Nelíbil se vám Vetřelec 3? Jeho původní verze právě ožila a vážně stojí za to

Vetřelcova cesta tam a zase zpátky.
Vetřelec 3 měl několik verzí scénáře. Tu původní napsal slavný spisovatel William Gibson.
Vetřelec 3 měl několik verzí scénáře. Tu původní napsal slavný spisovatel William Gibson.
20th Century Fox
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jistě jste viděli třetí díl Vetřelce (1992), v němž Ellen Ripleyová ztroskotá na vězeňské planetě, musí bojovat se smrtícím monstrem a spojit proti němu dohromady nesourodou skupinu vyvrhelů. Filmový debut Davida Finchera (Sedm, Klub rváčů, Zodiac) bývá přijímán dost rozporuplně a rodil se ve velkých bolestech. Teď je však k dispozici jeho původní a zásadně odlišná verze...

Vychází z úplně prvního scénáře k Vetřelci 3 od Wiliama Gibsona, který je svým románem Neuromancer považován za zakladatele dnes tak populárního žánru kyberpunk. Jeho příběh se ničím nepodobá zfilmované verzi a v podstatě navazuje na druhý filmový díl Vetřelci. Nedávno byl upraven spisovatelem a režisérem Dirkem Maggsem a vyšel jako anglická audiokniha v rámci služby Audible.

Alien 3 - Audible
Autor: amazon Alien 3 - Audible

V hlavních rolích zvukové verze nikdy nenatočeného Vetřelce navíc účinkují dva hlasy známé z filmů. Michael Biehn se vrací jako mariňák Hicks a Lance Henriksen jako syntetik (neboli android) Bishop. Ačkoli v příběhu stále vystupuje legendární Ripleyová, příběh se soustředí spíše na ně.

Audio verze s pomocí mnoha zvukových efektů i velkolepé hudby vyvolává dojem Hollywoodu pro uši. Jsme svědky toho, jak se plavidlo Sulaco s přeživšími dostane do prostoru ovládaného levicovou organizací Union of Progressive Peoples a na kosmickou stanici Anchorpoint plnou idealistických vědců. Ti začnou experimentovat se zbytky genetického materiálu nalezeném na těle Bishopa. Asi tušíte, jak původně nevinné experimenty nakonec dopadnou...

Hrdiny nové verze Vetřelce 3 jsou mariňák Hicks a android Bishop
Autor: 20th Century Fox / koláž Hrdiny nové verze Vetřelce 3 jsou mariňák Hicks a android Bishop

Gibsonův příběh se v mnohém drží osvědčené vetřelčí formulky, ostatně on sám přiznal, že při psaní myslel na pravidla velkých filmových produkcí. Přesto však přináší mnoho zajímavých zvratů, včetně hybridních xenomorfů a zajímavé perspektivy na budoucnost korporací i lidských ideologií.

Oprášení šuplíkové verze Vetřelce 3 však přináší potenciál pro podobná zpracování dalších nezfilmovaných scénářů, třeba Gladiátora 2 od Nicka Cavea, Justice League od George Millera, Napoleona od Stanleyho Kubricka nebo novou a lepší verzi vyvrcholení Hry o trůny.

Co říkáte na novou audioverzi Vetřelce 3? Lákala by vás, třeba kdyby byla v češtině?

Reklama
Reklama