9 věcí, které nevíte o akční sérii 96 hodin: Jak na ni reagovali rodiče amerických studentů?

Liam Neeson se nechtěl stát akční hvězdou. Pak ale zakopnul o malý film jménem 96 hodin...
96 hodin
96 hodin
EuropaCorp Distribution

reklama

V sobotu večer na COOL dorazí akční drsňárna 96 hodin. Liam Neeson se tu poprvé (a nikoliv naposledy) představí jako pekelně nasupený taťka, který disponuje velmi specifickým souborem schopností – a nebojí se je použít! Připomeňte si s námi proto vše dobré (a i to méně dobré) na trilogii 96 hodin, která změnila moderní pojetí akčního filmu.

09) Liam Neeson byl sice znám pro občasné akční role (třeba ve Star Wars), spíš však platil za charakterního, dramatického herce. Do 96 hodin se upsal jednoduše kvůli honoráři a možnosti strávit 4 měsíce v Paříži – sám řekl, že se také chtěl naučit karate. Očekával prý ale, že film kasově propadne a půjde vlastně jen na DVD.

08) Filmaři i tak nenechali nic náhodě. Liama si před natáčením vzal do pucu bývalý voják SAS a vytrénoval ho v řadě dovedností tak, aby to vypadalo, že má jeho postava za sebou sama pestrou minulost. Liam si tak v prvním filmu střihl většinu svých vlastních kaskadérských kousků a snažil se v tom pokračovat i v dalších dílech.

07) Prvních 96 hodin mělo i svou stinnou stránku, vykreslilo totiž Evropu jako semeniště zločinu a hříchu – paradoxně v kontrastu vůči tomu, proč Liam na film kývl. Různí američtí rodičové mu prý několikrát poděkovali, že „jim otevřel oči“ a dal jim argumenty, proč děti na výlet do Evropy neposílat. Liam dodal, že se vždy vše ale snaží uvést na pravou míru.

96 hodin
Autor: EuropaCorp Distribution 96 hodin

06) Způsob, jakým padouch Suko ve finále druhých 96 hodin odzbrojí Liamova Bryana Millse, když mu holou rukou rozhrká jeho pistoli Steyr M9A1, je zcela realistický – Bryan tu míří na neozbrojeného Suka, ale Suko zatlačí dlaní do ústí zbraně a mírně, leč znatelně zatlačí závěr dozadu. Vzhledem k browningovému sklápění hlavně pistole se při tomto úkonu nesprávně vyrovnal úderník se zápalkou komorového náboje, takže až do opětovného vyrovnání nebylo možné vystřelit. Doma to ale nezkoušejte, děti!

05) Druhý a třetí díl 96 hodin se sice natočily s dospěláckým eRkovým ratingem, ve střižně však byly oba bijáky zjemněny tak, aby dosáhly mírnějšího ratingu PG-13 vhodného i pro mladší diváky.

04) Ačkoliv dvojka 96 hodin postavila do role záporáků členy albánské mafie, ve skutečnosti byl na place jediný herec skutečně albánského původu.

96 hodin: Zúčtování
Autor: EuropaCorp Distribution 96 hodin: Zúčtování

03) Liam původně nechtěl natočit třetí díl 96 hodin, a to jednoduše z toho důvodu, že kdyby mu opět unesli dceru, už by to bylo věru na pováženou. Dvacetimilionový honorář a upravená zápletka ho však přesvědčily o tom, že by série přece jen měla pokračovat.

02) Liam si tak u trojky opravdu stál za jednou významnou podmínkou – vymohl si, aby ve filmu nebyl nikdo unesen.

01) V roce 2019 Liam celou trilogii shrnul s tím, že to byla „náhoda“. Nikdy se prý nechtěl zaměřovat jen na akční role. Nakonec si však řekl, že by bylo fajn strávil čas na place s kaskadéry a trochu se při tom pošťuchovat, což paradoxně potěšilo nejen jeho, ale i miliony filmových diváků.

96 hodin: Zúčtování
Autor: EuropaCorp Distribution 96 hodin: Zúčtování

Akční film 96 hodin začíná na Prima COOL v sobotu ve 22:25.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!