Seřadili jsme Růžové pantery od nejlepšího po nejhoršího

Komisař Clouseau je na stopě!
Clouseau na stopě
Clouseau na stopě
United Artists
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nic není tak živé, jako vyšetřování vraždy – Clouseau na stopě se proto vydá vstříc dalšímu případu na Prima COOL už v sobotu ve 20.00. Peter Sellers si zde střihnul svou slavnou roli již podruhé. Bylo to však poprvé, co se objevil ve světlech reflektorů jako hlavní postava a výsledkem bylo zacementování základů budoucnosti série Růžový panter. Abyste se v ní neztratili, přinesli jsme vám srozumitelné seřazení všech hlavních šesti Sellersových dílů od nejhoršího po nejlepší!

Clouseau na stopě - upoutávka
Clouseau na stopě - upoutávka

06) Stopa Růžového pantera

Šestý film série skončil i na šestém místě. Nebyla to tak úplně jeho vina – Peter Seller totiž žel bohu odešel na věčnost dva roky před jeho premiérou, takže si snímek musel vystačit s archivními/nepoužitými záběry a flashbacky. Režisér Edwards film zamýšlel jako poctu Sellersovi, netřeba však dodávat, že se "kreativní řešení" nepřítomnosti herce, který Růžového pantera "udělal", občas nesetkalo s pozitivními reakcemi. Naštěstí bude už jen lépe!

Stopa Růžového pantera
Autor: MGM/UA Entertainment Company Stopa Růžového pantera

05) Pomsta Růžového pantera

Na pátém místě máme pátý film z roku 1978. Tentokrát se Clouseau musí podívat na zoubek nechvalně známé francouzské spojce newyorské mafie. Vzdor jistému vyčerpání série Růžový panter (ve filmu se neobjevuje ani titulní diamant) jde o labutí píseň Sellerova projevu jako Clouseaua a komika stále šlape, jak má. Na ČSFD si snímek ostatně vydobyl solidních 73% – a které páté pokračování se něčím takovým může pochlubit?!

Pomsta Růžového pantera
Autor: United Artists Pomsta Růžového pantera

04) Růžový panter

Na čtvrtém místě skončil první Růžový panter z roku 1963 – biják původně zamýšlený jako série o lupiči-gentlemanovi s tváří Davida Nivena totiž Sellerse užíval jenom částečně. Jeho zdejší přednes však znamenal, že si Sellers navždy sérii ukradl sám pro sebe a všechna další pokračování (včetně sobotního Clouseaua na stopě) toho naplno využila!

Růžový panter
Autor: United Artists Růžový panter

03) Růžový panter znovu zasahuje

V roce 1976 filmařům došlo, že zápletku Clouseaových dobrodružství nejde stále omotávat kolem ukradeného kamenu. Růžový panter znovu zasahuje přišel totiž především s příběhem, v němž se šéfkomisař Dreyfus snaží přimět svět k tomu, aby došlo na úspěšný atentát na Clouseaua – a byla z toho typická groteskní taškařice, z níž by se komedie měly co učit dodnes.

Růžový panter znovu zasahuje
Autor: United Artists Růžový panter znovu zasahuje

02) Návrat Růžového pantera

Návrat Růžové pantera z roku 1975 lze považovat za jakýsi druhý díl hlavní ságy – po 11 letech od posledního bijáku se vrací Sellers spolu s režisérem Edwardsem, stejně jako i všechny další postavy (a dokonce i titulní kámen!). Byl z toho veliký hit a opět zejména díky zaměření na Sellersovu komiku. Návrat Růžového pantera se zkrátka nesl v typickém duchu pokračování à la "všeho více", a protentokrát to vůbec nevadilo!.

Návrat Růžového pantera
Autor: United Artists Návrat Růžového pantera

01) Clouseau na stopě

Je to paradoxní, ale zřejmě nejlepším filmem s Clouseauem není biják stojící v rámci hlavní série Růžový panter, nýbrž vlastně "levoboček" série z roku 1964. Bylo to poprvé, co filmařům došel potenciál Clouseaua jako hlavní postavy, a Sellers tak v generickém případu vraždy dostal volnou ruku a pochlubil se tím nejlepším ze své pověstné výkonnosti. Biják také poprvé představil kultovní "vedlejší" postavy jako služebníka Cato nebo šéfkomisaře Dreyfuse.

Clouseau na stopě
Autor: United Artists Clouseau na stopě

Clouseau na stopě začíná na Prima COOL v sobotu ve 20.00!

Reklama
Reklama