9 věcí, které nevíte o Addamsově rodině: Který herec ze slavných filmů už je po smrti?

Podivná rodinka má za sebou desítky let barvité, zábavné i ponuré historie.
Addamsova rodina
Addamsova rodina
Metro-Goldwyn-Mayer

reklama

V sobotu večer na COOL dorazí animovaná Addamsova rodina. Ve filmu z roku 2019 dostane slavná rodinka facelift v digitálním duchu – animovaní Addamsovi se však stále budou muset popasovat se svými běžnými problémy, totiž soužitím s řadou ultranormálních sousedů, kteří nemají pro záhrobní hobby ústředních hrdinů valné pochopení. Co všechno už má tahle populární značka vlastně za sebou? A kdy vlastně vznikla?

09) Původní koncept Addamsovic rodiny vzešel z hlavy Davida Levyho v roce 1964, kdy měl původní seriál také svou premiéru. Cílem bylo vytvořit zápletky stojící na rodině zvláštních, ale nikoliv hrůzostrašných individuí s nadpřirozenými a záhrobními schopnostmi, u kterých však nikdy není vysvětleno, jak k nim přišla.

08) Již tehdy přitom seriál stál na opakujícím se vtipu (aka „running gag“) o setkání normálního člověka s netradičními členy Addamsových. Odkud se inspirace vzala? 

07) Významnou inspirací Adamsových byl styl a humor lidí kolem Groucho Marxe, mimo jiné kreslíře Erskine Johnsona a režiséra Nata Perrina. Druhý zmíněný si také zrežíroval jeden díl a upravoval každý scénář. Duchem byla zvláštní komedie, která dílem navazovala na původní grotesky a velmi fyzickou komedii známou z dobových animovaných filmů, přičemž vše ozvláštňovala ponurá atmosféra.

06) Proslavil se ale i úvodní hudební motiv, který složil Vic Mizzy. Luskací song byl dokonce uveden i na hudební trh (v době, kdy to ještě něco znamenalo) jako singl, ačkoliv se neumístil v žádné významné pozici.

05) Pokud vám gotická, leč zároveň komediální stylizace něco připomíná, pak nejste jediní. Ted Cassidy, který si v původním seriálu zahrál gigantického slouhu Lurche, si střihl cameo ještě v původním seriálovém Batmanovi. A nebylo to naposledy, kdy se obě značky malinko ovlivnily...

Addamsova rodina (1964)
Autor: ABC Addamsova rodina (1964)

04) Po původní slávě ze 60. let utichla Addamsovic rodina až do 90. let. Tehdy se totiž objevily hned dva hrané filmové remaky, které nejspíše znáte i vy. Zejména po úspěchu prvního z nich došlo přímo na renesanci dalších klonů Addamsovic rodiny, které přiživovala i jejich podobnost s tehdy vrcholově známým režisérem Batmana Timem Burtonem.

03) Režii Addamsovy rodiny z roku 1991 paradoxně odmítl Tim Burton i další fantasy klasik, Terry Gilliam. Během natáčení filmu zkrachovalo jeho původní studio Orion a situace na place byla ponurá i bez členů Addamsovy rodiny, takže... toho pánové zezačátku asi moc nelitovali.

Addamsova rodina (1991)
Autor: Paramount Pictures Addamsova rodina (1991)

02) Nejslavnější představitel pana Addamse, herec Raul Julia, zemřel v roce 1994 ve věku 54 let kvůli nádorovému onemocnění žaludku. Na onen svět se tak odebral jen rok po premiéře Addamsovy rodiny 2.

01) Původní seriál měl v roce 1964 zvláštní konkurenci v seriálu The Munsters (Munsterovi) o velmi podobné rodince monster, která si žila svůj normální americký sen. Ačkoliv ve svém jádru byly seroše odlišné, lidé si The Munsters s Addamsovýma prakticky dodnes pletou. Jen jedna monstrodinka se však dočkala renesance a může se aktuálně chlubit animovanou filmovou sérií...

Addamsova rodina
Autor: Metro-Goldwyn-Mayer Addamsova rodina

Addamsova rodina začíná na Prima COOL v sobotu ve 20:15.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!