5 sci-fi filmů, které se odehrávají ve futuristickém roce 2019

Jak si lidé představovali… dnešek?
Já, robot
Já, robot
20th Century Fox
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Filmové sci-fi se často vydávají do budoucnosti. Já, robot, vás třeba v neděli ve 20.00 vezme až do roku 2035, řada jeho žánrových konkurentů se ale odehrává... letos! Přesně tak, rok 2019 byl mnohokrát považovaný za budoucnost plnou futuristických udělátek. A pokud vás zajímá, co všechno už bychom teď měli mít, stačí číst dál!

Já, robot - upoutávka
Já, robot - upoutávka

05) Akira

Rok natočení: 1988

Klasické kyberpunkové anime Akira bylo stěžejním vlajkovým titulem celého jednoho žánru – jeho futuristická budoucnost plná psionicky nadaných lidí, kyberpunkových implantátů a... světa po třetí světové válce, byla však zasazena právě do roku 2019. Akira je vlastně taková Godzilla, která hlavní potvoru mění za týraného chlapce, u něhož se probouzejí síly mocnější, než jaké je schopný kontrolovat. A Neo-Tokio si dílem toho letos nejspíš prožije peklo!

Akira
Autor: Toho Akira

04) Svítání

Rok natočení: 2010

Nenechte se mýlit názvem – Svítání alias Daybreakers opravdu nejsou pokračováním Ságy Stmívání! Přesto mají tyhle filmy leccos společného. Ve Svítání totiž také najdeme upíry, tihle pohůnci však ve slunečním svitu nezáří, ale vzplanou. Svět je jich plný – snímek natočený v roce 2010 totiž ukazuje lidstvo přeměněné vlivem epidemie vampyrismu na upírstvo. Jenže ouha, vlivem nedostatku normálních lidí dochází i krev. Také u upírů přitom platí, že když mají hlad, nejsou ve své kůži...

Svítání
Autor: Lionsgate Svítání

03) Ostrov

Rok natočení: 2005

Také si užíváte tu skutečnost, že dnes už všichni máme možnost vyrobit si umělý orgán? Ne? Pak jsme asi jenom příliš sledovali Ostrov, biják Michaela Baye z roku 2005, v němž Ewan McGregor a Scarlett Johansson slouží právě jako těla pro vývoj orgánů (aniž by zbytek lidstva věděl o tom, že na kultivaci orgánů je třeba zabít celého člověka). Tenhle snímek vlastně v Bayově filmografii tak trochu zapadl, takže nebudeme překvapeni, že jste na něj zapomněli – koneckonců, jde vlastně o další biják, na jehož konci umírá chudák Sean Bean...

Ostrov
Autor: Warner Bros. Ostrov

02) Cesta

Rok natočení: 2009

Klonovat lidi je špatné, mohlo by však být hůře. V Cestě z roku 2009 naopak filmaři popisovali svět vzdálený jedno desetiletí, v němž se schyluje k celoplanetárnímu vymření. Po nespecifikované katastrofě totiž prakticky celá biosféra umřela a vlivem nedostatku potravy vymírají i poslední lidé. Jenže velká část z nich si dá dvě a dvě dohromady a dojde k tomu, že kanibalismus je jedinou cestou, jak si existenci prodloužit. Jednou z mála skupinek, která nevyznává podobnou filozofii, je pak i hlavní dětský hrdina s vyčerpaným otcem s tváří Vigga Mortensena.

Cesta
Autor: Dimension Film Cesta

01) Blade Runner

Rok natočení: 1982

Asi nejslavnější futuristický biják, kterého se letos "dočkáme", je ale Blade Runner. Jeho děj, v němž Harrison Ford jako najatý polda hledá v potemnělém L.A. uprchlé androidy z vesmíru, se naštěstí odehrává až v listopadu. Doufejme tedy, že do té doby stihneme zplundrovat planetární ekosystém tak, abychom měli věčnou noc, vymyslíme létající auta a postavíme biologické roboty. Jinak bychom si totiž museli připustit bláhovou myšlenku, že mají predikce budoucnosti ze světa filmů jen málokdy něco společného s realitou!

Blade Runner
Autor: Warner Bros. Blade Runner

Já, robot začíná na Prima COOL v neděli ve 20.00.

Reklama
Reklama