Star Wars a Vaderovo přiznání: Jak se točil nejslavnější filmový zvrat všech dob?

Jak dlouho musel Mark Hamill předstírat, že neví, co přesně se ve slavné scéně stalo?
Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder
Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder
Lucasfilm

reklama

Přišel čas na nejlepší Star Wars ze všech – pátá epizoda s podtitulem Impérium vrací úder totiž na Prima COOL začíná už v neděli ve 20.00. Film, který je dodnes považován za vrchol ságy, samozřejmě odhaluje nečekané propojení Dartha Vadera a Luka Skywalkera. Zvrat, který byl v roce 1980 šokující pro diváky, byl však ve skutečnosti šokující i pro štáb a herce. Zjištěte, jak vznikal a jak se pečlivě tajil!

Situace s Vaderovským zvratem se komplikuje již od počátku jeho vzniku. V první verzi scénáře totiž ve skutečnosti Vader Lukovým otcem nebyl – namísto toho se Lukův otec synkovi ukázal v roli ducha. Lucas později tvrdil, že Vadera vždy zamýšlel jako Lukova otce, mimo jiné proto, že je jeho jméno "Darth Vader" určitou aluzí na slova "dark father" (= temný otec). Šlo však o jistou revizi Lucasových dávných plánů a kreativní polopravdu, kterých měl sám na rozdávání vždycky dostatek...

Faktem nicméně je, že je Lucas za vymyšlení zvratu skutečně odpovědný – přišel s ním při promýšlení toho, jak přepsat první méně zajímavou verzi scenáře z pera autorky Leigh Brackett. Když se sám ujistil, že zvrat dává jakž takž smysl (a Obi-Wan v prvním filmu jen mlžil), sepisoval další verze příběhu již s touto skutečností na mysli. O zvratu každopádně vědělo jen minimum lidí. Lucas jej tedy neměl příliš s kým konzultovat, už proto, že Leigh Brackett během předprodukce zemřela na rakovinu.

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder
Autor: Lucasfilm Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder

Po většinu času tak byl jediným, kdo o zvratu kromě Lucase věděl, pouze režisér Irvin Kershner, prakticky celý zbylý štáb včetně herců o něm neměl ani ponětí! Tedy, skoro všech. Lukův představitel Mark Hamill se sám o scéně dozvěděl minuty před natáčením z psané poznámky od Kershnera – to celé jen proto, aby podal přesvědčivou reakci. Kershner mu sám řekl, že pokud informace o pravé povaze scény uniknou, budou s Lucasem vědět, že prosákly od něj. O zvratu totiž veděli jenom oni tři.

Zřejmě nejpřekvapivější je pak skutečnost, že se celé tajemství udrželo až do premiéry. Jak možná víte, Vadera namluvil v originále James Earl Jones. Ten však uvnitř Vaderovy zbroje sám na place nevystupoval a jeho dialogy vznikaly až během postprodukční úpravy natočeného materiálu (jde vlastně o dabing). Vaderův představitel David Prowse tak mohl během natáčení říct zcela jiná slova. Která to byla?

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder
Autor: Lucasfilm Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder

Paradoxně šlo o zcela jiný potenciální zvrat. Když totiž Luke Vadera konfrontuje slovy "Zabil jsi mého otce!", Vader mu při scéně původně odvětil "Ne... Obi-Wan zabil tvého otce!", což samozřejmě kompletně změnilo celé pojetí filmu. Zdálo se totiž, že byl skutečným padouchem ságy Obi-Wan. Reálně však šlo jen o návnadu pro ty, kteří neuměli udržet jazyk za zuby.

Hamill v rozhovoru později řekl, že tajemství musel držet rok a půl mezi natáčením a premiérou – mezitím se samozřejmě o informaci dozvěděli i zvukaři, zvrat však přesto zůstal až do premiéry utajen. Pomohla tomu jak tajnůstkářská povaha Lucase, tak i skutečnost, že tehdy ještě neexistoval internet.

Hamill dodal, že se Harrison Ford (Han Solo) na premiéře mírně rozohnil, když se obrátil na Hamilla a řekl mu "Hele, hochu, o tomhle jsi mi ku*va neřekl!" (dušujíc se, že by si informaci ponechal pro sebe). Naopak v případě Carrie Fisher (Leia) oba uznali, že kompartmentalizace informací měla svůj smysl. Pokud jste totiž na place chtěli rychle rozšířit nějaký drb, stačilo o něm říct Carrie, nechat ji přísahat, že o něm nikomu neřekne... a do druhého dne byli v obraze úplně všichni!

Star Wars: Epizoda V Impérium vrací úder začíná na Prima COOL v neděli ve 20.00.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!