5 ujetých verzí klasických příběhů: Lincoln lovcem upírů vs. mušketýři ve vzducholodích

Proč točit slavný příběh klasicky, když ho můžete pojmout totálně netradičně?
Robin Hood
Robin Hood
Lionsgate

reklama

V pátek večer se na COOLu rozjede lehce podivný Robin Hood z roku 2018. Nová verze slavného příběhu (v režii Otta Bathursta) se snaží o moderní a vlastně dost „ritchieovský“ přístup ke slavné látce. A výsledkem je hodně polarizující divočina, která ladně zapadá do subžánru... historických úletů?

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Robin Hood - upoutávka

05) Robin Hood

Vzít starý příběh a obohatit jej o nové nápady je samozřejmě hereze jenom na první pohled – právě takhle vzniká jen asi 100 procent všech příběhů obecně. Dobří autoři se inspirují, skvělí autoři kradou.

Občas je však ona inovace trochu drsnější, jako třeba v případě našeho Robina Hooda, který je natočený jako klipovitá moderní gangsterka, v níž se však jezdí na koních a šermuje mečem. Pro někoho je to zajímavý styl, pro jiného podivnost podobná „dokumentárně“ natočeným Veřejným nepřátelům z roku 2009. Budete to holt muset posoudit sami...

Robin Hood
Autor: Lionsgate Robin Hood

04) Tři mušketýři

Podobná inovace v klasické zápletce může samozřejmě jít dál než za zvolený filmařský styl. Tři mušketýři z roku 2011, jež má na svědomí režisér mnoha filmových Resident Evilů, tak svůj (jinak relativně tradiční) příběh obohatili o prvky steampunku či spíše clockpunku (ale to bychom už zabrušovali do přílišných detailů mezižánrového dělení).

Nad novověkou Francií tak létají bitevní vzducholodě a celá technologie je sice stále postavená primárně na slámě, tu a tam se však najdou i hypermoderní výstřelky parního věku...

Tři mušketýři
Autor: Summit Entertainment Tři mušketýři

03) Liga výjimečných

Dalším obskurním nápadem, po němž lze v případě klasických příběhů sáhnout, je crossover. Liga výjimečných dnes, v éře Avengers a marvelovek, už nevypadá tak zvláštně jako v době své premiéry. Vzít nejrůznější příběhy z přelomu 19. a 20. století a spojit je dohromady (jinde než v přece jen méně mainstreamovém komiksu) ale i tak není zrovna běžná záležitost.

Jelikož nikdo z nás nevyrůstal jen na Neviditelném muži, Tomu Sawyerovi, Drákulovi a dalších příbězích Ligy výjimečných, leckomu to asi nepřijde zas tak mimo. Budou se ale za 100 let točit blockbustery, v nichž se podobně sejdou Rocky, Terminátor, MacGyver, Maverick z Top Gunu a Dana Barrett z Krotitelů duchů, hm?

Liga výjimečných
Autor: 20th Century Fox Liga výjimečných

02) Abraham Lincoln: Lovec upírů

Co je divnější než vzít fiktivní story a zneuctít ji novými nápady? Samozřejmě vzít skutečnou story a spáchat totéž! Abraham Lincoln: Lovec upírů nabídl zajímavou premisu, podle níž legendární americký prezident (Jižané by pro něj měli i jiná označení) ve skutečnosti po nocích tajně lovil krvesaje.

Jde o koncept tak bizarní, že se dodnes přeme, na jakých látkách museli být jeho autoři při vymýšlení. Film sám paradoxně není zase tak odvážný jako jeho koncept – opět se ale nabízí otázka, zdali za století budou naši potomci koukat třeba na Johna Kennedyho: Lovce zombíků nebo na Václava Havla: Lovce vlkodlaků…

Abraham Lincoln: Lovec upírů
Autor: 20th Century Fox Abraham Lincoln: Lovec upírů

01) Planeta pokladů

Dost možná nejdivnější nápad na inovaci starého příběhu ale měla animovaná Planeta pokladů. Jejím konceptem totiž bylo jednoduše vzít původní pirátský příběh a přenést ho do vesmíru! Jasně, něco podobného tu bylo mnohokrát – třeba i ten Robin Hood už měl sci-fi mutaci (vážně, mrkněte na prastarý animák Rocket Robin Hood). Pořád to ale byl menší úlet než tohle.

V Planetě pokladů kosmolety pořád vypadají jako dřevěné plachetnice, pořád mají otevřenou palubu (jen na ni musíte ve skafandru!) a celkově je tenhle kočkopes ještě o fous bizarnější variací klasického románu než mnohé jiné. Nic z toho ale samozřejmě není zas takový problém – vždyť je inovace krví vyprávění!

Planeta pokladů
Autor: Buena Vista Pictures Planeta pokladů

Robin Hood začíná na Prima COOL v pátek ve 20:15.

reklama

reklama