9 věcí, které nevíte o Době ledové: Jak vypadá pravý prehistorický Scrat?

Co všechno se skrývá za animovanými výpravami, kterým budou od 14. ledna patřit tři sobotní večery na Prima COOL?
Doba ledová
Doba ledová
20th Century Fox

reklama

V sobotu 14. ledna na Prima COOL dorazí animovaný hit Doba ledová z roku 2002. Manny, Diego, Sid i veverčák Scrat opět vystrčí hlavy z „věčné“ sněhové pokrývky, aby si prožili dobrodružství se ztraceným lidským mládětem, kterého se jmou vrátit rodičům. Začíná tím populární sága, která baví nejen veverčákem Scratem. Víte o ní to nejpodstatnější?

09) První díl Doby ledové byl původně zamýšlen jako tradiční kreslený animák. Psal se rok 1997 a digitální animace byla vzdor úspěchu Příběhu hraček stále ještě poměrně revolučním výmyslem. Studio 20th Century Fox však ve stejné době koupilo digitální animátory Blue Sky Studios a spojení obou investic do nového digitálního animáku tak bylo nakonec přirozenou volbou.

08) „Lidé“ v první filmu nejsou našinci, nejde o druh Homo sapiens jako (předpokládáme) většina z těch, kteří tyto řádky čtou, ale o naše vymřelé příbuzné neandertálce. Paradoxem je, že jejich postavy za celý film nepromluví – na rozdíl od hlavních zvířecích hrdinů.

07) Kreslené obrázky hlavních hrdinů, které se objevují v závěrečných titulcích prvního filmu, jsou skutečnými malůvkami dětí digitálních animátorů!

06) Celá série se „skutečně“ odehrává napříč řadou let – pátý film je tak zasazen 14 let po filmu prvním, sedm let po filmu druhém a čtyři roky po filmu čtvrtém. Což je poměrně kuriózní, uvážíme-li, že například průměrná doba života dnešní veverky jsou jenom 3 roky. Scratovi tedy táhne už na pětinásobek!

05) Ptáci dodo, kteří se objevují jako komické odlehčení v jedničce, přežili jako druh prakticky všechny další ukázané druhy z Doby ledové. Mamuti vymřeli majoritně před 12–10 tisíci lety, stejně jako šavlozubí tygři, Sidův druh před 4 500 lety a dinosaury ani nebudeme vytahovat. Dokonce i neandertálci to zabalili mnoho tisíc let nazpět.

04) Zápletka Doby ledové 4 byla původně údajně zamýšlena jako posunutí série do dnešních časů. Manny, Sid, Diego, Ellie a Scrat se měli probudit ze zmražení v moderním muzeu.

Doba ledová
Autor: 20th Century Fox Doba ledová

03) Animátoři kvůli studování prehistorických živočichů v rámci série pravidelně navštěvovali přírodovědecká muzea a přírodní parky, aby odpozorovali pohyby příbuzných živočichů v jejich přirozeném habitatu. Řada ukázaných postav byla inspirována skutečnými vyhynulými druhy – daněk v druhém díle byl například vytvořen dle předobrazu dvou vyhynulých druhů Hoplitomeryx a Megaloceros savini.

02) Po hůře přijaté, ale stále finančně úspěšné premiéře pátého dílu, se začaly objevovat debaty o budoucnosti série. Jedním z nápadů, které prolétly éterem, je například možnost vrátit v hypotetické šestce zpátky lidské (neandertálské) postavy z prvního dílu, které by ságu vrátily ke kořenům a mohly zakončit děj tím, že by připomněly, jak to vše začalo.

01) Veverčák Scrat, který se stal maskotem celé série, byl původně zamýšlen jako fiktivní zvíře. V roce 2009 však vědci v Argentině odhalili fosilie prehistorického savce, který díky svým protáhlým tesákům Scrata relativně nápadně připomíná. Vyhynulý živočich byl pojmenován Cronopio dentiacutus.

Doba ledová začíná na Prima COOL v sobotu 14. ledna ve 20:15. O týden později bude následovat čtvrtý díl a po dalším týdnu dorazí ještě pětka.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!