Star Trek 4: Vrátí se nová posádka Enterprise ještě někdy do kin?

Jak to momentálně vypadá s dalším filmem (nebo filmy) ze světa Star Treku?
Star Trek: Do neznáma
Star Trek: Do neznáma
Paramount Pictures

reklama

Páteční večer bude na COOLu patřit Star Treku: Do neznáma. Tentokrát se Enteprise vydá na svou pětiletou misi do nepoznané části galaxie, namísto fascinujících fyzikálních jevů tu však najde novou hrozbu. Loď je v rychlém kontaktu s rasou záporáků zničena a posádka se ocitá na neznámé planetě, kde ji nečekají zrovna hezké věci. Předpokládejme teď na chvíli, že Kirkova posádka... no že tohle dobrodružství nějak přežije. Jak to vypadá s jejím dalším celovečerákem?

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Star Trek: Do neznáma - upoutávka

Tržní logika totiž velí, že tu čtvrtý film měl už dávno být! Star Trek: Do neznáma (tedy třetí díl) sice vydělal „jen“ 343 milionů, což je o víc jak sto míčů méně než druhý Star Trek: Do temnoty, ale zároveň je to podobná suma jako první Star Trek (2009), který utržil 385 milionů. Producenti by se jistě otáčeli aktivněji, kdyby Do neznáma překonalo dvojku podobně jako Do temnoty překonalo první díl. Rozhodně nejde třetí film označit za kasovní propadák. Kde je tedy zakopaný pes kapitána Archera?

Na počátku vše vypadalo poměrně optimisticky. Chris Pine (Kirk) i Zachary Quinto (Spock) podepsali smlouvu na natočení čtyřky ještě v létě roku 2015. Také J. J. Abrams se nechal slyšet, že plány na čtvrtý film existují – a prý se v něm má vrátit i Chris Hemsworth (Thor z marvelovek), který si v prvním filmu zahrál Kirkova otce. Zápletka se přitom měla točit kolem cestování časem, díky kterému by se Kirk vydal na misi právě se svým zesnulým rodičem.

Star Trek: Do neznáma
Autor: Paramount Pictures Star Trek: Do neznáma

Od roku 2015 a 2016 se ale situace zkomplikovala kvůli Tarantinově nápadu, že si sám natočí Star Trek. Jednou z možností totiž bylo, že zrežíruje právě film s Pineovou verzí Enterprise. Abrams i studio Paramount byli prý takovým nápadem nadšeni, a tak ještě v prosinci 2017 najali scenáristy, aby sepsali děj podle Tarantinova námětu.

Na jaře 2018 se ale zápletka komplikuje! Objevily se totiž informace, že vznikají paralelně dva startrekovské filmy – tedy pravděpodobně jeden Tarantinův a jeden s Pinem, Quintem a jejich hvězdnými kámoši. V srpnu 2018 ale z připravovaného filmu vystoupili Chris Hemsworth i Chris Pine, což naznačilo přítomnost nějakých tvůrčích třenic.

V čem byl nakonec problém? Hemswortha prý dostatečně nezaujal scénář, který měla natočit britská režisérka S. J. Clarkson. Nejvýrazněji ale byly na vině nižší honoráře, jelikož chtělo studio po finančně slabší trojce na dalším díle ušetřit. Hemsworth a Pine se však jako čím dál tím větší hvězdy odmítli spokojit s menší výplatou a dali raději projektu sbohem.

Star Trek: Do neznáma
Autor: Paramount Pictures Star Trek: Do neznáma

V Paramountu chvíli řešili, jestli se nedá pokračovat bez nich, v lednu 2019 se ale čtvrtý rebootovaný Star Trek jednoduše zrušil... jen aby byl v listopadu 2019 oznámen nový film od Noaha Hawleyho, tvůrce seriálového Farga. Projekt, ke kterém nebyly nikdy uvedeny detaily, se ale nikdy nedal pořádně do pohybu a v srpnu 2020 byl v podstatě zrušen. A jen tak mimochodem, Tarantino v lednu 2020 potvrdil, že „svůj“ Star Trek režírovat nebude.

Jaká je tedy aktuální situace? Tarantinovu zápletku může teoreticky oživit někdo jiný, v únoru 2022 nicméně přišlo oznámení, že nový celovečerní Star Trek natočí Matt Shakman, režisér marveláckého seriálu WandaVision. O čem bude? To zatím nikdo neví. Premiéra ale byla oznámena na 22. prosince 2023 a počítá se s návratem celé Pineovy posádky, takže v Paramountu očividně touží po tom, aby se Enterprise přece jen vrátila na velké plátno...

Star Trek: Do neznáma začíná na Prima COOL v pátek ve 20:15.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!