TOP 5 slavných režisérů současnosti, kteří nikdy nenatočili špatný film

Můžete se na ně spolehnout!
Abrams, Tarantino a Nolan... nikdy nenatočili špatný film
Abrams, Tarantino a Nolan... nikdy nenatočili špatný film

reklama

Když se řekne slavný režisér, jistě se vám vybaví jména jako Spielberg, Lucas, Coppola nebo třeba Fincher. Jenže každý z nich má ve své filmografii nějaký úlet, škobrtnutí nebo rovnou kotrmelec. A nebo prostě měli slabší rozjezd kariéry. Vybrali jsme z momentálně aktivních režisérů ty, kteří prostě nikdy nešlápli vedle. Kdybychom si mohli vsadit, že i jejich příští film bude minimálně nadprůměrný, tak to uděláme.

J.J. Abrams

abrams
abrams

Vrchol: Star Trek
Jednou nohou v průměru: Super 8
Příští film: ???

Prorazil jako tvůrce seriálu Ztraceni a pak už to jelo. Nejdřív oživil kvalitní trojkou lehce skomírající sérii Mission: Impossible a pak fenomenálně zrestartoval Star Trek pro novou generaci diváků. Z lásky ke Spielbergovi se vyznal v možná až příliš rodinném Super 8, ale když padlo jeho jméno v souvislosti s návratem Star Wars, byl velký důvod k optimismu. Abrams totiž umí uspokojit staré fanoušky a po cestě nasbírat nové. Jestli to tak jde říct, je géniem jistoty! 

Christopher Nolan

nolan
nolan

Vrchol: Memento, Temný rytíř
Jednou nohou v průměru: oceňovaný, ale rozporuplný Interstellar
Příští film: Dunkerk

Bum! Hned celovečerní debut Memento byla naprostá pecka a nezávislý hit. Opravdové divy pak dokázal s Batmanem, kterého vytáhl z béčkového bahna, kam ho svými ujetými adaptacemi vrhnul Joel Schumacher. Jeho temné, dospělejší a realističtější pojetí, které přitom nepostádá nadpozemskou komiksovou mýtičnost, přepsalo v Hollywoodu mnohá žánrová pravidla. Jeho filmy jsou vystavěné jako okázalé chrámy - nekonečně velkolepé, tajemné a ambiciózní. Proto je až neuvěřitelné, že pomocí smyslových orgií dokáže předat to nejdůležitější - základní lidské drama.

Quentin Tarantino

tarantino
tarantino

Vrchol: Pulp Fiction: Historky z podsvětí, Hanebný pancharti
Jednou nohou v průměru: Grindhouse: Auto zabiják
Příští film: ???

Zeptejte se pěti fanoušků Tarantina na jeho nejlepší film a pravděpodobně uslyšíte pět různých odpovědí... a možná taky jejich hádku. Každému sedne jiný odstín jeho tvorby, přesto ať zkusí jakýkoli žánr, udělá ho poctivě, s úctou a na konci vypadne čistokrevná tarantinovka. Jeho filmy na povrchu působí jako pokleslé krváky, ale fungují ve více rovinách. Čím víc se vyznáte ve filmech a popkultuře, tím víc se budete bavit. 

Denis Villeneuve

vilneve
vilneve

Vrchol: Sicario: Nájemný vrah, Příchozí
Jednou nohou v průměru: nejednoznačně přijatý Nepřítel
Příští film: Blade Runner 2049

Nejdřív sbíral ceny na filmových festivalech. Když si vybrousil řemeslo, rozhodl se jít podobnou cestou jako Nolan - točit velké produkce s autorskými ambicemi a opravdu hutnou atmosférou. Pekelně intenzivní jízda Sicario a magicky emotivní sci-fi Příchozí z něho udělaly nejdiskutovanějšího režiséra současnosti. Není divu, že právě on dostal důvěru natočit pokračování zbožnovaného sci-fi Blade Runner. Hned vzápětí se vrhne na podobně posvátnou látku jakou je Duna, na níž se pořádně zapotil i jeden z jeho režisérských vzorů David Lynch. Jenže, kdo jiný by to měl zvládnout než právě Villeneuve?

James Cameron

cameron
cameron

Vrchol: Terminátor, Vetřelci
Jednou nohou v průměru: ...nikdy nebyl
Příští film: Avatar 2

Jasně, začínal béčkovým úletem Piraňa 2: Létající zabijáci, ale pod tím ještě nebyl podepsaný sám. Hned svým prvním plnohodnotným filmem Terminátor dokázal s omezeným rozpočtem vytvořit dosud nepřekonaný vrchol akčního sci-fi, který vyrovnal v následujících Vetřelcích. Prakticky každý jeho film znamenal technologický milník ve vytváření filmových iluzí. Jeho díla navíc milují kritici i masy - příkladem budiž megahit Titanic s rekordními jedenácti Oscary. Své filmy vytváří obvykle extrémně dlouho a s obřími náklady. Jenže může si to dovolit - Avatar a Titanic jsou dva nejvýdělečnější filmy všech dob.

Výběr by samozřejmě mohl být větší. Kteří režiséři vám v něm chybí?

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!