Tohle je 10 nejzábavnějších filmových policajtů! Kterého máte nejradši?

Zabijáci bránic.
Strážce hranice - upoutávka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jednotka zvláštních sil se vydá na dráhu zločinu, to však není žádný problém pro pohraničníka Jean-Claudea Van Dammea - alespoň ve čtvrtečním akčním bijáku Strážce hranice, jenž startuje ve 22.15 na Prima COOL. Příjemně béčkový duel JCVD s partou vojáků dává vzpomenout na baterii o něco zábavnějších poldů - kteří klasikové nám přišli na mysl?

Frank Drebin (Bláznivá střela)

Každý, kdo si pamatuje ujetého detektiva s tváří Leslieho Nielsena, zná pravou tvář filmových parodií. Původní snímek z roku 1988 paradoxně navazuje na pozapomenutý seriál Police Squad, v němž Nielson také hrál hlavní roli - přičemž obě díla držel pod taktovkou David Zucker, jeden ze zakladatelů dnešní podoby parodií. Není se tedy čemu divit, že to Frank Drebin umí pořádně roztočit!

Bláznivá střela
Bláznivá střela
Paramount Pictures

Danson a P. K. Highsmith (Benga v záloze)

Nemlich podobně jsou na tom i nedávná Benga v záloze - zatímco Frank Drebin si bral na paškál kriminálky 70. a 80. let, Benga činí něco podobného s drsárnami pozdějších let. Výsledek je podobný: klasická klišé o krutopřísných poldech, kteří zaboří svůj nos hluboko do konspirační zápletky a zboří v průběhu "vyšetřování" několik paneláků, jsou realizována i zde. Jenom tím vším neprochází elitní frajeři, ale duo ufňukaných mamlasů.

Benga v záloze
Benga v záloze
Columbia Pictures

Schmidt a Jenko (Jump Street 21)

Kde Drebin platil za seniora a výše zmíněné duo v záloze za trotly ve středním věku, dvojice z Jump Street 21 jsou naopak ucha mladá - dokonce (v nějakém alternativním světě filmového pojetí mládí) vypadají jako teenageři! A právě to se jim bude hodit, protože jsou vysláni infiltrovat střední školu, uvnitř jejíchž zdí bují kriminální spiknutí. Kříženec teenagerských srand a kriminálních přestřelek, navíc s totálně nepadnoucím duem tlusťocha a namakané gumy, je posledním příkladem úspěšné parodické detektivky - důkazem místo slibů je ostatně skutečnost, že se dočkala i pokračování z prostředí vysoké!

Jump Street 21
Jump Street 21
Columbia Pictures

Angel a Butterman (Jednotka příliš rychlého nasazení)

Měli jsme tu poldy mladé, staré i postižené krizí středního věku - zbývá tak už zmínit jenom... Brity. Ostrovní poldové s tváří Simona Pegga a Nicka Frosta si utahují především z kopírování amerických klišé a jejich přesazení do tradičně sebeparodického, na suchý humor bohatého prostředí Jejího veličenstva. V Jednotce příliš rychlého nasazení se tak podstatně méně nadává a předvádí nechtěná erekce - ovšem zdejší finální bitka v miniatuře města je něčím, co se musí vidět!

Jednotka příliš rychlého nasazení
Jednotka příliš rychlého nasazení
Universal pictures

Murtaugh a Riggs (Smrtonosná zbraň)

Po baterii parodií se na závěr počastujeme skutečnými klasiky. Nemá smysl zakrývat, že všechny předešlé filmy zhusta čerpaly z žánru buddy movie, kam patří i Smrtonosná zbraň. Nejde o prvního zástupce, dodnes se však uchovala zdaleka nejlépe. Zdejší typicky nesourodé duo - unavený černoch Murtaugh a psychopatický maniak Riggs - totiž nejlépe skloubilo střídání komedie s napětím, na jeho trampoty se tak parádně oddechově dívá i po skoro třech dekádách.

Smrtonosná zbraň
Smrtonosná zbraň
Warner Bros.

John McClane (Smrtonosná past)

A prakticky stejně je na tom i finální páv na našem detektivním smetišti, nešťastný John McClane - polda, jenž se omylem už pětkrát dostal do situace, která působí dojmem, že na ni musí dojít v průměru jednou za tisíc let. Krabička cigár, pár zásobníků do kvérů, a pokud se poštěstí, tak i boty, jsou ale všechno, co McClane ruku v ruce s cynickými hláškami potřebuje k přežívání, jež průběh si rádi dopřejeme znovu a znovu!

Smrtonosná past
Smrtonosná past
20th Century Fox.

Strážce hranice se vydá na patrolu již ve čtvrtek ve 22.15 na Prima COOL.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama