Podívejte se na 7 nejlepších scén s Dolphem Lundgrenem

Kde se nedoceněný severský bůh akce blýsknul nejvíc?
Rudý škorpion
Rudý škorpion
Shapiro-Glickenhaus Entertainment

reklama

Ve čtvrtek večer se na COOL prostřílí akční drsňárna Pohyblivý terč. Dolph Lundgren, geniální švédský nadčlověk, se tu ve dvojím příběhu ukáže jako elitní odstřelovač, který netrefil svůj cíl – a sám se tak dostal na mušku! To zní jako ideální story pro někoho, kdo tak dobře hraje rozervané antihrdiny – vlastně dost možná nejlépe ze všech klasiků akčního filmu vůbec! Nevěříte? Máme tu šest obrazových důkazů toho, proč by si Dolfi zasloužil alespoň nějakého menšího Oscara!

06) Vykoupení v poušti (Rudý škorpion)

Okey, tahle scéna je kratičká, ale snoubí se v ní hned několik Dolfiho elementů – zaprvé Lundgren je tu vyrýsovaný jako renesanční socha! Navíc potřená olejem! Ale zadruhé nejde tu jen o svaly. Okamžik zahození psích známek symbolizuje zásadní proměnu v putování Dolfiho komouše v Rudém škorpionovi, který má skoro až shakespearovské rysy. Tenhle maník prostě zvládl více poloh!

05) Souboj na meče (Zúčtování v Malém Tokiu)

Na zcela opačné straně barikády těchhle dramatičtějších momentek byly i Dolfiho snahy o ty nejbizarnější a nejvíce ujeté akční momentky v duchu osmdesátkových akčňáků. Zúčtování v Malém Tokiu sice vyšlo v roce 1991, ale závěrečný souboj na katany, který je ukončen přibodnutím záporáka na ohnivý kruh (!!!), to jsou panoramata, která dnešním filmům prostě trestuhodně chybějí a Dolfi je zvládal na jedničku.

04) Černá ovce rodiny (Postradatelní)

Dolfi hrál často záporáky – stačí se na něj jen podívat a je jasné, proč tomu tak je. Ale často se jeho až-příliš-drsní-drsňáci ocitli na straně hrdinů, což vedlo k sympatickému tření mezi hlavními geroji. Příkladem za všechny budiž Dolfiho pološílený ostrostřelec z Postradatelných.

03) Psanec, který loví psance (Punisher)

Jiným příkladem téhož je skutečnost, že byl Dolfi obsazen do hlavní role antihrdiny Punishera již v prvním pokusu o adaptaci v roce 1990. Jasně, tohle béčko bylo spíše céčko, ale jak demonstruje tahle scéna v lapáku, Lundgren zvládal možná až příliš přesvědčivě hrát role vyhořelých šílenců, na které byste se báli byť jen podívat...

02) Člověk, nebo stroj? (Rocky IV)

Doslova legendárním průlomem byla pro Dolfiho role Ivana Draga, sovětského nadčlověka, který předznamenal nejen osmdesátkový vrchol akčních filmů, ale i jakési pozdější reálné trable kolem doppingu ve sportu. Ivanova první scéna přitom báječně ukazuje, že ani jemu samotnému není stylizace Draga do mašiny zase tak po chuti...

01) (Super)voják ve světě civilistů (Univerzální voják)

Většina filmařů však obsazením Dolfiho do role záporáka jen nepochopila (či přinejmenším nevyužila) herecký potenciál Lundgrena pro tragické hrdiny. Univerzální voják je béčko o oživování padlých, které by si s realitou nespojoval nikdo při smyslech. Ale nutno říct, že Dolfiho scéna v supermarketu… Seriózně hraje na všechny struny traumat veteránů s takovou silou, kterou by člověk ve filmu Rolanda Emmericha (!) nečekal. A to celé šlape hlavně díky Dolfimu!

Pohyblivý terč začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22:15.

reklama

reklama