9 věcí, které nevíte o komiksech s Asterixem a Obelixem: Kde v nich najdete Jamese Bonda?

Asterix a Obelix bavili již vaše prarodiče a mají náramně zajímavou historii.
12 úkolů pro Asterixe
12 úkolů pro Asterixe
Dargaud Films

reklama

V pátek večer bude COOL patřit komiksové komedii Asterix a olympijské hry. Titulní hrdina se v ní spolu s Obelixem vydá až do dalekého Řecka, aby se tu zapojili jak do milostných pletich mladého galského krále Alafolixe, tak i do titulní Olympiády. A vy už nejspíše tušíte, jak to celé bude vypadat, jelikož tohle komiksové duo rozdává radost a smích už víc jak půlstoletí. Co všechno o něm možná nevíte?

09) Vůbec poprvé se francouzsko-belgický komiks objevil 29. října 1959 v magazínu Pilote. Jeho autorem byli psavec René Goscinny a kreslíř Albert Uderzo, kteří Asterixe a Obelixe definovali skrze jejich nejslavnější příběhy i první filmová zpracování. Po roce 1977, kdy Goscinny zemřel, pokračoval Uderzo i na pozici psavce až do prodeje práv v roce 2009. Jeho sága na tomto světě skončila teprve nedávno – Albert Uderzo totiž zemřel až v roce 2020.

08) Jak už to chodí, prvotní podoba komiksu mohla být docela jiná. Uderzo si totiž představoval Asterixe – zamýšlenou hlavní postavu – jako prototypálního drsného galského Conana, jemuž rostou svaly i na svalech. Až Goscinny přišel s ideou, že je Asterix malého vzrůstu a pomáhá si spíše inteligencí. Na to Uderzo přišel s tím, že by potřeboval kamaráda přerostlé postavy, ale naopak postrádajícího přemrštěnou inteligenci. A tak se zrodil Obelix.

07) Řada reálií a jmen z komiksu je vymodelována po Vercingétorixovi, posledním galském náčelníkovi, kterého porazila právě Caesarova vojska v roce 52 př. n. l. Výrazným vlivem byl ale i náčelník z dnešní Belgie zvaný Ambiorix. Asi tušíte, že právě odtud pocházejí přípony –ix, které mají galské postavy v celém komiksu…

06) Sláva Asterixe a Obelixe obletěla celý svět, v Americe ale jejich komiksy zas tak populární nejsou. Důvodem je poměrně obsáhlé ilustrování evropských dějin, jež za velkou louží samozřejmě příliš nefrčí.

05) Albert Uderzo kreslil Asterixe a Obelixe po dlouhé dekády, ačkoliv byl sám barvoslepý! Právě to je důvod, proč se v původním komiksu občas mění barvy vlasů různých postav. Po čase Uderzovi s určováním barev začal pomáhal najatý asistent.

04) I když si lidé občas myslí, že jsou crossovery – alias výskyt postav z jedné fikce ve fikci jiné – moderní záležitost, není tomu tak. Již v Asterixovi se v parodickém rázu objevila celá řada „mutací“ jiných slavných postav včetně Dona Quixota nebo Jamese Bonda (toho najdete ve 26. díle komiksů jménem Asterixova odyssea).

03) Jedním z důvodů úspěchu Asterixe a Obelixe byl komentář soudobých francouzských událostí zabalených do „historického“ hávu. Vlastně by se dalo říct, že původní asterixovské komiksy byly tím, čím jsou dnes internetové memy.

02) Jak jsme zmínili, Asterix a Obelix se dočkali popularity téměř po celém světě, nejvíce se jim nicméně dařilo v Evropě, v Japonsku a v Austrálii. Celkem byl komiks přeložen do zhruba dvou stovek jazyků – a jedním z nich je paradoxně i „mrtvý“ jazyk Gaia Julia Caesara, totiž latina!

01) Když Rene Goscinny zemřel v Belgii přímo uprostřed tvorby asterixovského komiksu, zanechalo to otisk nejen na psyché tvůrčího týmu, ale i na komiksu samotném – dodnes si lze všimnout, že od strany, od níž se musel psaní děje chopit Uderzo, nápadně potemněla komiksová obloha…

Komiksová komedie Asterix a olympijské hry začíná na Prima COOL v pátek ve 20:15.

reklama

reklama