Je Rychle a zběsile 9 pecka, kvůli které musíte do kina? Přečtěte si první reakce českých diváků!

Po měsících odkladů je Dominic Toretto a jeho banda konečně zpátky, a tentokrát letí konečně i do vesmíru! Je to úplně mimo, nebo totálně boží?
Vin Diesel v Rychle a zběsile 9 opět předvádí šílené kousky
Vin Diesel v Rychle a zběsile 9 opět předvádí šílené kousky
Universal pictures

reklama

Pandemie sice donutila tvůrce nejnovějšího dílu Rychle a zběsile s neuvěřitelnou číslovkou 9 k několika odkladům, konečně jsme se ale dočkali a Dominic Toretto opět dupe na pedál a za sebou má svůj gang nejlepších řidičů a hackerů na světě. Tentokrát se musí postavit svému bráchovi Jakobovi, a protože ho hraje hodně vysvalený John Cena, můžete si být jistí, že vás čeká pořádná akční polízanice. Anebo ne? 

Redakce COOLu už měla možnost horkou akční novinku konečně vidět, a tak vám můžeme sdělit naše čerstvé dojmy z prvního dílu zběsilé ságy, který zamířil dokonce až na orbit a ve kterém zazní snad rekordní množství slova „rodina“!

Rychle a zběsile 9

V novém českém traileru Rychle a zběsile 9 se konečně letí do vesmíru

Petr Semecký / Prima COOL

Ač mi to přijde neuvěřitelné, se sérií Rychle a zběsile jsem se projel zatím pokaždé a až na výjimky (trojka a čtyřka) se vždycky velmi dobře bavím. Není to ale extra silnými scenáristickými či režijními kvalitami. Nedejbože těmi hereckými. Jen jsem velmi brzy pochopil, že tahle série prostě nechce léčit rakovinu a její nejsilnější devízou je akční nátlak na všechny smysly v kombinaci se sexy bouráky, dravými rubanicemi a šílenými trikovými eskapádami, na které se nabalí tuna patosu a čas od času nějaký nový subžánr. Tentokrát se víc než kdy dřív (snad s výjimkou spin-offu Hobbse a Shawa) vydáváme na stezku zběhlých špionů, která jako by občas chtěla pomrkávat po eskapádách Toma Cruise v Mission: Impossible. Té se Rychle a zběsile v aktuální formě samozřejmě nevyrovná, ostatně i akce je zde výrazně méně fyzická a nápaditá než u konkurence. Jenže to ničemu nevadí, protože množství honiček, přestřelek a fyzického bušení do živého masa je snad na absolutním maximu. 

Že je to přitažené za vlasy? ANO! Že je to za hranicí absurdna? Samozřejmě! Že je to nesmírně zábavné, obzvlášť po několikaměsíčním sezení doma na gauči? Každopádně! Jestli tuhle sérii máte rádi a dokážete vyjmenovat všechny členy Torettova týmu a alespoň letmo si pamatujete zápletky či postavy z poloviny předchozích částí, rozhodně vás v kině čeká adekvátní, byť nikterak šokující podívaná. Na Rychle a zběsile 9 se nejvíce hodí staré známé „více toho samého“. A ruku na srdce, u devátého dílu vysokooktanové akční řežby asi nemá cenu požadovat cokoli jiného. 

Hodnocení: 7,5/10

Riddick, Dom Toretto a Groot

6 nejlepších filmových sérií s Vinem Dieselem: Víte, kde všude byl alespoň slyšet?

Mojmír Sedláček / Prima COOL

Málokdo se vyžívá v seriozním pronášení banálních replik tak jako Vin Diesel. I tentokrát si můžete zahrát panákovací hru, kolikrát padne slovo „rodina“ – přestože se hlavní tvář série ke svým skutečným příbuzným zas tak idylicky nechová, na své parťáky za volantem nedá dopustit. To je holt jeden z mnoha nešvarů, které musíte vysokorozpočtové (i vysokooktanové) novince odpustit. Stejně tak budou trpět i všichni, kteří aspoň s odřenými ušima prolezli hodinami středoškolské fyziky; hrdinové totiž porušují nejen ty silniční, nýbrž i fyzikální zákony. A konečně zamrzí i (téměř) úplná absence snad nejpopulárnějších figur, které série v předchozích dílech představila, tedy Dwayna Johnsona a Jasona Stathama. Zatímco předchozí, osmý díl měl pořádný náboj i díky nim, zde se musíme spokojit s osvědčenými, ale bohužel též o poznání okoukanějšími tvářemi.

Ale buďme k filmu taky féroví. Už řadu let tato série představuje prvoplánovou zábavu, která si na nic nehraje a nemá vyšší ambice než adrenalinově zpříjemnit večer. A v tomto trendu pokračuje i devítka, která se třeba prostřednictvím výletu do vesmíru snaží posouvat hranice viděného, ale přece jen působí trochu vyčpěle. O průšvih se nejedná a správně naladěnému divákovi dovede naservírovat přesně to, co by očekával. A to ostatně také není málo.

Hodnocení: 5/10

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama