7 nejšílenějších českých překladů filmových názvů: Odkud se vzaly Prcičky a Darebák jedna?

Mnohé "překlady" nás dovedou překvapit.
Princ a pruďas
Princ a pruďas
Universal pictures

reklama

Vězeňský úprk si na paškál vezme naše páteční večerní béčko Běženky a kapři, které na Prima COOL začíná ve 22.05. Nač ten atypický název? Inu, původní jméno Sharkansas Women's Prison Massacre kdosi kreativně přeložil na variaci Sněženek a machrů. Humorné. Ještě humornější je ale sedm dalších trampot s překlady, kterým (různě úspěšně) čelili čeští překladatelé.

7) "Prci, prci, prcičky"

Původní název: American Pie

Hned u prvního bodu bude potřeba kapka kontextu – American Pie byl totiž pojmenován v jisté návaznosti na dobový film Pasti, pasti, pastičky. Jak však na svém blogu vypíchl překladatel (recenzent, vývojář…) František Fuka, pro Američany je reverzní překlad do angličtiny „Fucking, Fucking, Little Fucking“ přece jenom poněkud prazvláštní.

Prci, prci, prcičky
Autor: Universal pictures Prci, prci, prcičky

6) "Darebák jedna"

Původní název: Rogue One

Snímek tohoto názvu jste nakonec v kinech potkat nemohli – poté, co bylo oznámeno, že Rogue One ponese jméno „Darebák jedna“, se zvedla obrovská vlna odporu, po níž byl název raději ponechán v původním znění (minus člen). Za problém mohl původní překlad „Rogue Squadron“ v druhém filmu ze světa Hvězdných válek, kde byla letka pojmenovaná jako „Darebáci“ a studio jednoduše chtělo zachovat kontinuitu.

Rogue One
Autor: Walt Disney Studios Motion Pictures Rogue One

5) "Počátek"

Původní název: Inception

Filmy jsou obecně – vlivem mechanismů zahraniční distribuce – pojmenovávány dávno předtím, než je známa ústřední zápletka. Kvůli tomu však vznikají i takové bizarní názvy, jako je Počátek. Snímek o tom, kterak množina lidí vloží do mozku nápad na rostoucí myšlenku, by se totiž měl jmenovat spíše „Vnuknutí“…

Počátek
Autor: Warner Bros. Pictures Počátek

4) "Princ a pruďas"

Původní název: Your Highness

Princ a pruďas možná nezní jako nejdivnější název filmu na světě, vlastně je docela povedený – šílenství mu ale nechybí! Vzdor snaze všech překladatelů světa se v něm totiž ztratila premisa z „Your Highness“, která si jako dvojsmysl pohrává s vyzněním „Vaše výsost“ a anglickým výrazem „high“ pro… podroušení vlivem rekreačních drog. Jazyky holt nejsou vytvořeny rovnoprávně, a "Vaše huličenstvo" zřejmě neprošlo!

Princ a pruďas
Autor: Universal pictures Princ a pruďas

3) "Let's Dance"

Původní název: Step Up

Některé „přeložené“ názvy pak zkoušejí daleko bizarnější přístup – vytvoření nového názvu z angličtiny, do jiného názvu v angličtině! Právě takhle vznikla česká verze taneční série Step Up, jež byla „přeložena“ do krásně českého výrazu Let’s Dance.

Let's Dance
Autor: Buena Vista Pictures Let's Dance

2) "Vetřelec"

Původní název: Alien

Opět si vypůjčíme zjištění od Franty Fuky – původní Scottův film Alien nemá v českém jazyce stejný ekvivalent. Tím nejlepším, jak jej lze přeložit, je „Cizák“, o něco tupěji pak i „Přespolňák“, poněvadž slovo „alien“ má spíše vyznění do cizorodosti než jakéhokoliv vtírání. Kultovní film však přepsal znalosti mnoha anglofonních Čechů, pro které je cokoliv s nálepkou „alien“ jednoduše daleko agresivnější „vetřelec“ – vzhledem k tomu, že v Americe se pojmem „alien“ označují i imigranti, je nepochopení poměrně nasnadě…

Vetřelec
Autor: 20th Century Fox Vetřelec

1) "Miluj mě, prosím!"

Původní název: Wicker Park

Představte si, že jste distributor, který má na stole název podle ústřední lokace Wicker Park. Jak zajistíte, že vám na film někdo dojde? Podle myšlenek tuzemských lokalizátorů jedině tak, že snímek agilně přejmenujete na suprvtíravé „Miluj mě, prosím!“ Doporučují čtyři z pěti stalkerů a šílených přítelkyň!

Miluj mě, prosím!
Autor: MGM Miluj mě, prosím!

Běženky a kapři začínají v pátek ve 22.05 na Prima COOL.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama