7 nejlepších filmových triků, které pořád vyrážejí dech

Pokochejte se ztělesněním filmové magie.
Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder
Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder
Lucasfilm

reklama

Cesta předalekou galaxií pokračuje – další díl Star Wars už je za rohem! Impérium vrací na Prima COOL úder již v neděli ve 20.00 a než se tak stane, vzpomeňte s námi na nejslavnější filmové triky. Jeden z nich se totiž objevuje i v Epizodě V!

07) Vybuchující hlava

Film: Scanners

Můžete ji znát z mnoha memů a gifů, ale tipujeme, že většina z vás neměla tušení, odkud vybuchující hlava pochází. Jejím původem je starý Cronenbergův horor Scanners. Efekt sám vznikl překvapivě snadno – figurínu herce trikaři naplnili nejrůznějšími rudými nechuťárnami, například zvířecími játry, a pak do ní zespodu vystřelili brokovnicí!

06) Útok AT-AT

Film: Star Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder

Ve Hvězdných válkách by se dala najít celá řada kultovních scén, častěji je zmiňován Yoda nebo bitva u Hvězdy smrti v Nové naději. Jenže my spíše vlhneme ze zteče AT-AT v Impériu! Její dynamika je podobná právě útoku na Hvězdu smrti, ale role jsou obrácené a triková stránka je mnohem komplikovanější a povedenější. Ne nadarmo jde o nejslavnější pozemní bitvu celých Hvězdných válek.

05) Útěk před koulí

Film: Dobyvatelé ztracené archy

Je to vlastně relativně triviální scéna – neodehrává se v ní nic nepochopitelného, před čím by klesala čelist. Úprk před koulí však pozvedává skutečnost, že Harrison Ford skutečně před kamerou utíkal před koulí. Ačkoliv samozřejmě nebyla kamenná (mohla by mu ovšem přivodit nějaká zranění), samotná skutečnost, že sledujeme autentického herce a nikoliv jeho kaskadéra, dodnes motivuje nejrůznější skutečné kaskadérské kusy – jenom se zeptejte Toma Cruise!

04) Přichází T-Rex

Film: Jurský park

Naopak přikráčení jeho veličenstva Tyrranosaura rexe v Jurském parku patří mezi nejkomplexnější scény klasické trikařiny vůbec! Kombinace animatronické hlavy, digitálních modelů a dalších nejrůznějších praktických prvků však dodnes bere dech. Mnohé z nejslavnějších okamžiků celé scény přitom vznikaly překvapivě snadno – například ony vlny ve sklenici vody byly dílem toho, že jeden z trikařů bušil kladivem do podvozku auta...

03) Zrození vetřelce

Film: Vetřelec

Taktéž okamžik zrození Vetřelce je – podobně jako koule Indiana Jonese – drsná podívaná! Svého druhu jsme opět svědky relativně jednoduchého triku. Herec má hlavu na stole, reálné tělo uvnitř stolu a z jeho fiktivního „těla“ vytryskne krev na všechny okolo. Finta je v tom, že ve výjimečně dobře natočeném filmu, jako je Vetřelec, působí podobný okamžik přesto dodnes naprosto šokantně – a to především díky dobré režii, gradaci příběhu a nepřehánění to s triky. Pomáhá i skutečnost, že herci na place nevěděli, co přesně se stane – jejich šok je tak doslova autentický.

02) Bullet-time

Film: Matrix

Někdy mezi lety 1999 až 2003 byl bullet-time tak proslaveným trikem, že jsme nějakou variaci na něj viděli v každém druhém velkofilmu a dokonce přes jméno Max Payne infiltroval i svět her. Filmaři samozřejmě zpomalovali čas ve filmu už po dekády – ale kouzlem bullet-timu bylo sbírání stejného zpomaleného záběru z mnoha paralelních kamer najednou, díky čemuž se vytvořila iluze superrychlého pohybu záběru po place. Diváci si pak právem museli zvedal čelist z podlahy.

01) Tekutý terminátor

Film: Terminátor 2: Den zúčtování

Digitálním scénám se v seznamu snažíme co možná nejvíce vyhnout, jsou totiž mnohdy přehršle jednoduché. Neplatí to však pro první využití počítačů vůbec – a ačkoliv kořeny digitálních triků sahají do 80. let, rozhodně nejvíce se proslavily v druhém Terminátorovi na počátku let 90. Čest jeho lesklému veličenstvu!

Star Wars: Epizoda V Impérium vrací úder začíná již v neděli ve 20.00 na Prima COOL.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!