9 věcí, které nevíte o České spojce: Proč se Anthony Hopkins vydal natáčet do Prahy?

Akční thriller, v němž se Anthony Hopkins a Chris Rock snaží zabránit bombovému atentátu, má pro našince zvláštní příchuť.
Česká spojka
Česká spojka
Buena Vista Pictures Distribution

reklama

V sobotu večer na COOL dorazí špionážní thriller Česká spojka. V pozapomenutém bijáku z roku 2002 o boji s teroristy se představí Chris “Facka” Rock ve dvojroli – jednou jako spořádaný agent CIA, podruhé jako jeho vágusový brácha – který musí agenta po jeho násilné smrti nahradit. Česká spojka měla notoricky nešťastný osud, zvláště z dnešního pohledu jde však o unikátní relikt své doby. A to jak v tom zlém, tak i tom dobrém!

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Česká spojka - upoutávka

09) Nejprve k tomu nejpodstatnějšímu – ano, Česká spojka se odehrává i v Praze! Třeba scéna předávání kufříkové bomby se natáčela v klášteře Chotěsov. Ale české jméno filmu je výmysl tuzemských distributorů – název odkazuje na klasickou krimi Francouzská spojka (v originále The French Connection), zatímco Česká spojka se v originále jmenovala Bad Company.

08) Film původně vznikal jako pokračování krimi Modrý blesk z roku 1999 s Martinem Lawrencem a Lukem Wilsonem. Nakonec se však překopal do lehce upravené podoby pro Rocka s Hopkinsem.

07) Když se ustanovilo, jak bude film vypadat, dostal název Černá ovce. Jenže pak si někdo všimnul, že jeden takový film už vznikl v roce 1996, a dokonce v něm hrál Chris Rock. Když se to vezme kolem a kolem, “Česká spojka” je nakonec možná nejoriginálnější pojmenování bijáku, jaké mohlo vzniknout.

Česká spojka
Autor: Buena Vista Pictures Distribution Česká spojka

06) Původní zápletka filmu vznikala v 90. letech a pojednává o srbsko-balkánských extrémistech (patří k nim i afghánský muž), kteří plánují teroristický atentát v New Yorku. Netřeba asi dodávat, že filmaře čekalo 11. září 2001 nemilé překvapení…

05) V České spojce se také na plátně po dekádě setkala herečka Brooke Smith s Anthonym Hopkinsem. Oba dva si zahráli v kultovním Mlčení jehňátek z roku 1991, i když se nepotkali ani v jedné společné scéně.

04) Chris Rock se občas nebál pořádně těžit ze své komediální kariéry. Když na večeři s Nicole v Praze řekne, že by “sežral i prasečí řiť, kdyby ji uvařili dobře", recykluje vlastní hlášku ze stand-upu z roku 1996.

Česká spojka
Autor: Buena Vista Pictures Distribution Česká spojka

03) Výsledný film má pověst bijáku tak průměrného, až je to skoro škoda. Anthony Hopkins později přiznal, že si nemyslel, že je Česká spojka zrovna prvotřídní film – ale jeho agent se domníval, že by si Hopkins měl zahrát v klasické hollywoodské vypalovačce.

02) Do premiéry České spojky samozřejmě promluvily nešťastné události z 11. září. Podobně jako Arnoldův Protiúder byl film, původně plánovaný k vypuštění v listopadu 2001, odsunut na léto 2002, kdy navíc vyšel s nevelkou pompou. Možná, že kdyby se historie odehrávala jinak, dařilo by se mu lépe.

01) Za historické okolnosti mluví také skutečnost, že jde o jeden z posledních filmů, jež se natáčely přímo v reálném původním Světovém obchodním centru. Nejspíš byste to však nepoznali, natáčelo se tu totiž jen pár scén ve stanici metra.

Česká spojka
Autor: Buena Vista Pictures Distribution Česká spojka

Česká spojka začíná na Prima COOL v sobotu ve 22.00.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama