7 věcí, které nevíte o Barbaru Conanovi: Arnold žral pravého supa!

Na place Conana to byla samá noční můra...
Byl režisér větší tvrďák než Arnold?
Byl režisér větší tvrďák než Arnold?
Universal Pictures/20th Century Fox

reklama

Rozdrtit nepřátele, hnát je před sebou a slyšet nářek jejich žen. Právě to se na COOL v pátek vydá realizovat starý dobrý Barbar Conan s Arnolden Schwarzeneggerem v hlavní roli! Jeden z nejlepších Arnieho filmů a rovněž jeden z nejlepších – dodnes nádherně koukatelných – fantasy snímků vůbec byl však nejen drsně vypadajícím filmem, ale sám o sobě i drsnou zkouškou pro herce a štáb. Natáčení Barbara Conana bylo protkané řadou bolavých momentek, vzájemných nenávistí, usekaných prstů i pohmožděných svalisek. Sedmero pikanterií z krvavého a prohejtovaného natáčení jsme si samozřejmě nemohli nechat pro sebe.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Barbar Conan - upoutávka

07) I když je Conan neodmyslitelně spjat s pradávnou minulostí, původní scénář Olivera Stonea film přesadil do postapokalyptické budoucnosti. Conan tak mohl mít více společného se Šíleným Maxem. Režisér John Milius nakonec ideu zavrhl především pro rozpočtové důvody – Stoneova vize byla prostě příliš drahá. A to nebyla jediná půtka na place.

06) Milius sám rozhodně nebyl žádný mílius. Původní conanovské pulpové příběhy si značně překoval pro své potřeby, netajil se panovačnou náturou a k hercům přistupoval jako ke kanónfutru. Paradoxně se přitom často hádal s producentem Dino DeLaurentisem, kterého na place otevřeně přirovnával k italskému diktátorovi Benitu Mussolinimu skrze Duceho sochu...

Barbar Conan
Autor: Universal Pictures/20th Century Fox Barbar Conan

05) Poněkud laxní režisérský přístup k bezpečnosti má na svědomí celou řadu žoviálních historek z natáčení, které muselo být jenom o trochu méně krvavé než samotný film. Nejvíce to celé odnesl sám Arnold, který pod Miliusovou režií trpěl jako kůň. Například při scéně, kdy po něm jdou vlci… Arnieho skutečně honili běsnící psi. Ti poté ostatně vláčeli a zranili i kaskadéra v úvodní scéně přepadení vesnice.

04) Podobně platí, že když Conan na konci scény pronásledování padá do nitra atlantské hrobky, nejde o kaskadéra ani o speciální efekt – to skutečně a jednoduše Arnold Schwarzenegger padá po schodech.

03) Když si pak Arnie po natočení pádu logicky stěžoval, že mu teče krev, Milius mu lakonicky odpověděl, že „bolest je jenom dočasná, ale film je navěky“! Mnoho jiných možností ostatně neměl – film se natáčel převážně ve Španělsku a vzhledem ke Schwarzeneggerovým proporcím nebylo možné sehnat místní kaskadéry, kteří by za Arnolda vzali náročné scény.

Barbar Conan
Autor: Universal Pictures/20th Century Fox Barbar Conan

02) Vlastní kaskadérské kousky si přitom musela oddřít i původně tanečnice Sandahl Bergman. Důvodem u ní byla její výška. A protože John Milius trval na tom, že je během šermířských scén nutno používat skutečné meče, netrénovaný komparzista ji během jedné šarvátky nasekl ukazováček poté, co jeho meč sjel po jejím ostří.

01) Během natáčení ostatně došlo i na úmrtí – naštěstí nikoliv mezi lidmi, nýbrž ve zvířecí říši. I úmrtí supa ve scéně Conanova „ukřižování“ ale Milius překoval v divácký zážitek. Přesně tak, pták, do jehož krku se Arnold zakouskl, nebyla maketa, nýbrž čerstvá mršina!

Barbar Conan byl zkrátka nekompromisní film, za jehož pološílené natáčení by dnes zřejmě šla polovina tvůrců sedět. Ne nadarmo ale výsledný materiál sálá ultradrsnou atmosféru! Připomeňte si jeho kvality v pátek ve 20.15 na Prima COOL.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!