VIDEO: Od Grubera ke Snapeovi: 5 nejlepších rolí Alana Rickmana

Charismatický Brit a jeho herecké nejlepší zářezy.
Alan Rickman role
Alan Rickman role
Warner Bros./20th Century Fox/ Warner Bros.

reklama

V 69 letech nás opustil Alan Rickman. Filmový svět tak přišel o elektrizujícího elegána, který bodoval hlavně v záporáckých kreacích, i když byl v reálu ohromným sympaťákem. Rickman za sebou zanechal desítky skvělých rolí. Když se ale podíváte na samou špičku jeho tvorby, najdete tam (s u nás prakticky neznámým televizním Rasputinem) hlavně tyhle přehlídky humoru a charismatu.

5) Harry (Láska nebeská)

Kdo neviděl Lásku nebeskou, asi to s romantikou nemyslí vážně. Rickman si v téhle "týmovce" zahrál jen menší roli, rozhodně ho ale jako skoro-nevěrníka nešlo přehlédnout. Navíc se tu opět sešel s Emmou Thompson, s níž si skvěle sednul už v Rozumu a citu.

4) Alexander Dane (Galaxy Quest)

V Galaxy Questu si Rickman střihl tak trochu parodii sebe sama, vznešeného shakespearovského herce, který utápí talent v podivném sci-fi seriálu. Jeho Alexander Dane je totální depkař a přesný hláškař. Až vlastně trochu zamrzí, že se Rickman (při Grabtharovu kladivu!) nevěnoval komediím trochu víc.

3) Šerif z Nottinghamu (Robin Hood: Král zbojníků)

Asi nejmaniakálnější Rickmanovou rolí (alespoň co se provařených filmů týče) je jednoznačně protivník Costnerova Robina z Locksley. Zdejší věčně naštvaný šerif řádí už v kinoverzi, ještě zábavnější je ale v rozšířeném sestřihu filmu, v němž si objednává večerní potěšení jako ten nejslovutnější džentleman.

2) Severus Snape (Harry Potter)

Pro každého, kdo vyrůstal na brýlatém čaroději, je nejdůležitější Rickmanovou rolí profesor Snape. Harryho učitelská nemesis, z níž se vyklube překvapivě tragická postava, zvládá suchý humor stejně dobře jako atmosférický teror. Není tedy divu, že si Rickmana zamiloval snad každý, kdo někdy Harryho Pottera viděl.

1) Hans Gruber (Smrtonosná past)

Harryho fanoušci prominou, prvenství prostě musí patřit Hansovi. Rickmanova první filmová role z něj prakticky okamžitě udělala ikonu a odsoudila ho k bohaté kariéře, v níž svého famózního německého teroristu nikdy netrumfnul. Určitě to ale nebylo tím, že by se nesnažil!

Bonus: Metatron (Dogma)

Alan Rickman jako hlas boží podle Kevina Smithe? Tady snad není třeba slov, musíte si vystačit s videem...


Ve které roli se Rickman nejvíc líbil vám? Dejte vědět v diskuzi!

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama