Spartakus a spol.: 6 nejlepších filmových hrdinů, kteří skutečně existovali a potkal je tragický konec

Dějepis zalitý kupou filmové krve!
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Spartakus - 1. část (1) - upoutávka

reklama

Na sobotní večer očekávejte vzpouru otroků - ve 22.05 totiž na Primě COOL znovu povstane Spartakus, legendární hrdina historie i filmového světa! Nejen příběh o povstání, ale i status ojedinělého filmového geroje, jenž se skutečně mihl v reálném dějepise, činí ze Spartaka dodnes milovaného frajera. Bůh ví, že si filmaři obvykle hlavní hrdiny raději vycucají úplně z prstu, než aby nahlédli do análů historie. Přitom řada jiných nejlepších hrdinů filmových dějin ukazuje, že skutečná jména mohou fungovat stejně dobře jako ta fiktivní!

William Wallace

Filmy: Statečné srdce (1995)

Gibsonův film o skotském národním hrdinovi tak masivně zapůsobil na všechny divácké smysly, až díky němu bodrý Australan přepsal dějiny - co na tom, že skutečný William Wallace nevypadal, neoblékal se ani se nechoval tak, jako ve filmu? Podstatný je jeho příběh o odporu, jemuž chybí správná míra patosu a přirozenosti. Jak by po něm také filmaři nechňapli, když jde o ideální látku - vyvolený fešák, krutopřísné války a pak, najednou, zrada a tragický konec! Statečné srdce je tak trochu i zdrojem moderního vzedmutí skotského patriotismu, jenž možná vyvede národ na severu ostrovů z područí Londýna!

  Statečné srdce
Autor: Paramount Pictures Statečné srdce

Johanka z Arku

Filmy: Jeanne d'Arc (1900), Utrpení Panny orleánské (1928), Proces Jany z Arcu (1962), Johanka z Arku (1999)

Dávno předtím, než se Milla Jovovich dala na porcování zombíků, se rozhodla naporcovat i britské invazní síly v Johance z Arku z roku 1999. Tenhle biják byl však "pouze" vyvrcholením dlouhé tendence nafilmovat příběh Panny orleánské z vrcholného středověku. Jak by po něm také filmaři nechňapli, když jde o ideální látku - vyvolené děvče, krutopřísné války a pak, najednou, zrada a tragický konec! Skutečnost, že Johanka nebyla zrovna v důchodovém věku, je pak v očích filmařů rozhodně výhodou.

Johanka z Arku
Autor: Gaumont Johanka z Arku

Gaius Julius Caesar

Filmy a seriál: Julius Caesar (1953), Kleopatra (1963), Julius Caesar (1970), Kleopatra (1999), Řím (2005)

Ani vrcholný přelom starověku nebyl bez svých epických příběhů, jež milují filmaři do dnešních dnů. Když se římský vojevůdce rozhodl vytáhnout na Řím, jenom aby se během následné občanské války zabouchl do egyptské královny, bylo to osudové jako trám. Vzestup a pád - klasický dramatický příběh! Jak by po něm také filmaři nechňapli, když jde o ideální látku - vyvolený fešák, krutopřísné války a pak, najednou, zrada a tragický konec!

Řím
Autor: HBO Řím

Spartakus

Filmy a seriál: Spartakus (1960), Spartakus (2004), seriál Spartakus: Krev a písek (2010)

Spartakus! Ach, ten klasický příběh o vzpouře otroků ze stránek dějepisu táhne jako vůl! Jak by po něm také filmaři nechňapli, když jde o ideální… Tak moment!

Přesně tak - u nejpoužívanějších hrdinů z historie lze velmi snadno vypozorovat poptávku po extrémně specifickém typu vyprávění. Jelikož víme, že Caesar, Johanka, Spartakus ani Will Wallace svět do utopie nezměnili, smutné finále tak nějak dává větší smysl. A jenom málokdy je konec tak depresivní, jako právě u potlačené vzpoury gladiátorů. Je ale vůbec někdo, kdo proti tomuto trendu bojuje?

Spartakus
Autor: Universal International Spartakus

Kryštof Kolumbus

Filmy: Kryštof Kolumbus (1985), 1492 - Dobytí ráje (1992)

Kryštůfek Kolubovic je třeba jednou z částečných výjimek z pravidla - co jeho “objev” Ameriky znamenal, jasně vidíme i dnes. Pravdou však je, že ani jemu nechybí jistá míra smutného konce - Kolumbus nejenže neměl z objevu Nového světa nic moc prospěchu, a nejenže dnes nepůsobí tak heroicky jako dřív. Kolumbus sám navíc o existenci Ameriky jako kontinentu do své smrti pochyboval, a to i když jeho navigátorům bylo dobře jasné, že až do Indie doplout nemohli - ale kdo by poslouchal takové intouše, že jo.

1492: Dobytí ráje
Autor: Paramount Pictures 1492: Dobytí ráje

T.E. Larwence

Filmy: Lawrence z Arábie (1962), A Dangerous Man: Lawrence After Arabia (1992)

Jeden z nejlepších filmů historie nabízí i jeden z nejbizarnějších příběhů 20. století o tom, jak se anglický důstojník jal z malého pouštního národa vytrénovat bojovou sílu, s níž pořádně zatopil Ottomanskému impériu! Zní to jako klasická story o spasiteli, jíž známe i z Duny nebo třeba Avatara. T. E. Lawrence však vážně existoval a film o něm si jako jeden z mála není vůbec jistý, jestli jej místní skutečně brali jako spasitele, nebo jej naopak využívali a Lawrence sám se rád opil zdáním své moci. Výsledek je fenomenální a fenomenálně dlouhý - jak se však na epos dle historie sluší a patří. Jak by po něm také filmaři nechňapli...

Lawrence z Arábie
Autor: Columbia Pictures Lawrence z Arábie

Spartakus vyrazí do boje již v sobotu ve 22.05 na Primě COOL.

reklama

reklama