Vzácný trailer Spider-Mana byl stažen kvůli teroristickým útokům z 11. září. Stále je však k vidění na internetu

Po pádu věží Světového obchodního centra už pro tuhle filmovou upoutávku zkrátka nebylo místo.
Spider-Man
Spider-Man
Columbia Pictures

reklama

Útoky z 11. září 2001 byly nejen největší teroristickou akcí moderní historie, ale podepsaly se mimo jiné i na filmové kultuře, když oddálily premiéry filmů s podobnou tematikou nebo donutily filmaře měnit už hotová díla. Týkalo se to i kampaně na tehdy nejočekávanější komiksový film Spider-Man, který vstoupil do kin v létě následujícího roku.

Jedno z poutacích videí totiž obsahovalo minipříběh, v němž Spider-Man (Tobey Maguire) přitáhne helikoptéru s bankovními lupiči do své sítě a divák se v dramatickém záběru dozví, že je síť natažena mezi dvěma věžemi Světového obchodního centra. Upoutávka běžela před americkými projekcemi filmů Jurský park 3 nebo Prci, prci, prcičky 2, hned po útocích však byla stažena a dnes ji lze dohledat jen jako zajímavost na internetu.

Změněn musel být také jeden z poutacích plakátů filmu (vidíte ho nahoře), jelikož se v očích Spideyho odráželo panorama Manhattanu, k němuž do té doby patřila také ikonická Dvojčata.

Studio Sony tvrdilo, že scény z upoutávky vznikly čistě pro potřeba kampaně a nikdy neměly být ve filmu, což však s odstupem času popřel režisér filmu Sam Raimi. Scény byly součástí původního scénáře, po teroristických útocích však byly vystřiženy.

Další zajímavostí zapovězeného traileru je písnička použitá v jeho druhé části. Jedná se o taneční pecku Leave You Far Behind od Lunatic Calm, který se stala popkulturním fenoménem přelomu tisíciletí. Zazněla totiž nejen ve filmech Matrix a Charlieho andílci, ale také v závodních videohrách Test Drive 6 nebo MotorStorm.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!