Podívejte se na 5 nejlepších vesmírných bitev ze Star Wars

Konec původní trilogie je tu! A spolu s ním epické bitevní radovánky...
Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho
Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho
Lucasfilm

reklama

Je tady Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediho! Už v neděli ve 20.00 si budete na Prima COOL moct připomenout legendární finále původní trilogie, v němž Luke, Leia a Han porazí Palpatinovo Impérium. Součástí toho bude i opulentní kosmická bitva, která na dlouhé roky nastavila standard toho, kterak mají vesmírné šarvátky ve filmu vypadat. Star Wars v tom ostatně mají dlouhou tradici. Připomeňte si ty nejlepší kosmické bitvy jejich dějin!

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho - upoutávka

05) Evakuace základny hnutí odporu

Na posledním místě skončila bitva z nedávného Posledního z Jediů – scéna nápadně podobná úvodu Impérium vrací úder je totiž notně kontroverzní. Rozhodně jí nelze upřít značný drajv a náboj. Ani bychom nechtěli kritizovat zdejší efekty! Pro řadu fanoušků je ale samotná povaha bombardérů příliš tvrdá na skousnutí, a ačkoliv ani většina jiných scén ve Star Wars není fyzikálně zrovna vědecky věrná, vzhledem k ožehavosti si bitva z počátku Epizody VIII musí odnést jenom cenu útěchy.

04) Bitva o Coruscant

Ačkoliv v našem seznamu najdeme i komornější šarvátky, Bitva o Coruscant z úvodu Pomsty Sithů stojí právě na pomyslném vrcholu pyramidy epičnosti. Celé stovky lodí se tu rvou nad samotným srdcem galaktické civilizace – a vše sledujeme vlastně jenom z pohledu jedné velmi specifické mise, nikoliv očima admirálů obou stran, jak je jinak zvykem. Pomsta Sithů si však snad nemohla vybrat opulentnější úvod, a je to jenom absence výraznějšího dramatu, co staví bitvu o Coruscant do pozice držitele bramborové medaile.

03) Útok na první Hvězdu smrti

Tady to vše započalo! Nebudeme v nejmenším přehánět, pokud finále Nové naděje označíme za nejdůležitější filmovou kosmickou bitvu dosavadních dějin. Celý přílet k Hvězdě smrti je revoluční co do trikové i vyprávěcí role – podobné momentky filmaři točili i dříve, Lucas sám se ostatně inspiroval u historických filmů o britských bombardérech. Jenom on však scénu uvěřitelně přesadil do sci-fi. Právě pro davy napodobitelů snažících se překonat původní útok na Hvězdu smrti si však scéna z dnešního pohledu musí odmést "jenom" bronz. Řady dalších se totiž úspěšně pokusili o totéž v lepším provedení.

02) Bitva nad Scarifem

Opulentní a bezvýznamná, tak lze vlastně shrnout finální bitvu z Rogue One. Je to snad poprvé, co v plné kráse pozorujeme relativně méně významný kosmický konflikt v předaleké galaxii. Jasně, ze Scarifu se podařilo vydolovat plány Hvězdy smrti, ale chleba se skutečně lámal až na konci Nové naděje. Právě pro ukázku, jak rebelie typicky vypadala, je však scéna extrémně užitečná. Navíc tu máme nové trikové provedení u lodiček, které jsme doposud znali hlavně mimo digitální výjevy. Ale s tím už se dostáváme ke zlatu.

01) Bitva u druhé Hvězdy smrti

Na první místo korunujeme právě finální bitvu z Návratu Jediho. Oproti finále Nové naděje je totiž opulentnější a trikově hutnější, a platí to tím spíše, že ji Lucas natočil bez pomoci počítačů. Navíc však momentka platí i za "takticky" zajímavější, protože při ní skutečně sledujeme vývoj velké bitvy a "nečekaná" rozhodnutí. V neposlední řadě sklízí kladné body i za absenci hlavních postav – napoprvé jsme si tak nemohli být jisti, jestli tu náhodou nezemře některá z významnějších tváří. Vzdor sem tam rozporuplným vzpomínkám na Návrat Jediho je jeho finále zkrátka po čertech dobře natočené. A po čertech výbušné!

Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediho začíná na Prima COOL v neděli ve 20.00.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama