Tohle je 7 nejzásadnějších filmů všech dob! Viděli jste je všechny?

Letem světem historií kinematografie - co všechno bylo stejně zásadní Star Wars?
Star Wars
Star Wars
Lucasfilm

reklama

Nedělní večer bude tentokrát patřit legendárním Star Wars – a to přímo nejstaršímu dílu, tedy Nové naději, která na COOLu začne ve 20.00. Je jasné, že pro fanoušky ságy je tenhle film milníkem – věděli jste však, že patří i mezi nejzásadnější filmy obecně? Tady jsme vám je vybrali:

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje - upoutávka

07) Toy Story: Příběh hraček

Dnes, kdy jsou digitálně animovaní i mrtví herci, je problém si to představit – teprve před 22 lety však vznikl první kompletně počítačem vytvořený film. Příběh hraček byl zlomem, který posunul filmy do 21. století a přinesl nám nevídané trikové možnosti, do té doby uzamčené jenom produkcím se zbytečnými miliony dolarů navíc.

06) Křižník Potěmkin

Naopak víc než 9 dekád v minulosti je další pán na holení, revoluční Křižník Potěmkin režiséra Sergeje Ejzenštejna. Zlomový byl ze dvou důvodů – zaprvé, jde o jakýsi opus magnum Ejzeštejnových střihačských tezí. Křižník Potěmkin byl, svého druhu, první velký umělecký film. Nešlo mu o zábavu, ale myšlenku vyjádřenou novým médiem. S tím souvisí i důvod druhý. Potěmkin byl totiž natočen k oslavě komunistické revoluce – a tak přímo ukázal, jak velkou politickou sílu film může mít…

05) Záhada Blair Witch

Našly by se jistě významnější horory, nicméně Záhada Blair Witch podtrhla a vynalezla hned několik trendů filmařiny nového tisíciletí: hlavně (pseudo)využití ruční kamery a superlevnou produkci. To první najdeme v lecčems od Jasona Bournea po Rogue One, to druhé pak ukazuje, že může s chytrým nápadem a dobrým marketingem občas prorazit i filmař, který nemá velké jméno.

04) Lawrence z Arábie

Jeho vliv najdeme ve Hvězdných válkách, Prometheovi i 2001: Vesmírné odyseji. Lawrence z Arábie je jeden z nejlepších blockbusterů klasické kinematografie, tou dobou již poněkud skomírající, a zároveň i průkopníkem v tom, jak ve filmu servírovat skutečně opulentní story. Od fascinujících časových skoků až po souvislé záběry je DNA tohoto velikána k vidění v mnoha filmech dodnes. Tipujeme, že se v připravované Duně od Denise Villeneuva bude jeho vliv dát krájet!

03) Zrození národa

Podobně jako Křižník Potěmkin, také Zrození národa je pro své téma poněkud kontroverzní – kde Potěmkin propaguje myšlenky komunismu, Zrození národa nám na třech hodinách pro změnu říká, že útlak černochů je fajn nápad. Nic to však nemění na tom, že jde také o první skutečný blockbuster, v němž D. W. Griffith „vynalezl“ základní terminologii vyprávění koherentní zápletky na dlouhé stopáži. Do této doby byla většina filmů relativně krátká a daleko méně soudržná. Od okamžiku, kdy filmaři začali kopírovat Zrození národa, však začínají skutečné dějiny filmu.

02) Občan Kane

Trvalo další dvě dekády od Zrození národa, než se prvotní nápady podařilo vydestilovat do něčeho, co funguje dodnes. Zatímco se na Griffithův opus vydržíte dívat asi jenom v případě, že studujete film, filmovou režii a/nebo nemáte rádi černochy, Občan Kane je perfektně koukatelný dodnes. Orson Welles v něm přitom poprvé použil takové „běžné“ komponenty filmu, jako je kombinace žánrů (ukázky novin, dramedy, životopisný film), kombinace fiktivní postavy s realitou (viz pozdější Forrest Gump a jeho scény s prezidenty) anebo celou škálu kamerových prostocviků hrajících si s hloubkou záběru.

01) Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje

Mohli bychom zmínit i některá díla pánů Kubricka nebo Hitchcocka, ale zbývá nám už jen jediné místo – a to musejí získat Hvězdné války. Film George Lucase totiž v roce 1977 sám o sobě zachránil a restartoval tou dobou skomírající Hollywood a ukázal cestu kupředu – namísto dramat spíše vstříc fantasmagorii. Fiktivní vesmíry plné dobrodruhů a sci-fi/fantasy elementů do té doby v podstatě neexistovaly, rozhodně ne natočené takto zábavně a profesionálně. Všechno od dnešních marvelovek po luxusní seriálové sci-fi jako Expanse, ale i fantasy jako Hra o trůny, totiž nachází elementární inspiraci právě v prvních Hvězdných válkách. Právě ty poprvé ukázaly, že i nenáročnou látku lze natočit s opravdovou pílí!

Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje začíná na Prima COOL v neděli ve 20.00.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!