Jak to vypadá se Star Trekem od Tarantina?

Dočkáme se vzpruhy legendární série?
Star Trek
Star Trek
Paramount Pictures
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Enterprise už zažehává warp jádro – Star Trek z roku 2009 začíná na Prima COOL již v pátek ve 20.15. Reboot kultovní značky sklidil svého času ovace za to, jak moderně s půlstoletí starým jménem naložil. A napomohl při tom třeba i oživení značky Star Wars. Vzhledem k tomu, že se čtvrtého dílu zřejmě nedočkáme, by sérii mohl zachránit připravovaný Star Trek od Quentina Tarantina, režiséra Pulp Fiction. Jak to s tímhle projektem vlastně vypadá a proč o něm nebylo poslední dobou slyšet?

Zprávy o tom, že by si Quentin rád natočil vlastní Star Trek, se táhnou nazpět až do roku 2017. Tehdy se ještě ovšem mluvilo o tom, že by mohl vzniknout i čtvrtý filmový Star Trek (počítáno od rebootu). Jeho šance na realizaci jsou ovšem od okamžiku, kdy ze série vystoupil Chris Pine (Kirk), víceméně mizivé. Těžko točit Star Trek s Kirkovou posádkou bez Kirka – o něco podobného se snažilo několik posledních dílů Růžového pantera a... výsledky fanoušky příliš nepotěšily.

Tarantino se nedávno nechal slyšet, že je vznik jeho vlastního filmu vysoce pravděpodobný. "Chvilku jsem s nimi (s Abramsem a jeho partou) nemluvil, protože jsem natáčel vlastní film," řekl Quentin. "Ale máme probraný scénář i zápletku." Dodal přitom, že by preprodukce mohla začít v dohledné době, logicky tedy po dokončení jeho bijáku Tenkrát v Hollywoodu s tím, že by Abrams na filmu spolupracoval v roli producenta.

Star Trek (2009)
Autor: Paramount Pictures Star Trek (2009)

Jak pro Tarantina, tak i pro Star Trek by bylo spojení obou významným milníkem. Tarantino nikdy netočil film v rámci cizí značky – a Star Trek nikdy neměl eRkový rating pro dospělé. Je pravda, že má Tarantino na triku pár dílů Kriminálek a Pohotovosti, to však byly vrchovatě televizní projekty. Potenciálně by se tak značce Star Trek mohlo dostat nové krve do žil. Momentálně, pravda, existuje i seriál Star Trek: Discovery a ve vývoji jsou minimálně dva další známé seroše (jeden o kapitánu Picardovi, druhý o Sekci 31, startrekovské verzi CIA). Ve filmovém světě však sága už tři roky vězí na mrtvém bodě.

Fanoušci se sice Tarantinova Star Treku bojí, protože série je pověstná lecčíms, jenom ne dospěláckými drsárnami, ve skutečnosti by ale právě čerstvý náhled na sérii mohl být velmi prospěšný. Proč? Tarantino je totiž krom drsárem pověstný láskou k béčkovým (a céčkovým) filmům 60. a 70. let, v nichž našel svou vlastní dramatickou poetiku. Svým způsobem lze říct, že byl Quentin vždycky velmi věrný spíše starší éře filmu než moderním nápadům.

Jakkoliv bychom tak v jeho Star Treku pravděpodobně našli pár hlav prostřelených phaserem i občasnou sprosťárnu, lze od něj očekávat větší věrnost zdrojovému materiálu (tedy nejspíše seriálu z 60. let) než třeba v případě Abramse. Ten se totiž nejvíce proslavil tím, že starý Star Trek vlastně moc nesledoval a inspiroval se spíše u Star Wars. Navíc – nejpopulárnější startrekoidní seriál současnosti je paradoxně Orville režiséra Setha MacFarlana, který je pověstný právě občasnou nechutnou scénou nebo vulgaritou. A právě proto, nikoliv navzdory tomu, Orville nabírá masovou oblibu.

Tarantinotrek v představě fanoušků
Autor: Rabit Tooth Tarantinotrek v představě fanoušků

Ačkoliv dnes není jasné, jaký příběh by Tarantinův Star Trek měl (objevují se nápady, že by v něm mohla hrát posádka z posledního rebootu, ale nic není potvrzené), ve finále by pro sérii mohl Tarantino udělat něco podobného, jako jeho Kill Bill udělal pro revenge žánr nebo jeho Django udělal pro westerny. A to by rozhodně bylo žádoucí!

Star Trek z roku 2009 začíná na Prima COOL v pátek ve 20.15.

Tento článek najdete v těchto speciálech
Reklama
Reklama