Sovětská adaptace Pána prstenů kdysi zmizela. Teď si ale film konečně můžete pustit

Televizní archivy vydaly skutečně neotesaný klenot pro milovníky nízkorozpočtových podivností.
Pán prstenů
Pán prstenů
Warner Bros.

reklama

Takhle jste Pána prstenů ještě neviděli. Jedná se o dvoudílnou televizní adaptaci, která vznikla na sklonku sovětské éry a premiéru si odbyla v roce 1991 pod názvem Chraniteli (Strážci). Dlouhou dobu byla považována za ztracenou, ale podobně jako samotný Jeden prsten se náhle zjevila na internetu a notně zatřásla představou o Středozemi, kterou si diváci vytvořili zejména na základě trilogie režiséra Petera Jacksona z let 2001 až 2003.

Na YouTube oba díly (jak je najdete vložené v našem článku) pověsil ruský televizní kanál 5TV, který je následovníkem Leningradské televize. Pro tu film původně vznikl. Většina byla natočena ve studiu s těmi nejlacinějšími triky, takže českému divákovi připomínají spíše odpolední televizní pohádky než velkolepou fantasy. V některých ohledech je však věrnější Tolkienově předloze, nechybí v ní například rozporuplný Tom Bombadil, kterého Peter Jackson ze svého zpracování vypustil.

Tolkien byl v Sovětském svazu dlouho cenzurovaný a první ruský samizdatový překlad Společenstva prstenu vznikl až v roce 1966, oficiálního vydání se pak první díl trilogie dočkal až v roce 1982. Až teď si však fanoušci po celém světě můžou užít televizního zpracování, které má skutečně kultovní parametry. Souhlasíte?

reklama

reklama