V 90 letech zemřel Sean Connery. Připomeňte si jeho 5 nejlepších rolí

Opustila nás filmová legenda, která dala světu nejen Jamese Bonda.
Sean Connery ve filmu Skála
Sean Connery ve filmu Skála
Buena Vista Pictures Distribution

reklama

Sean Connery letos v srpnu oslavil jubilejní 90. narozeniny, další už ho ale bohužel nečekají. Skotská herecká ikona totiž dnes zemřela, a zatímco celý filmový svět truchlí, možná si rádi připomenete Conneryho nejlepší role.

William von Baskerville (Jméno růže)

V adaptaci slavného románu Umberta Eca si Sean Connery zahrál františkánského mnicha Williama von Baskervillea, jenž musí v roce 1327 vyřešit záhadné úmrtí v benediktínském opatství. Výsledek je přitom tak působivý, že předloze rozhodně neudělal ostudu a sám se proměnil v nestárnoucí klasiku.

Jim Malone (Neúplatní)

Conneryho jediná oscarová nominace se rovnou proměnila ve zlatou sošku. Za roli moudrého a odvážného pochůzkáře Jima Malonea, jenž pomáhá Eliotu Nessovi dopadnout Ala Caponeho, si Connery došel pro Oscara v roce 1988.

Henry Jones (Indiana Jones a Poslední křížová výprava)

Když Steven Spielberg řešil, kdo by měl hrát otce Indiana Jonese, brzy mu došlo, že existuje jediná volba – bývalý James Bond. Sean Connery roli naštěstí přijal, a objevil se tak po boku Harrisona Forda v jednom z nejlepších dobrodružných filmů všech dob.

John Mason (Skála)

Kdo by si měl ideálně zahrát špičkového britského agenta, jenž se po desítkách let ve vězení musí proplížit do Alcatrazu, aby zachránil San Francisco před raketami s nervovým plynem? Michael Bay naštěstí došel k závěru, že Sean Connery – a výsledkem byla jedna z největších akčních klasik devadesátých let.

James Bond

Sean Connery ale bude navždy především Jamesem Bondem, britským agentem s povolením zabít, vypít nebo obšťastnit všechno, co mu přijde do cesty. Charismatický Skot se role ujal v roce 1962 a vydržel v ní napříč šesti filmy do roku 1971 (Nikdy neříkej nikdy z roku 1983 je neoficiální bondovka), díky čemuž opravdu nehrozí, že bude někdy zapomenut. Odkaz Seana Conneryho tu s námi jednoduše zůstane navždy!

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!