1. května 2023 00:04

9 věcí, které nevíte o Demolition Manovi: Jak vznikla slavná scéna se třemi mušlemi?

Slyova sci-fi klasika pod lupou aneb... kdo ve filmu třeba původně hrál místo Sandry Bullockové?

V neděli večer na COOL vtrhne legendární akčňák Demolition Man. Sylvester Stallone se v něm jako drsný polda ze starých časů prohibernuje až do utopického světa roku 2032, v němž působí jako barbarský relikt. Jenže spolu s ním sem zabloudil Wesley Snipes, jeho dávný sok – a již brzy téhle utopii ukážou, zač toho bylo krásné 20. století! Poznejte i vy, jak vznikal tenhle netradiční akčňák, jenž se po zásluze stal klasikou.

09) Demolition Man nezapře značné satirické rysy, zvláštní byl však už způsob tvorby jeho námětu. Původní scénář napsal tehdy začínající Peter Lenkov (rebooty Havaj 5-0, Magnuma a MacGyvera) v zoufalé snaze prorazit do Hollywoodu. K Demolition Manovi ho údajně inspirovala láska k Smrtonosné zbrani říznutá módou celebrit nechat se po smrti zmrazit…

08) Původní scénář byl však odmítnut, protože kravaťáci nechápali koncept „zmraženého policisty“. Lenkov jej tedy okořenil nejen příchodem poldy do nového světa bez zločinu, ale i jeho soubojem s kriminálníkem ze starého světa. Warneři nakonec na scénář kývli a Lenkov měl první průlom v Hollywoodu konečně za sebou.

07) Finální příběh se však ještě dále divoce upravoval a ve finále tak Demolition Man působí spíš jako akční remake klasického antiutopického románu Konec civilizace z roku 1932 od Aldouse Huxleyho (viz jméno postavy Bullockové), který je mírnějším, leč zároveň o to děsivějším sourozencem slavnějšího románu 1984. Ano, u tohoto filmu vlastně sledujete klasiku hned několikanásobnou…

06) Zábava neskončila ani poté, co padla první klapka. Roli Huxleyové měla původně hrát Lori Petty (Tyler z Bodu zlomu), ta byla však po pár dnech natáčení odejita, a rychle se tak hledala náhrada. Dovedete si přitom představit méně zázračný výsledek než právě obsazení Sandrou Bullockovou?

05) Wesley Snipes musel ve filmu zpomalit své akční chvaty – jelikož je držitelem černého pásu, jeho výkopy a údery byly pro 24 políček kamery příliš rychlé (!). Snipes byl ale možná rozladěn i tím, že musel nosit dle něj ošklivou blond barvu vlasů. Hned po natáčení kštici shodil – a teprve později se dozvěděl, že se basketbalista Dennis Rodman ve stylu inspiroval právě u tohoto filmu.

04) Sylvester Stallone popsal natáčení scény zmrazení jako „nejhorších pět hodin, které jsem za celou svou kariéru zažil na place“. Je dobré si připomenout, že se Stallone proslavil filmy, v nichž dostával opakovaně do čumáku, a i přesto zůstal v jeho srdci (a nervech) nejvíc zaklíněný právě Demolition Man.

03) Luxusní restaurací budoucnosti měl být původně Burger King, ale jeho zástupci tento status odmítli – a podobně dopadlo i jednání s McDonald’s. Nakonec proto po šanci skočilo až Taco Bell.

02) Vtip se třemi mušličkami vznikl v okamžiku, kdy jeden ze scenáristů přemýšlel nad budoucím záchodem, načež v kreativním tápání zavolal jinému scenáristovi… který šel na svou toaletu a uzřel tam tašku plnou mušliček, jež měly být použity jako dekorace. Nakonec koncept bez dalšího vysvětlování přežil až do hotového filmu.

01) Skutečný příběh námětu Demolition Mana možná bude ještě složitější, než jak jsme si ho vyložili na začátku článku. Maďarský (!) spisovatel István Nemere totiž produkci hrozil žalobou s tím, že je koncept filmu ze tří čtvrtin podobný jeho románu Holtak harca (Souboj mrtvých) z roku 1986. Na žádnou soudní při nakonec nedošlo. Vzhledem k existenci mimosoudních vyrovnání to ale vlastně nic moc neznamená...

Demolition Man začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný