4 nejlepší filmové vesmíry: Který z nich máte nejradši?

Od Avengers ke Star Wars nebo Vetřelci a Predátorovi.
Komando a Smrtonosná past 2
Komando a Smrtonosná past 2
20th Century Fox
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

John McClane nemá chvíli oddychu – již v sobotu ve 20.00 se znovu pustí do akce ve Smrtonosné pasti 2. Tentokrát bude bojovat s domácími teroristy, kteří se snaží dosadit k moci diktátora z Val Verde. Je vám tento název povědomý? Z atlasu nikoliv – tato fiktivní zemička se však objevila i v Predátorovi a Komandu. Jediný náznak tak celou trojici filmů zasazuje do jediného vesmíru. A to je praktika, kterou mají filmaři stále více v oblibě. Komu se s ní daří nejvíc?

Smrtonosná past 2 - upoutávka
Smrtonosná past 2 - upoutávka

04) Marvel

Jako první se zbavíme slona v místnosti. Marvelovky rozhodně nejsou první ani dlouhodobě nejúspěšnější sdílený filmový kosmos, první titul patří hororovému universu studia Universal, které existovalo ve 40. a 50. letech (film Van Helsing mu v zásadě skládá hold), ten druhý nejspíše filmům kolem Godzilly, jež něco podobného dělaly v Japonsku od 60. let.

Marvel však namísto vágně propojeného světa monster, na které hlavní hrdinové reagují jen občas, přišel s vesmírem postaveným na protagonistech. Něco podobného tu nikdy předtím nebylo! Teprve čas ukáže, zdali se marvelovky nezbortí pod vlastní tíhou. Již nyní nám však s filmy jako Kapitán Amerika 2, Strážci Galaxie nebo Avengers 4 připravily takovou porci radosti, že bychom jim odpustili i nového Iron Mana s tváří Nicolase Cage.

Avengers: Endgame
Autor: Marvel Studios Avengers: Endgame

03) “Foxverse”

Oproti ostatním zástupcům našeho seznamu je "Foxverse" spíše jakousi polooficiální schránkou vesmíru. "Foxverse" své propojení zřídkakdy využívá, a pokud zrovna ano, výsledky jsou okomentovány nejčastěji pokrčením rameny, pokýváním hlavou a zvednutím jednoho obočí. Své místo v seznamu si však Foxverse zasloužil právě svou neviditelností – nikdo v podstatě neví, že se jistou optikou Smrtonosná past odehrává ve stejném světě jako Terminátor nebo Vetřelci!

Vážně – tedy pokud budeme stavět na oné polooficiálnosti. Vetřelci a Predátor se sami odehrávají v jediném univerzu, to již víme z parádních her a dvou méně parádních filmů. Val Verde, odkud pochází generál ze Smrtonosné pasti 2, však rovněž zachraňoval Arnold v Komandu a chodil jím také v Predátorovi. Jistá arkádová videohra z 90. let navíc propojovala i terminátoří vesmír s tím predátořím, podle ní byli Terminátoři budováni právě v reakci na Dutchovo setkání s Predátorem v džungli Val Verde. Někde uvnitř této ideje je zkrátka uzamčen opravdu luxusní příběh!

Vetřelec vs. Predátor
Autor: 20th Century Fox Vetřelec vs. Predátor

02) Kevin Smithverse

Oficiálně se jmenuje View Askewniverse, nejspíše vám však více řekne jméno jeho tvůrce – Kevina Smithe. Tenhle průkopník sprostých, ale zároveň velmi existenciálních komedií v 90. letech propojil svou sérii o prodavačích Clerks s ujetou gangsterkou (nebo jak to nazvat) Jay a mlčenlivý Bob vrací úder, součástí ságy však byly i filmy Hledám Amy, Flákači nebo Dogma.

Však víte, to Dogma, v němž dva padlí andělé chtějí na Zemi způsobit apokalypsu? Tak tenhle film se odehrával ve stejném vesmíru jako Clerks: Muži za pultem, jehož vrcholem je ve story, celé zasazené do jednoho krámku, debata o orálním sexu. Smith v tom však rozhodně není sám, obdobně je totiž do jednoho světa více méně zasazena i filmografie Quentina Tarantina.

Jay a mlčenlivý Bob vrací úder
Autor: Miramax Jay a mlčenlivý Bob vrací úder

01) Star Wars

Ať se bude snažit kdokoliv, nejspíš žádné studio však nepřekoná obří vesmír Hvězdných válek. Ve filmovém světě máme jenom 8 filmů hlavní série (brzy bude devátý) plus Rogue One a Sola. Na seriálovém poli sice Star Wars marvelovkám (zatím!) konkurovat nemůžou, zato v počtu napsaných knih, seriálů a hlavně her rozšiřujících filmy překonávají úplně všechno!

V jedné knižní sérii se tak můžeme podívat stovky let za konec filmů anebo si zahrát onlinovku zasazenou tisíce let před jejich období. Ve hrách jsme mohli zažít ty nejkomplikovanější souboje na světlené meče, ale také vést flotily do bitev podporujících dění ve filmech. Kdo se někdy ponořil světa Hvězdných válek naplno, ten skutečně pohlédl do propasti – a ona pohlédla do něj.

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje
Autor: Lucasfilm Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje

Smrtonosná past 2 začíná na Prima COOL v sobotu ve 20.00.

Tento článek najdete v těchto speciálech
Reklama
Reklama