13. února 2017 16:05

Tyhle 4 akční nářezy změnily celý žánr! Viděli jste je všechny?

Dračí život Bruce Lee - upoutávka

Řežby, co spasily svět (zábavy)!

Kořeny jedné z největších legend akčního filmu odhalí čtvrteční cooltovní movie Dračí život Bruce Leeho. Předlohu snímku startujícího ve 22.20 na Prima COOL dnes znají už jen fajnšmekři, Bruce Lee sám totiž zemřel tragicky mlád. Právě on však vyšlapal cestičku všem Arnoldům a Stallonům. Podobně však učinilo i patero dalších filmů historie akčního žánru. Viděli jste všechny z nich?

4. Sedm samurajů

Ačkoliv v našich končinách převládá jako známější film Sedm statečných, americká verze příběhu je ve skutečnosti remakem japonské klasiky Akiry Kurosawy. Pokud by se někdo měl nazývat otcem kvalitní akce, byl by to právě on. Jistě, Amíci si točili kovbojky již od 30. a 40. let, teprve Kurosawa však přišel jak se superkvalitní režií, tak i relativně žánrovějšími zápletkami. Krom Sedmi samurajů od něj ostatně opisoval i Sergio Leone, slavný autor špagetových westernů – první díl jeho trilogie je čistokrevným remakem jiného Kurosawy. Vypíchnout by se dalo více snímků japonského mága, ale právě Sedm samurajů lze považovat za esenciální dílko, jež inspirovalo generace filmařů po něm!

3. Drak přichází

V Asii ještě chvíli zůstaneme, na řadě je totiž příchod Draka alias Bruce Leeho. Asijský megaborec nebyl prvním ani posledním „posvátným“ hercem svého žánru – o dekádu dříve jej předběhl Sean Connery jako James Bond, ještě před nimi tu byl John Wayne jako král amerických westernů. Jenže Bruce Lee byl jiný. Filmy s ním toho mnoho nenakecaly a hongkongský borec vyvolával dojem, že skutečně na plátně rozdává rány – nikoliv, že to celé jenom hraje. Bruce Lee byl v první řadě namakaný performer bojového umění, jemuž navíc nechyběl podnikavý duch a znalost toho, po čem diváci touží. Nebýt jeho předčasného úmrtí, jeho legenda by dost možná byla globálně stejně populární jako ta Arnoldova – a právě jemu a jeho kolegům ze 70. a 80. let Bruce neochvějně vydláždil cestu!

2. Superman

Historie komiksových filmů sahá před Supermana z roku 1978 – národně populární byl v Americe v 60. letech třeba Batman. Superman by navíc zřejmě nikdy nevznikl, kdyby George Lucas neudělal díru do světa (a Hollywoodu) bezprecedentním úspěchem Hvězdných válek. Jenže Superman vzdor svým jalovým kvalitám vydělal jenom ve Spojených státech na 130 milionů dolarů, díky čemuž jej lze považovat za první skutečně úspěšný komiksový film a zároveň také biják, který potvrdil, že publikum chce dobře zpracované akční filmy a je ochotné za ně zaplatit horentní sumy. Tedy že Hvězdné války nebyly jenom šťastnou náhodou. Od 80. let proto s filmy jako Highlander, Útěk z New Yorku či Terminátorem začnou filmaři dostávat stále větší rozpočty, což přiláká stále větší hvězdy a kolo štěstěny se může točit dál a dál!

1. Agent bez minulosti

Po generacích kamerových piplaček přinesl zatím největší změnu Agent bez minulosti z počátku tohoto milénia. Složité triky a nadlidská fazóna akčních hrdinů byla ta tam – najednou daleko více letěl přízemní chlápek vypadající jako úředník a čistě realistické (nebo tak alespoň působící) chvaty i scény. Jason Bourne zahájil revoluci v pojetí akce i pseudodokumentárním natáčením na ruční kameru, a v jeho drsnějším, špinavějším a lehce uvěřitelnějším ranku následovala revoluce napříč žánry. Matadoři naivních příběhů jako James Bond najednou začali působit jako ukrajinští drsňáci, a nakonec dokonce i samotní superhrdinové v čele s Nolanovým Batmanem aktivně bojují pro svému někdejšímu já. A to vše načal právě Agent s povolením zapomenout. Můžete s tím nesouhlasit, můžete se vám to nelíbit, ale to je tak jediné, co s tím můžete dělat!

Dračí život Bruce Leeho se vám představí už ve čtvrtek ve 22.20 na Primě COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný