Do temnoty i Do neznáma: Na Prima COOL se transportují tři nové Star Treky

Květen budeme prožívat dlouho a blaze – pustíme si totiž famózní Star Treky!
Star Trek
Star Trek
Paramount Pictures

reklama

Míříme k hvězdným výšinám – už v pátek na COOLu začíná epický Star Trek z roku 2009! Reboot série o tom, kterak se James T. Kirk potkal se Spockem a porazili spolu zlo z budoucího vesmíru, platí za jednu z největších sci-fi pecek tohoto tisíciletí. Připomeňte si s námi, co přesně trilogie nového Star Treku nabízí a proč byste ji rozhodně měli vidět.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Prima COOL - Star Trek (pátek 20:15)

Star Trek (2009)

Uvidíte na Prima COOL: pátek 17. května ve 20.15

Psal se dřevní rok 2233, když hvězdná loď USS Kelvin narazila na časoprostorovou anomálii, z níž vylétla obří loď Narada z 24. století. Futuristická loď rychle porazila Kelvin v přímém souboji a navždy tak změnila budoucnost – mezi zabitými totiž byl i otec čerstvě narozeného Jamese T. Kirka (mimochodem s tváří Chrise "Thora" Hemswortha).

První rebootovaný Star Trek nám ukázal typickou origin story, příběh o tom, jak se posádka Enterprise dala dohromady, jak se potkal mladý Kirk se Spockem a Bonesem a jak si oddřeli svou první misi. Podstatné na jeho natočení však bylo, že pokud vám tahle jména ("Enterprise", "Kirk", "Spock") nic neříkala, snímek vám jejich význam dovedl vysvětlit naprosto kulervoucím způsobem.

Star Trek (2009)
Autor: Paramount Pictures Star Trek (2009)

Ačkoliv biják vycházel z prapůvodního seriálového Star Treku z 60. let, modernizovaný vzhled uměl zaujmout i moderního diváka. Je pravda, že ne každému původnímu fanouškovi to bylo po chuti, pokud lze však filmovému Star Treku z roku 2009 něco vytknout, pak spíše podobnost se Star Wars než moderní triky. Ne nadarmo šel později J. J. Abrams tvořit nová pokračování Hvězdných válek. "Problém" je, že akčnější a drsnější starwarsoidní Star Trek majoritu diváků spíš nadchl, než aby ji znechutil.

První rebootovaný Star Trek na každý pád příletem Nera, záporáka z budoucnosti, který v minulosti mj. zničil Vulkán, navždy změnil dějovou linku. Vznikla tak vlastní alternativní linie moderních startrekovských filmů, pro niž se vžil název "Kelvinverse" (oficiálně se jmenuje poněkud nudněji "Alternate Original Series", AOS). A ten sliboval být laboratoří plnou bezbřehého experimentování!

Star Trek
Autor: Paramount Pictures Star Trek

Star Trek: Do temnoty (2013)

Uvidíte na Prima COOL: pátek 24. května ve 20.15

Druhý film dorazil s velkým očekáváním čtyři roky po jedničce. Do temnoty nabízí, inu, temnější děj o rozkolu ve vlastních řadách. Nejprve Kirk kvůli vlastní neposlušnosti skoro přijde o velení nad Enteprise, následně tajemný terorista s tváří Benedicta Cumberbatche, později identifikovaný jako Khan, zabije kapitána Pikea a zničí tajnou základnu Hvězdné flotily. Do toho se šponuje i napětí s Klingony, je však zároveň otázkou, zdali všechny události nemají ještě nějaký, nám skrytý důvod (spoiler alert: ano, totálně mají!).

Zní to slibně, co? Máme-li nicméně dát ruku na srdce v jiném kontextu než kvůli naší arytmii, pak lze bez obalu říct, že je (pořád vynikající) Do temnoty z celé trilogie... asi tím nejslabším kusem?

Star Trek: Do temnoty
Autor: Paramount Pictures Star Trek: Do temnoty

Ne snad, že bychom dvě hodiny sledovali znuděnou posádku Enterprise na můstku poté, co vypadnou pojistky, pořád jsou tu k vidění fenomenální scény počínaje návštěvou klingonského domovského světa a konče krutopřísnou havárií hvězdné lodi do srdce San Francisca. Problém je, že scénář tentokrát příliš nevěděl, čím chce vlastně být. Máme fandit Khanovi, nebo ho brát za záporáka? Není tu zlá spíše Hvězdná flotila sama? Co mělo znamenat intermezzo s Klingony? A pokud jsou tu záporáci všichni, není konec poněkud uspěchaný?

Ničemu nepomohlo ani mlžení filmařů, kteří celou dobou před filmem (vzdor opakovaným otázkám fanoušků) tvrdili, že Cumberbatch nehraje Khana, jenom aby – ten šok! – ve filmu odhalili, že Cumberbatch hraje Khana. Je to o to paradoxnější, že se Do temnoty velmi zjevně inspiruje právě u Star Trek II: Khanův hněv z roku 1982, který je považován za jeden nejlepších startrekovských filmů vůbec. Jenže právě snaha zahrát modernizovaný remix největších hitů historie Star Treku, který tak dobře fungoval ve filmu z roku 2009, kvůli zmatenějšímu ději Do temnoty zase tolik neklapala. Nevadí, vše naštěstí spravil výlet Do neznáma!

Star Trek: Do temnoty
Autor: Paramount Pictures Star Trek: Do temnoty

Star Trek Beyond (2016)

Uvidíte na Prima COOL: pátek 31. května ve 20.15

Konečně třetí a zatím poslední díl znovuzrozené ságy šel do kin poměrně nedávno. V reakci na různé výtky proti prvnímu i druhému filmu se tentokrát scenáristických otěží chopil Simon Pegg. Ten si sice v sérii střihl roli Scottyho, ale zároveň jde také o celoživotního geeka – a přesně o ten typ člověka, který na původním Star Treku vyrůstal.

Beyond se tak vrací k tomu, co bylo kdysi základem série, k objevování! Enterprise je uprostřed své pětileté mise a létá si po galaxii od jednoho dobrodružství k druhému. To však neznamená, že se posádka nudí. Tam venku totiž není jenom pravda, ale i nová porce hrozby.

V jediném překvapivém útoku je USS Enterprise zničena, posádka však přežívá na blízké planetě, na níž sídlí i útočník sám. V planetárně pojatém Do neznáma je proto třeba utřít slzu, otřepat se a vrátit útočníkovi vše i s úroky!

Star Trek: Do neznáma
Autor: Paramount Pictures Star Trek: Do neznáma

Výsledkem je spíše povrchové dobrodružství, které opět někoho pobavilo a jiné rozezlilo. Faktem ale je, že je Do neznáma nejbližší tomu, jak by asi námět průměrné epizody starého Star Treku mohl vypadat, kdyby ho natočili dnes. A disponuje celou řadou rozverných narážek – finální řešení, v němž se objeví století stará loď, třeba přímo odkazuje k seriálu Star Trek: Enterprise. Což prostě člověka dojme.

Zdá se, že by trilogie prozatím mohla být definitivním náhledem na svět Kelvinverse. I když se totiž občas objeví info o možném čtvrtém filmu, momentálně se zdá, že je sága alternativní reality uzavřena. Kelvinverse filmům se nicméně podařilo restartovat Star Trek pro nové tisíciletí a třeba i nejnovější seriál jménem Star Trek Discovery ze zdejšího vzhledu a stylu náramně čerpá. Nenechte si tedy novou trilogii ujít, akce, humoru a dobrodružství je v ní habaděj!

Star Trek: Beyond
Autor: Paramount Pictures Star Trek: Beyond

Star Trek z roku 2009 začíná na Prima COOL v pátek ve 20.15. Další dva díly budou následovat s týdenním rozestupem.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama