Ripleyovou měla původně hrát jiná slavná herečka. O roli přišla z velmi smutného důvodu

Kam by se asi ubíraly kariéry obou hereček, kdyby ikonická role připadla té původně vybrané?
Sigourney Weaver jako Ripleyová
Sigourney Weaver jako Ripleyová
20th Century Fox

reklama

Ellen Ripleyová je jednou z ikonických ženských rolí v dějinách kinematografie – a také jednou z nejvíce feministických, jelikož představovala hrdinku schopnou přemoci zabijácký mimozemský organismus, který předtím zlikviduje celou (převážně mužskou posádku) kosmické lodi Nostromo. 

Definovala kariéru Sigourney Weaver, která si posléze zahrála i v Krotitelích duchů, Gorilách v mlze, Podnikavé dívce nebo Avatarovi. Původně však bylo všechno jinak. Scénář prvního Vetřelce (1979) byl napsaný tak, že byl Ripley muž, tvůrci v čele s režisérem Ridley Scottem se však nakonec rozhodli pro ženu. Následoval důkladný casting a z něho jako vítězka vyšla Meryl Streep.

Mladá Meryl Streep ve filmu Kramerová versus Kramer
Autor: Columbia Pictures Mladá Meryl Streep ve filmu Kramerová versus Kramer

Ano, Ripleyovou měla původně skutečně ztvárnit legendární herečka a držitelka rekordního počtu filmových ocenění včetně tří Oscarů. Oplývá sice mimořádnou univerzálností, ale přesto si ji v roli Ripleyové dnes málokdo umí představit, protože Sigourney Weaver jako by se pro ni narodila.

Streep i Weaver navštěvovaly v první polovině sedmdesátých let stejnou školu, School of Drama na prestižní Yale University. Měly dokonce společnou profesorku – slavnou herečku, tanečnici a choreografku Carmen de Lavallade. Často se v té době ucházely o stejné role a většinou měla navrch Streep, což se stalo i v případě Vetřelce. Co nakonec rozhodlo ve prospěch druhé?

Jak už bylo zmíněno, casting byl opravdu náročný a postupně z něj odpadla i jména jako Helen Mirren, Katharine Ross, Genevieve Bujold či Veronica Cartwright, která nakonec získala alespoň roli další členky posádky Lambertové. Zůstaly jen dvě finalistky, z nichž šéfka castingu Mary Goldberg vybrala Meryl Streep.

Sigourney Weaver jako Ripleyová
Autor: 20th Century Fox Sigourney Weaver jako Ripleyová

Pro Sigourney Weaver nakonec rozhodly dva faktory. Prvním byl názor režiséra Scotta, který byl sice spokojen s hereckými kvalitami vítězky, ale pro roli drsné kosmické těžařky byla podle něj příliš půvabná a křehká.

Druhým pak byla smrt tehdejšiho snoubence Meryl Streep, jímž byl herec John Cazale. Ten zemřel na rakovinu plic v březnu 1978 hned po dotočení Lovce jelenů, kde spolu oba partneři hráli. Producenti věděli, jak jeho smrt herečku zasáhla, a chtěli jí dát prostor na truchlení. Tím se otevřela životní šance pro Sigourney Weaver a všichni už dnes víme, jak se jí chopila.

Umíte si představit, že by to nakonec dopadlo jinak a dnes bychom ve slavné roli znali právě Meryl Steep?

Zdroj: Geek Tyrant

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!