Nelíbil se vám Vetřelec 3? Jeho původní verze právě ožila a vážně stojí za to

Vetřelcova cesta tam a zase zpátky.
Vetřelec 3 měl několik verzí scénáře. Tu původní napsal slavný spisovatel William Gibson.
Vetřelec 3 měl několik verzí scénáře. Tu původní napsal slavný spisovatel William Gibson.
20th Century Fox

reklama

Jistě jste viděli třetí díl Vetřelce (1992), v němž Ellen Ripleyová ztroskotá na vězeňské planetě, musí bojovat se smrtícím monstrem a spojit proti němu dohromady nesourodou skupinu vyvrhelů. Filmový debut Davida Finchera (Sedm, Klub rváčů, Zodiac) bývá přijímán dost rozporuplně a rodil se ve velkých bolestech. Teď je však k dispozici jeho původní a zásadně odlišná verze...

Vychází z úplně prvního scénáře k Vetřelci 3 od Wiliama Gibsona, který je svým románem Neuromancer považován za zakladatele dnes tak populárního žánru kyberpunk. Jeho příběh se ničím nepodobá zfilmované verzi a v podstatě navazuje na druhý filmový díl Vetřelci. Nedávno byl upraven spisovatelem a režisérem Dirkem Maggsem a vyšel jako anglická audiokniha v rámci služby Audible.

Alien 3 - Audible
Autor: amazon Alien 3 - Audible

V hlavních rolích zvukové verze nikdy nenatočeného Vetřelce navíc účinkují dva hlasy známé z filmů. Michael Biehn se vrací jako mariňák Hicks a Lance Henriksen jako syntetik (neboli android) Bishop. Ačkoli v příběhu stále vystupuje legendární Ripleyová, příběh se soustředí spíše na ně.

Audio verze s pomocí mnoha zvukových efektů i velkolepé hudby vyvolává dojem Hollywoodu pro uši. Jsme svědky toho, jak se plavidlo Sulaco s přeživšími dostane do prostoru ovládaného levicovou organizací Union of Progressive Peoples a na kosmickou stanici Anchorpoint plnou idealistických vědců. Ti začnou experimentovat se zbytky genetického materiálu nalezeném na těle Bishopa. Asi tušíte, jak původně nevinné experimenty nakonec dopadnou...

Hrdiny nové verze Vetřelce 3 jsou mariňák Hicks a android Bishop
Autor: 20th Century Fox / koláž Hrdiny nové verze Vetřelce 3 jsou mariňák Hicks a android Bishop

Gibsonův příběh se v mnohém drží osvědčené vetřelčí formulky, ostatně on sám přiznal, že při psaní myslel na pravidla velkých filmových produkcí. Přesto však přináší mnoho zajímavých zvratů, včetně hybridních xenomorfů a zajímavé perspektivy na budoucnost korporací i lidských ideologií.

Oprášení šuplíkové verze Vetřelce 3 však přináší potenciál pro podobná zpracování dalších nezfilmovaných scénářů, třeba Gladiátora 2 od Nicka Cavea, Justice League od George Millera, Napoleona od Stanleyho Kubricka nebo novou a lepší verzi vyvrcholení Hry o trůny.

Co říkáte na novou audioverzi Vetřelce 3? Lákala by vás, třeba kdyby byla v češtině?

reklama

reklama