7 věcí, které nevíte o Adamu Sandlerovi: Slavný komik je velmi úspěšný muzikant

Nejen přisprostlý floutek...
Kurz sebeovládání
Kurz sebeovládání
Sony Pictures Releasing

reklama

V pátek večer na COOL dorazí komedie Kurz sebeovládání. Plachý Adam Sandler se v ní kvůli svému extempore dostane do titulního kurzu pro kontrolu emocí, který však vede vypečený Jack Nicholson. Výsledkem je jedna z nejvtipnějších sandlerovských grotesek, která mnohé přiměje k otázce, odkud vlastně Adam Sandler vzešel – a co dnes dělá?

07) Otec elektrikář, matka učitelka

Adamovy počátky nebyly nikterak hvězdné. Jako brooklynský synátor elektrikáře a učitelky v útlém mládí rozhodně neměl nějaké počáteční vlohy pro kariéru herce, komika nebo kohokoliv podobného. Jako americký žid se však dostal do židovské volnočasové skupinky BBYO, která byla v podstatě místní obdobou Skauta – a tady synek ze střední třídy zjistil, že je komika jeho gró. Občas to zkrátka jde i bez konexí!

Vodonoš
Autor: Buena Vista Pictures Vodonoš

06) Standupové začátky

Krom jednoho mladického „hříchu“, ke kterému se ještě dostaneme, lze říct, že Adam začínal hlavně jako standu-up komik. Již od sedmnácti let totiž jezdil po klubech, kde recitoval své humory. Při tom ho objevil jiný komik, Dennis Miller, který Adama dostal do prominentního pořadu Saturday Night Live. A právě tady se mu otevřela cesta mezi komediální elitu dané doby...

Když si Chuck bral Larryho
Autor: Universal pictures Když si Chuck bral Larryho

05) Od komedií ke sprostým komediím

Všichni samozřejmě víme, že si Adam nevysloužil renomé zrovna oscarovými dramaty. Jeho bijáky měly typicky pověst přisprostlých béček, které ale uměly vydělávat – a pomáhal si k tomu i řadou fekálních vtipů, které na vrcholu „éry Prciček“ platily za šokantní módu. Průlomem byli v roce 1993 Šišouni a o dva roky později Adama etabloval do jeho klasické role dospělého infantila, který se chová jako mírně mentálně postižené dítě, Billy Madison.

Kurz sebeovládání
Autor: Sony Pictures Releasing Kurz sebeovládání

04) Posun k dramatu… a mimo reflektory

Ale každý floutek jednou vyroste a po roce 2000 to pomalu čekalo i na Adama. Po přelomu tisíciletí se tak jeho role stávaly víc a víc serióznější, byť stále s příchutí nahnědlých vtípků. Třeba za dramatickou komedii Opilí láskou si však vysloužil nominaci na Zlatý glóbus, takže lze rozhodně říct, že se vykoupil za hříchy svých počátků. Po roce 2010 nicméně jeho dráha přesto začala opisovat křivku klesající epidemie. I když se čas od času snaží přinést větší biják, jako byly jeho Pixely, stálicí je zejména v animované sérii Hotel Transylvánie.

Velký táta
Autor: Sony Pictures Releasing Velký táta

03) Byl spolubydlící Judda Apatowa

Vraťme se ale ještě kus do minulosti, i v Adamově případě totiž po nakopnutí jeho komediální dráhy platilo, že kontakty hýbou světem. Když se z kraje 90. let přestěhoval do L.A., sdílel tu bejvák s režisérem Juddem Apatowem (40 let panic, Zbouchnutá), tedy králem přisprostlých komedií nulté dekády nového tisíciletí. Že však Adam ani tehdy nebyl úplně typický sprosťák, ilustruje i skutečnost, že si přivydělával v docela nečekané profesi – pracoval totiž dílem jako výzkumný asistent na univerzitě!

Zohan: Krycí jméno kadeřník
Autor: Sony Pictures Releasing Zohan: Krycí jméno kadeřník

02) Má na kontě nominace na Grammy

O Adamově herecké kariéře asi víte (a pokud ne, jak jste proboha přečetli předešlých pět bodů?), ale co jeho hudební dráha? Přesně tak, slavný komediant zkoušel štěstí i v hudebním světě a nešlo o nikterak malý úspěch. Jeho první album z pěti (!), jež sestávají z vtipných songů i nesongů, bylo dokonce nominováno na cenu Grammy a prodaly se ho dva miliony kopií. Poslední album však Adam vydal v roce 2004 a od té doby se k muzice naplno nevrátil.

50x a stále poprvé
Autor: Sony Pictures Releasing 50x a stále poprvé

01) V osmdesátkách byl hvězdou MTV

Vzhledem k hudebním souvislostem asi nepřekvapí, že Adam v mládí platil i za stálou tvář tehdy echt populární televize MTV. Právě tenhle jeho nejdivnější „hřích“ mládí měl podobu hostování herní show Remote Control, v níž Adam vypadal… inu, daleko mlaději, než jak ho nejspíše znáte z jeho pozdějších bijáků. Každý nějak začínal, lze však nejspíše říct, že Adam Sandler vždycky vypadal, že by potřeboval kurz kontroly svých emocí!

Kurz sebeovládání začíná na Prima COOL v pátek ve 20:15.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama