný Samson - upoutávka

07) Fatherland

Hauerovy postavy jen málokdy patřily k vyloženým klaďasům. Vezměte si takový Fatherland neboli česky poněkud prazvláštně přeloženou Otčinu. I když tu Hauer hraje borce, který v paralelní realitě, kde náckové vyhráli druhou světovou, vlastně odhalí světu holocaust, pořád je to nacistický důstojník. Stačilo by story zasadit o pár let dříve a jeho postava by byla za čistého záporáka. A tím jenom začínáme!

Fatherland
Autor: Eis Film Fatherland

06) Sin City: Město hříchu

Pozoruhodný je i Hauerův příspěvek sérii Sin City. Možná jste si jeho postavy ani příliš nevšimli – Hauer si totiž střihl kanibalistického (!) kardinála (!) Roarka, který se ve filmu mihl jen na chvíli. Jenom někdo s Hauerovou tváří je však s to sehrát podobně ďábelskou postavu i na tak krátké ploše.

Sin City
Autor: Dimension Films Sin City

05) Batman začíná

A nemlich stejně je na tom i Hauerův byznysman z prvního dílu Nolanovy batmanovské trilogie. Hauer si tentokrát střihl kravaťáka, který převezme Wayne Enterprises po dobu, co Christian Bale cestuje po světě a nechává se trénovat mnichy. Jeho korporátní manager vlastně není ani příliš záporný, byť jde o stejný typ postavy jako Obadiah Stane z prvního Iron Mana. Stačí však, že jej hraje Hauer, a divák hned čeká, že půjde o záporáka. V tomto ohledu však první Nolanův Batman docela překvapil!

Batman začíná
Autor: Warner Bros. Batman začíná

04) Maso a krev

Středověká řežba Maso a krev byla prvním americkým filmem Paula Verhoevena předtím, než se tento pořízek proslavil Robocopem a Hvězdnou pěchotou. V našem seznamu jde také o jediný film, v němž Hauer hraje čistokrevného hrdinu. Ale ani tentokrát, zejména pro téma filmu, nejde zrovna o šestákového sympaťáka. Když totiž máte být hrdinou v době temna, nemusíte se s Hauerovou muskulaturou zase tolik snažit...

Maso a krev
Autor: Orion Pictures Maso a krev

03) Pozdrav od juggerů

A tak trochu ve středověku se odehrává i další opomíjená perla – Pozdrav od juggerů. Tentokrát jsme ve světě po konci světa, a ačkoliv zasazení působí jako levoboček Šíleného Maxe nebo série Fallout, Pozdrav od juggerů má bizarnost přímo v krvi. Neřeší totiž epickou zápletku typickou pro mnohé postapokalyptické bijáky, ale jde vlastně o sportovní film. Jenom jeho předmětem zájmu není hokej nebo fotbal, ale postapo sport vycházející z amerického fotbalu. A Hauer do něj se svou tváří sedí od začátku až do konce!

Pozdrav od juggerů
Autor: New Line Cinema Pozdrav od juggerů

02) Somrák s brokárnou

Pokud bychom měli vytáhnout jeden novější snímek, v němž se nám Rutger vepsal pod kůži, pak je to Somrák s brokárnou. V zásadě jde o čistokrevné béčko, které navíc začínalo podobně jako Grindhouse bijáky Tarantina a Rodrigueze fiktivním trailerem! Jenže v celovečerní verzi tu Hauer dokázal titulního antihrdinu vykreslit s takovou porcí emocí a hloubky, že celý ten nesmysl prakticky povýšil na umění!

Somrák s brokárnou
Autor: Alliance Films Somrák s brokárnou

01) Blade Runner

A něco podobného lze říct i o Hauerově nejslavnějším filmu. Jistě, jeho Roy Batty alias utíkající replikant, kterému zbývá jen pár dnů života, v průběhu filmu maniakálně zabije spoustu počet lidí. V závěru s ním ale každý soucítí tak mocně, až se ptáte, jestli Roy nebyl hlavní postavou! O Hauerově genialitě vypovídá i fakt, že Royův legendární finální monolog sepsal jeho představil sám – stalo se tak večer před natáčením v okamžiku osvícení. Rutger Hauer byl zkrátka nejen atypický herec, ale i umělec každým coulem!

Blade Runner
Autor: Warner Bros. Blade Runner

Nepřemožitelný Samson začíná na Prima COOL v sobotu ve 20.00.

reklama

reklama