První české reakce na nového Vetřelce: Je to nářezová sci-fi pecka, nebo spíš Prometheus 2?

Xenomorfové jsou konečně zpátky!
Vetřelec: Covenant
Vetřelec: Covenant
20th Century Fox

reklama

Proč se pokračování Promethea jmenuje Vetřelec: Covenant? To asi vědí jen marketingoví kouzelníci, česká novinářská projekce je každopádně za námi a konečně víme, jestli se film povedl nebo ne. Na střet výsadkové lodi Covenant s hrstkou nových vetřelců dohlížel sám Ridley Scott, jenž kromě Promethea natočil i původního Vetřelce z roku 1979. Očekávání tedy nebyla zrovna malá a samozřejmě se od nich odráží i výsledná hodnocení.

Karel Ryška / Prima COOL

Ridley Scott se nedávno omluvil za to, že fanoušky zklamal absencí vetřelců v Prometheovi. Covenant se tenhle "prohřešek" snaží odčinit, takže v něm dojde na nejedna krvavá jatka, lepší film z toho ale bohužel nevypadnul. Chápu, že je nový Vetřelec především drsná vyvražďovačka za hodně peněz. Scott ale nestvořil byť jedinou postavu, jíž by člověk mohl oddaně fandit, a servíruje ještě hloupější a ukecanější žánrovku než minule. Někomu možná bude stačit, že tu prostě jsou vetřelci a sem tam někoho zabijí. Pokud ale od filmu chcete trochu víc, nejspíš budete zklamaní, že se ani druhý prequel slavné ságy (jenž by se mimomochodem měl jmenovat Prometheus 2!) nepovedl natolik, aby zastínil Scottovu děsivou jedničku nebo Cameronovou našlápnutou dvojku.

Hodnocení: 5/10

Petr Cífka / Prima COOL

Je to lepší než Prometheus, a přesto nejhorší Vetřelec! Jak je to možné? Inu, Ridley Scott furt nepochopil, co dělá Vetřelce skvostnou sci-fi sérií a proč ho lidé jako nejděsivějšího zabijáka sci-fi historie zbožňují - a to mordování zase nesmyslně balí do superambiciózní filozofické sci-fi s předstíranou hloubkou. Film drží pohromadě víc než předchozí Prometheus, ale pořád jde o podivnou úvahu o zrození a o dost nahodilá a rozblemcaná jatka, v nichž se poctivého vetřelčího hororového masakru dočkáte jen zřídka.

Navíc tahle banda figurek není dvakrát cool a hlavní hrdinka Ripleyové nesahá ani po pás. Poněkud smutná podívaná. Už by to chtělo návrat ke kořenům, než tohle podivné budování „polobožské“ mytologie.

Hodnocení: 5/10

Martin Svoboda / Aktuálně.cz

Ridley Scott natočil film, který vypadá, jako by nadšený debutant vykrádal Vetřelce. Přitom se ale odmítl odvázat a užít si hororovou zábavu, ale rozhodl se to prokládat polopatickými existenciálními otázkami. Kdyby to opravdu bylo dílo začátečníka, budu snad smířlivý, ale vůči tomuhle? Že postavy jsou ještě o řád hloupější než v Prometheovi, je nakonec ten menší problém. Já chápu, že je Ridley už starý a pokládá si otázky o smyslu vesmíru a tak, ale ta hloupá nabubřelost všech odkazů na Wágnery a Byrony, zvlášť v kombinaci se stupiditou děje, prostě nedělá dobrotu. Scott je dobrý, když adaptuje nějaký zábavný žánrový scénář (Marťan). Když se pokouší být hluboký, je to smutné.

PS: Vetřelec nemůže být CGI. Co to je za nápady? To se mám bát digitální šmouhy?

Hodnocení: 5/10

Vyrazíte na nového Vetřelce do kina, nebo ho vynecháte? Dejte vědět v diskuzi!

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama