9 věcí, které nevíte o bondovce Dnes neumírej: Způsobila hned dva mezinárodní incidenty

Velké finále Brosnanovy bondovské éry vsadilo na spoustu ledu a... milostné hrátky na nesprávném místě.
Dnes neumírej
Dnes neumírej
Metro-Goldwyn-Mayer

reklama

Ve čtvrtek večer na COOL dorazí poslední Brosnanova bondovka Dnes neumírej. Film z roku 2002 stojí rozkročen mezi stylem 90. let a novou érou války proti teroru – a i v ději tak nabízí zajímavý mišmaš nápadů. Bond je hned na úvod zajat a držen skoro dva roky ve vězení, než je propuštěn, a musí na vlastní pěst zjistit, kdo prozradil jeho dávnou misi. Zjistěte spolu s ním, jak tento pozapomenutý biják vznikal!

09) Poslední Brosnanova bondovka nebyla významná jen proto, že zakončovala jeho éru, nýbrž i kvůli jinému výročí – šlo o snímek slavící 40 let od premiéry Dr. No se Seanem Connerym.

08) Navíc se samozřejmě jedná o dvacátý bondovský film. To vtipně komentuje i nový Q, když 007 předá hodiny s tím, že „jsou už jeho dvacáté“. 

07) Ačkoliv bylo přijetí filmu poněkud chladné, finanční realita byla jiná. Šlo o nejvýdělečnější bondovku vůbec a její pokračování zhatilo především to, že k vysokým tržbám patřilo až příliš velké nafouknutí rozpočtu.

Dnes neumírej
Autor: Metro-Goldwyn-Mayer Dnes neumírej

06) Bondovské výročí se podepsalo i na tom, že ve filmu je celá řada odkazů na předešlé filmy s agentem 007. Jednou z těch nejviditelnějších je okamžik, kdy agentka Jinx s tváří Halle Berry vystoupí z moře v bikinách nápadně připomínajících právě ty z Dr. No. Ačkoliv se scéna točila ve Španělsku, paradoxně tu v době natáčení byla zima a Berry mezi scénami musela trávit čas pod tlustou dekou, aby nezmrzla. 

05) Jiným odkazem je scéna, při níž Bond na Kubě vytáhne seznam ptáků v Karibiku – příručku sepsal jistý reálný autor James Bond. Právě u něj se Ian Fleming, autor knižního agenta 007, inspiroval při vymýšlení jména svého hrdiny.

04) Pierce Brosnan si při natáčení poranil koleno, a není se čemu divit – táhne mu tady na padesát a v šermovací scéně s Tobym Stevensem (znáte z pirátských Černých plachet) tak filmaři museli mírně urychlit tempo filmového pásu, aby šerm vypadat rychlejší, než jaký v reálu byl…

Dnes neumírej
Autor: Metro-Goldwyn-Mayer Dnes neumírej

03) Brosnan sám nebyl přílišným fanouškem Dnes neumírej – po premiéře řekl, že by byl raději, kdyby se 007 namísto důrazu na triky a technické výdobytky raději vrátil ke kořenům skutečné špionské akce. Právě to paradoxně byla trasa, kterou se bondovská série vydala po jeho odchodu…

02) Film mimochodem zvládl vyvolat menší mezinárodní incident – jeho vykreslení severokorejského generála jako de facto hlavního záporáka vedlo k bojkotu i ve 145 kinech v Jižní Koreji. Výsledku nepomohlo ani to, že američtí důstojníci na plátně komandovali jihokorejské vojáky.

01) Ještě o něco větším prohřeškem pak byla milostná scéna mezi Brosnanem a Halle Berry, která se odehrává nedaleko Buddhovy sochy. Protest proti tomuto aktu vydali dokonce i jihokorejští buddhisté, faktem nicméně je, že kdyby si to korejský superagent rozdával v kostele, asi by z toho na druhou stranu neměli radost na Západě.

Dnes neumírej
Autor: Metro-Goldwyn-Mayer Dnes neumírej

Dnes neumírej začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 20:15.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!