5 nejlepších komedií Stevea Martina: Od Cvoka k Roxaně

Lehce pozapomenutý komediání matador má na kontě spoustu filmové zábavy.
Růžový panter
Růžový panter
Columbia Pictures

reklama

V sobotu ve 20.00 dorazí na COOL Růžový panter. Steve Martin se v tomto remaku klasického bijáku představí jako nešikovný inspektor Clouseau, jenž pronásleduje odcizený obří diamant. Mnohem důležitější než detektivní zápletka je v tomto případě spíše komediální talent v hlavní roli. Jasně, Martin možná není Peter Sellers, ale rozhodně o něm nelze říct, že by to byl nudný patron! Připomněli jsme pět jeho pozapomenutých komediálních perel!

Růžový panter - upoutávka
Růžový panter - upoutávka

05) Mrtví muži nenosí skotskou sukni

Hned náš úvodní biják tak trochu  patří do starého filmového železa - a to hned několikanásobně. Když Mrtví muži... v roce 1982 vyšli, šlo o unikátní poctu klasickým gangsterkám z let 30. a 40. Koneckonců, celý film je natočený černobíle! Martin v něm hraje klasické bogartovské soukromé očko a film je rozhodně parodií svého žánru - není to však parodie tak maniakálně ujetá jako třeba Bláznivá střela. Martin totiž dovede hranu mezi komedií a detektivkou skvěle vybalancovat už jen tím, že vypadá jako klasický žánrový hrdina, ale je o něco geniálnější, než byli jeho kolegové ze starších detektivek.

Mrtví muži nenosí skotskou sukni
Autor: Universal pictures Mrtví muži nenosí skotskou sukni

04) Roxana

O něco známější je Roxana - ačkoliv za to nejspíš může fakt, že Martina ve zdejší roli každý spolehlivě identifikuje díky jeho masivnímu frňáku. Roxana je moderním převyprávěním původního Cyrana z Bergeracu o ošklivém nosáči, který díky sexy mozku pomáhá hezounovi sbalit vysněnou kočku... jen aby ji nakonec sbalil sám. Nejde o střelný prach nabitý humorem až k prasknutí - jde však o fajn komedii ze staré školy, kterou můžete relativně beztrestně pustit i babičce. Martin přitom opět dovede uhrát roli nosáče tak, že film nevypadá automaticky bizarně už od první minuty, ale navíc tu krom dramatická linka funguje stejně dobře jako humor.

Roxana
Autor: Columbia Pictures Roxana

03) Cvok

Naopak podstatně absurdnější, leč (pro milovníky řádného WTF!) vtipnější je Martinův Cvok. Už jeho premisa geniálního vynálezce, který přijde ke jmění, jen aby o něj následně přišel, je toliko způsob, jak Martinovu postavu dostat do co největšího množství obskurních situací, kde se může co nejšíleněji předvádět. Někdy to funguje velmi dobře, jindy hůře - pokaždé to ale vypadá, že by si Martinův hlavní hrdina k Vánocům zasloužil především kazajku a vypolstrovanou celu. Jakmile však divák přistoupí na tuto hru, vyloupne se Cvok jako jakýsi Borat svého věku - byť nejde o film hrající si na autentický záznam (což Borat většinou také nebyl), rozhodně své diváky polarizuje podobným úchylem před kamerou.

Cvok
Autor: Universal pictures Cvok

02) Špinaví, prohnilí lumpové

Další biják, a další název, na který dějiny naprášily už hodně tlustou vrstvu prachu. Ale znovu to dává smysl - stejně jako Roxana jsou i Špinaví, prohnilí lumpové komedií starého stylu. Ačkoliv tu Martin spolu s Michaelem Cainem (!) hrají sňatkové podvodníky, kteří spolu zápasí o to, kdo první svede (a okrade) postarší dámu, film obsahuje asi tolik košilatého humoru jako Teletubbies. I to je však možná důvod, proč přestal být Martin tak rychle na vrcholu sil - jeho největší věk slávy přišel krátce před tím, než se komedie v 90. letech změnila a daleko víc se přimknula k šokantnějšímu stylu.

Špinaví, prohnilí lumpové
Autor: Orion Pictures Špinaví, prohnilí lumpové

01) Letadla, vlaky, automobily

Zřejmě nejlepším bijákem v Martinově filmografii je však pecka jménem Letadla, vlaky, automobily, v níž hrál spolu s Johnem Candym (jehož si můžete pamatovat jako trenéra z Kokosů na sněhu). Tihle dva se špíčkují v klasickém příběhu dvojice diametrálně odlišných mužů, kteří se snaží dostat napříč Amerikou do stejné destinace - ale co čert nechtěl, zrovna nemůžou použít letadlo! Road movie jako ze staré školy umně shrnuje přednosti obou svých pardálů a vyloudí vám úsměv na rtech bez toho, abyste se museli stydět za hloupou zápletku nebo za stupiditu jednotlivých gagů.

Letadla, vlaky, automobily
Autor: Paramount Pictures Letadla, vlaky, automobily

Růžový panter začíná na Prima COOL v sobotu ve 20.00.

reklama

reklama