Čím Transformers 5 naštvali veterány druhé světové války?

Stojíte v téhle menší kauze na straně filmařů, anebo na straně pamětníků?
Transformers: Poslední rytíř
Transformers: Poslední rytíř
Paramount Pictures

reklama

Pátý díl Transformers s podtitulem Poslední rytíř dorazí na COOL už v neděli večer. Vynálezce Cade Yeager (Mark Wahlberg) se v něm vydá na misi, která má odhalit prapůvod vztahů Transformerů k Zemi. A přestože jde hlavně o jednoduchý výbušný akčňák, kupodivu rozčeřil nejen filmové vody. V Anglii si na něj totiž ještě během natáčení začali stěžovat veteráni druhé světové války!

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Transformers: Poslední rytíř - upoutávka

Zatímco většina předešlých dílů Transformers se odehrávala v Americe (s občasným skokem do Egypta, Jordánu, Číny a podobně), malý segment pětky je zasazen do Spojeného království – a také do jiného času.

V rámci flashbacku do Hitlerovy éry filmaři šetřili čas a peníze a využili jistou britskou pamětihodnost jako sídlo vůdce třetí říše. Jenže, jak (ehm...) všichni víme, Anglie má nedostatek historických budov – a tak filmaři sáhli po opulentním paláci Blenheim v Oxfordshiru.

Ten pro účely natáčení nastrojili vlajkami se svastikami a další symbolikou spojovanou s hitlerovským Německem a začali natáčet požadované scény. Problém ale byl v tom, že se velmi brzy ozvala řada pamětníků, kterým podobné dekorace přišly poněkud nemístné. Palác Blenheim byl totiž domovem Winstona Churchilla…

Ne snad že by každý ve filmu ihned poznal, že je „Hitlerův“ palác právě Churchillovým Blenheimem. Ministerský předseda, který se zasloužil o přežití Británie v konfliktu a významně přispěl k vítězství, si však v očích některých veteránů zasloužil trochu lepší poctu, než dát jeho bejvák filmovému Hitlerovi.

Proti dekoraci paláce pro filmové potřeby se vyslovil třeba Tony Hayes z britské asociace veteránů stejně jako někteří další zástupci pamětníků nebo médií. Churchillův vnuk a britský poslanec sir Nicholas Soames ale nad kauzou ve finále jen mávl rukou.

„(Pamětníci) nemají ponětí, co by si můj dědeček myslel,“ prohlásil Soames a tím veřejná kauzička v roce 2016 také skončila. Paradoxem nicméně je, že je Churchill pochován sotva kilometr od paláce. Přinejmenším tedy kontroverze alespoň připomněla, kde leží poslední místo odpočinku jednoho z vítězů nad Adolfem Hitlerem.

Akční sci-fi Transformers: Poslední rytíř začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!