Podívejte se na 7 nejlepších filmových duelů! Je lepší Gladiátor, nebo Star Wars?

Když se nezastavitelná síla střetne s nepohnutelným objektem.
Rocky III - upoutávka

Jako cooltovní movie se tento čtvrtek představí Rocky III, který na Prima COOL vyrazí vstříc dalšímu zápasu už ve 22.20. V závěru tohoto bijáku samozřejmě nemůže chybět další brutální mač, filmové duely však k akčnímu filmu patří stejně jako sarkastické hlášky nebo plamenné výbuchy. Na počest mistra Balboy jsme vybrali sedm nelepších.

07) John Matrix vs. Bennett (Komando)

OK, možná tu chybí pořádná choreografie ruku v ruce s delší stopáží a snad tu ani nikdo nikdy nepochyboval o tom, kdo vlastně vyhraje. Nic to nemění na tom, že jen málokterý souboj je takovou esencí machismu ruku v ruce s dokonale přehnanými osmdesátkovými hláškami. Tenhle duel prostě dodnes šlape, a víte vůbec proč? Protože Bennett potřeboval upustit trochu páry!

06) Rocky Balboa vs. Apollo Creed (Rocky)

Jenom málokterý filmový duel je tak prototypální jako právě ten z Rockyho. Sylvester tu dostává nakládačku jako maso na řízky, než se náš milovaný italský hřebec z posledních sil zvedne a začne zápas obracet! S postupem času se z tohoto "zvratu" stalo klišé, ale Rocky je jedním z filmů, které tenhle návrat v hodině dvanácté zpopularizovaly!

05) Anakin vs. Obi-Wan (Star Wars: Epizoda III)

Kdybychom měli vybrat nejlepší souboj na meče z Hvězdných válek, budeme asi muset sáhnout po Skryté hrozbě – v té se ovšem mečují (po většinu doby) tři nezmaři, nikoliv dva. Čistě kontumačně je proto nutné obdarovat titulem nej duelu ten z Pomsty Sithů. I když je natahovanější než guma u tepláků, jako opulentní poslední chod vyvrcholil prequelovou trilogii do snesitelných kritérií – a to je něco, co jsme úplně nečekali...

04) Jason vs. Desh (Bourneovo ultimátum)

Již první Bourne disponoval kultovními řezbami, ale teprve ten druhý díky nekompromisní režii Paula Greengrasse přišel se skutečně inovativními honičkami, při nichž chudáci kameramani museli přeskakovat spolu s herci-kaskadéry, a tak se není čemu divit, že se kamera ve filmu třese jako vyděšený ratlík. Po éře Matrixu definoval Bourne novou podobu filmových soubojů, která svou brutalitou a utilitárností vládne vlastně dodnes. I když se při ní třeba kamera už třese trochu méně.

03) Maximus vs. Commudus (Gladiátor)

Základem každého dobrého duelu je nefér postavení hlavního geroje. Pokud se rovnou nepere s robotem, ufounem, démonem nebo mistrem, je nutno mu ještě před zahájením scény alespoň zpřerážet nohy a pokud možno i ruce – jedině tak totiž divák bude mít jeho výhru za skutečně oprávněnou. Propíchnutý břuch, kterého se však dočká Maximus v Gladiátorovi, je přece jenom káva silná jako od Maryši. Jenže takovou ji máme (jako diváci...) přece rádi!

02) Neo vs. Smith (Matrix)

Byl to souboj, co na dekádu změnil podobu soubojů. Celá honička obou nezmarů je přitom dlouhá jako operace zubů – vše vlastně začíná již s osvobozením Morfea a Neovým nepodařeným skokem na palubu helikoptéry. Honička po střechách a kultovní souboj v metru (kterým by jiný film končil) končí teprve poločasem – až další honička po ulici a finální vskočení do Smithe je zakončeno čelistí klesající odměnou...

01) Indiana Jones vs. šermíř (Dobyvatelé ztracené archy)

Jakkoliv komplikované souboje milujeme... nevyřešila by se drtivá většina z nich při použití tohoto postupu? Vyřešila!

Rocky III začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22.20.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama