Superman bude mít v dalším filmu tmavou pleť. Proč to dává smysl?

Nová adaptace supermanovského mýtu se pomalu začíná chystat a už teď budí množství emocí. V čem se odchyluje od dosavadních filmových zpracování?
Superman Calvin Ellis je jedním z možných příběhových směrů
Superman Calvin Ellis je jedním z možných příběhových směrů
DC Comics

reklama

Ani superhrdina z planety Krypton není imunní vůči trendům 21. století. Ikonická postava Supermana se dočká nového rebootu, který chystá jeho domovské studio Warner Bros. Za projektem stojí milovaný i proklínaný J. J. Abrams, jenž má s oprašováním starších sérií bohaté zkušenosti – jeho střídavé úspěchy u Star Treku i Hvězdných válek jsou pro mnoho fanoušků stále ožehavým tématem. Scénáře by se měl ujmout spisovatel Ta-Nehisi Coates, který se zatím ve filmovém světě příliš neotrkal.

Několik možných Supermanů

Do titulní role se před pár měsíci hovořilo o Michaelu B. Jordanovi (Creed), čímž by byl poprvé v historii Supermanem černošského původu. Okamžitě se začalo spekulovat o tom, že by se mohlo jednat o příběh Calvina Ellise, který v jednom z komiksových paralelních vesmírů působí nejen jako Superman, nýbrž i jako prezident USA. Postava se v komiksech objevila v roce 2009 a je přiznaně inspirována bývalým americkým prezidentem Barackem Obamou. Ve světě komiksů od DC navíc existuje další Superman černé barvy pleti jménem Val-Zod.

Podle jiných informací se však bude jednat o další variaci na osvědčený příběh Clarka Kenta. Spekuluje se, že dějištěm snímku budou rasové nepokoje během 20. století, do nichž přiletí mimozemšťan černé barvy pleti Kal-El. S trochou štěstí by se tak film mohl zabývat i komplexnějšími společenskými otázkami, o což se před časem úspěšně pokoušel třeba Joker nebo přímo sociálně uvědomělý seriál Watchmen. Každopádně se však bude jednat o samostatné dílo, jež nenavazuje na Ligu spravedlnosti Zacka Snydera a další snímky vzniklé (či vznikající) v této produkční linii.

Rozumné řešení?

Ohlasy na sociálních sítích vzbudilo ohlášení, že vedle černošského herce hledá studio Warner Bros. i černošského režiséra. To může na první pohled působit zvláštně, čistě pragmaticky však takové rozhodnutí dává smysl. V případě Black Panthera z roku 2018 se jednoznačně osvědčilo, že měl film na starosti Ryan Coogler, a to nejen díky jeho režijním schopnostem. Jeho afroamerický původ totiž umožnil tamější komunitě, aby se se snímkem snáze ztotožnila a přijala druhého černošského superhrdinu, který se dočkal vlastního celovečeráku (prvním byl Blade), s otevřenou náručí.

Z marketingového hlediska tak Superman tmavé pleti rozhodně dává smysl – stačí jen využít alternativní verzi slavné postavy a ne zásadně měnit Clarka Kenta (tedy hodit zmíněný plán číslo dvě rychle do koše). Lukrativnost projektu je přitom samozřejmě tím hlavním, o co studiu Warner Bros. jde. A jelikož se na vlně Black Panthera nemůže svézt sólovým filmem se Cyborgem (jeho představitel Ray Fisher má s Warnery vleklé spory), vyzkoušení nového Supermana by kromě automatické kontroverze mohlo znamenat i spoustu vydělaných peněz.

To, že mimochodem půjde i o narovnávání křivd vůči dlouhé roky utlačovanému etniku, je pak vlastně jen příjemný vedlejší produkt...

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!