6 nejtemnějších dílů Star Treku, které se nám navždy zaryly do paměti

Cesta do srdce startrekovské temnoty...
Star Trek: Do temnoty
Star Trek: Do temnoty
Paramount Pictures

reklama

Posádka Enterprise se v pátek večer vydá Do temnoty. Federace tentokrát bude čelit útoku zevnitř – tajemný terorista totiž vyhodí do luftu základnu Hvězdné flotily a připíše si i pár osobnějších neplech! Zatímco James Kirk spřádá plány na pomstu, na obzoru navíc hrozí invaze Klingonů, skutečná hrozba je ale ještě mnohem děsivější! Není to poprvé a zřejmě ani naposledy, co se Star Trek, jinak etalon optimistického utopismu, vydal na temnou stezku. Vzpomněli jsme proto na šest nejtemnějších epizod téhle věhlasné ságy.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Star Trek: Do temnoty - upoutávka

06) The Siege of AR-558 (Hluboký vesmír 9)

Poprvé a nikoliv naposledy v seznamu zmíníme Hluboký vesmír 9. Ačkoliv u nás seriál skončil 4. řadou a mnozí jej tak mají za „ten nudný Star Trek na stanici“, v reálu to znamená přestat číst Pána prstenů na konci Společenstva prstenů. Od 5. řady totiž napětí eskaluje a celá 6. i 7. řada jsou konstantní válka, která je takovým startrekovským ekvivalentem druhé světové. Hluboký vesmír 9 si přitom dovolil i porušit nejedno dogma, třeba skrze The Siege of AR-558, kde se ukazuje, jak vypadá pěchotní perspektiva takového konfliktu. A nikoliv nadarmo je zdejší atmosféra nejvíce podobná klasickým dílů z první světové jako Na západní frontě klid...

Star Trek: Hluboký vesmír 9 (The Siege of AR-558)
Autor: Paramount Star Trek: Hluboký vesmír 9 (The Siege of AR-558)

05) Drahý doktore…(Enteprise)

Etická dilemata se ve Star Treku řeší asi jenom šestkrát v průběhu každé minuty, díl Drahý doktore z prequelové Enteprise je ale přesto trochu atypický. Nestává se totiž často, že by hlavní postava Star Treku spáchala genocidu! Právě na to ovšem dojde zde, když doktor Phlox z Enterprise čelí dilematu, zdali narušit přirozený vývoj evoluce na jedné z planet, který by časem znamenal vyhlazení jednoho ze zdejších druhů…, anebo nikoliv.

Star Trek: Enterprise (Dear Doctor)
Autor: Paramount Star Trek: Enterprise (Dear Doctor)

04) Rovnováha hrůzy (Star Trek: TOS)

Z dnešního pohledu není Rovnováha hrůzy o moc temnější než průměrný díl moderního seroše. Zpátky v 60. letech byl však její kontext jiný, obvyklé obskurní a lehce stravitelné zápletky původního Star Treku, v nichž často šlo jen o eskapický boj s kosmoupíry, kosmobohy nebo kosmovelrybami, tu totiž nahradí souboj s romulanskou lodí, který až nápadně připomíná ponorková dramata ze studené války. Ani jedno plavidlo nemůže uniknout bez ztráty kytičky, protože výsledek by se rovnal válce, ale zároveň nemůžou svou hru na kočku a na myš protahovat donekonečna. Rovnováha hrůzy diváky ve své době dost překvapila a stala se novou laťkou v tom, co si televizní sci-fi vlastně může dovolit.

Star Trek: The Original Series (Ballance of Terror)
Autor: Paramount Star Trek: The Original Series (Ballance of Terror)

03) Směr: Zapomnění (Voyager)

Ze své seriálové povahy končí valná většina napínavých dílů Star Treku okamžikem, kdy plavidlo na poslední chvíli unikne hrobníkovi z lopaty. Nemá smysl natočit díl, kde plavidlo vybouchne a všichni zahynou, když je o týden později nutno vydal další epizodu. Směr: Zapomnění je vzácnou výjimkou z pravidla. Velmi brzy se ukáže, že je tu s lodí cosi v nepořádku, až v polovině dílu se ale odhalí proč. Posádka i plavidlo jsou totiž jenom kopiemi původního Voyageru, které vznikly vlivem složitého technoblábolu. Onen technoblábol ale degraduje a pseudoVoyager i jeho mužstvo spolu s ním. Cílem najednou není přežít, ale jenom kontaktovat původní loď a alespoň jí předat, co vše jeho kopie prožila. Neumřít zapomenut. Jak ale napovídá název dílu, tentokrát to tak úplně nevyjde...

Star Trek: Voyager (Oblivion)
Autor: Paramount Star Trek: Voyager (Oblivion)

02) Polní soud (Nová generace)

Star Trek je asociovaný s utopickým světem Federace, jenže ani Federace není obydlená pouze svatými. Polní soud z Nové generace poprvé a nikoliv naposledy rozkrývá fanatismus, který může vzniknout i v tak honosné organizaci, jako je Hvězdná flotila. Po incidentu na palubě Enterprise přichází na loď vyšetřovatel, který má za to, že vše bylo dílem sabotáže, a obviní z ní člena posádky, který je čtvrtinový Romulan. Co následuje, je klasický „hon na čarodějnice“, v němž se smyšlená konspirace v očích vyšetřovatele zahušťuje tak důkladně, až začne dosahovat i na kapitána Picarda.

Star Trek: Nová generace (Drumhead)
Autor: Paramount Star Trek: Nová generace (Drumhead)

01) In the Pale Moonlight (Hluboký vesmír 9)

Na první místo ale musíme vykopnout fenomenální „politický“ díl Hlubokého vesmíru 9. Už celou řadu panuje brutální válka mezi Federací, Klingony a Dominonem, který má nakročeno k útoku i na samotnou Zemi. Kapitán Sisko proto vymyslí plán, jak průběh konfliktu otočit a přivést na straně Federace do války Romulany. Problém je, že tak může udělat jen paděláním „důkazů“, že se Dominion chystá zaútočit i na ně. Morálně velmi, velmi temný díl (zvláště na Star Trek) působí spíše jako cosi ze Hry o trůny říznuté moderním špionážním thrillerem a skutečnost, že Sisko nakonec svých činů ani nelituje, ani za ně nepyká, činí z In the Pale Moonlight absolutní vrchol startrekovské antimoralitky!

Star Trek: Hluboký vesmír 9 (In the Pale Moonlight)
Autor: Paramount Star Trek: Hluboký vesmír 9 (In the Pale Moonlight)

Star Trek: Do temnoty začíná na Prima COOL v pátek ve 20:15.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!