Tohle je 6 nejlepších filmů, které adaptují geniální knihy! Viděli jste je všechny?

Když "krást nápady", tak od nejlepších!
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Frankenstein - upoutávka

reklama

Páteční večer na Prima MAX vám ve 22.25 přinese přesnou adaptaci původního románu Frankeinstein od Mary Shelley. Snímek shakespearovského režiséra Kennetha Branagha z roku 1994 vyhodil do koše všemožné "kreativní" náhledy na předlohu, navíc sebou nese i prvotřídní herce jako Roberta De Nira, Helenu Bonham Carter nebo Johna Cleese. Autentické adaptace knih nejsou ve filmu zrovna pravidlem - když už se však do nich filmaři pustí, výsledek stojí za to.

6. Mlčení jehňátek

Adaptace: Mlčení jehňátek

Proslavil Anthonyho Hopkinse, dal nám předlohu agentky Scullyové - Mlčení jehňátek se v roce 1991 stalo vzácným příkladem thrilleru, který sice hýřil násilím, ale zároveň získal patero Oscarů. Předlohu sepsal o několik let dříve Thomas Harris, paradoxně přitom šlo až o druhý film s Hannibalem v hlavní roli - v tom dřívějším jej však hrál Brian Cox, nikoliv Hopkins.

Mlčení jehňátek
Autor: Orion Pictures Mlčení jehňátek

5. Zkrocená hora

Adaptace: Zkrocená hora

Niterná, dramatická, procítěná a pozapomenutá - taková by byla romance Zkrocená hora, nebýt drobného detailu v identitě ústředních hrdinů, totiž dvojice kovbojů, kteří o sobě v rigidních 50. a 60. letech musí tajit, že dávají přednost chlapům. Dojemný biják o dvou drsňácích vznikl na motivy povídky Annie Proulx, jež se v rámci kolekce probojovala až k nominaci na Pulitzera.

Zkrocená hora
Autor: Focus Features Zkrocená hora

4. Muži, kteří nenávidí ženy

Adaptace: Muži, kteří nenávidí ženy

Za to o původu amerikanizované verze severské detektivky ví všichni asi moc dobře - autor Steig Larsson, jenž se stal spisovatelem až na stará kolena, byl nejspíše největším průkopníkem tohoto žánru. David Fincher přetočil do filmového světa autenticky jak původní story, tak i mrazivě potemnělé prostředí plné křivd sahajících na tři kolena i generace dozadu!

Muži, kteří nenávidí ženy,
Autor: Columbia Pictures Muži, kteří nenávidí ženy,

3. Kmotr

Adaptace: Kmotr

Posouváme se na čelo seznamu, je proto čas i na nějakou klasiku. Filmová trilogie Kmotr od Francise Forda Coppoly platí za dílo, jež dodalo filmovým gangsterům na vážnosti a hrozbě - a udělalo z Al Pacina hvězdu první velikosti. Filmy však stály na pevných základech románů Maria Puza, který se podílel i na přípravě scénářů.

Kmotr
Autor: Paramount Pictures Kmotr

2. Přelet nad kukaččím hnízdem

Adaptace: Přelet nad kukaččím hnízdem

Psal se rok 1962, když Ken Kesey napsal román o tom, kterak je do blázince kdesi v Oregonu zavřen trochu normální maník, díky čemuž si čtenář může uvědomit, že si zdejší prostředí v ničem nezadá s totalitními praktikami. Rychloposuvem o 13 let: toho času z totalitního Československa přeběhlý Miloš Forman dovedl předlohu adaptovat do filmu, jenž utržil fenomenálních 5 Oscarů - stejnou cifru po něm mimochodem zopakovalo až výše uvedené Mlčení jehňátek.

Přelet nad kukaččím hnízdem
Autor: United Artists Přelet nad kukaččím hnízdem

1. Klub rváčů

Adaptace: Klub rváčů

Pro moderního fanouška filmu i knih je však - pomineme-li adaptace žánrových sci-fi, komiksových a fantasy děl - zřejmě nejvýznamnější Klub rváčů. Knižní reklama na anarchismus, pouliční rvačky i restart společnosti se konkurenci vymyká tak podmanivým buřičským duchem, že by byl zázrak to alespoň napůl tak dobře přetransformovat do filmové verze. David Fincher to ovšem zvládal na jedničku s hvězdičkou tak, že Klub rváčů patří mezi nejlepší filmy 90. let i filmové historie vůbec!

Klub rváčů
Autor: 20th Century Fox Klub rváčů

Frankenstein na Prima MAX obživne v pátek ve 22.25.

reklama

reklama