Extrémní výcvik herců z Top Gunu 2 bere dech. Podívejte se, jak Tom Cruise využil české letouny

České stroje sehrály důležitou roli při natáčení pokračování letecké filmové klasiky Top Gun.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Top Gun: Maverick
Paramount Pictures

reklama

Minimum digitálních efektů a maximum autentických záběrů ze vzduchu – takový byl cíl při vzniku Top Gunu 2 s Tomem Cruisem, jenž se vrací do role Petea „Mavericka“ Mitchella. A právě o autenticitu se postaraly české stroje L-39 Albatros, které taky patří mezi klasiky, protože jde o nejpoužívanější cvičné proudové letouny světa.

Před kamerou sice uvidíme takřka výhradně víceúčelové stíhačky F/A-18 Super Hornet, které nahradily F-14 Tomcat z šestatřicet let starého prvního dílu, o veškerou práci v pozadí se však postaraly české Albatrosy v unikátní kamerové úpravě Cinejet, jež pilotovali letci ze zaoceánské akrobatické skupiny Patriots Jet Team.

Nejvýraznějším prvkem modifikovaného letounu je příďová část osazená gyroskopicky stabilizovanou platformou Shotover F1 Rush s několika kamerami a typy objektivů, které umožňují pořizovat záběry cinematické kvality při rychlosti 650 km/h a při přetížení kolem 3G.

Nebyl jsem připraven točit pokračování, dokud jsme neměli mimořádný příběh a dokud se nevyvinula technologie, abychom se mohli zanořit hlouběji do zážitku bojového pilota,“ vysvětluje Tom Cruise ve videu přibližujícím drsný tříměsíční trénink, který vymyslel společně s armádními experty. Museli si jím projít všichni herci předtím, než mohli natáčet přímo v kokpitech letících stíhaček.

Jeho součástí byl kurz podvodního opuštění havarovaného letadla a samozřejmě i základní vzdušný výcvik. Začínalo se v jednomotorovém akrobatickém stroji a pak se přešlo do proudového L-39, které připravilo herce na extrémní zátěž ve vysokých rychlostech. V konečné fázi usedli herci do kabiny F/A-18 Super Hornet a absolvovali i start z letadlové lodi.

Top Gun: Maverick
Autor: Paramount Pictures Top Gun: Maverick

Herci samozřejmě létali ve dvoumístných strojích a neměli na starost pilotáž, přesto museli při záběrech z kokpitu vypadat ve své kůži, zvládnout přetížení až 7G a taky se naučit záběrování. V omezené míře totiž ovládali kameru zachycující pilotní kabinu i akci odehrávající se kolem.

Všichni si mysleli, že je nemožné, aby herci skutečně seděli ve stíhačkách, ale díky Tomovi a jím nařízeném výcviku jsme to v situacích, kdy přišlo na lámání chleba, skutečně zvládli,“ řekl Glen Powell, jenž hraje nového pilota s označením Hangman. Před kamerou se kromě něj a Cruise ukážou také veterán série Val Kilmer jako Iceman nebo Jennifer Connely, Miles Teller, Ed Harris a Monica Barbaro. Film režíruje Joseph Kosinski (Nevědomí, TRON: Legacy, Hrdinové ohně) a po mnoha odkladech se ho konečně dočkáme 26. května 2022.

Zdroj: Collider

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!