9 věcí, které nevíte o filmu Dredd: Karl Urban si nesundaval helmu ani mezi záběry

Druhá adaptace komiksového Dredda byla mnohem věrnější papírové předloze.
Dredd
Dredd
Lionsgate

reklama

V sobotu večer bude COOL patřit akční sci-fi Dredd. Karl Urban (Pán prstenů, Star Treky) se v přelidněném světě zítřka představí jako nemilosrdný futuristický... ano, Soudce Dredd! Polda, soudce i kat v jednom se dostane do pasti uvnitř obřího baráku, jenž má pod palcem šílená záporačka Lena Headey (Cersei ze Hry o trůny). A navíc si s sebou tahá i novicku, která nepatří mezi úplně normální policejní rekruty. Co všechno o tomhle komorním komiksovém nářezu potřebujete vědět?

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Dredd - upoutávka

09) Filmový Dredd neměl nikdy na růžích ustláno. V 90. letech s jeho variací přišel sám Sylvester Stallone, výsledkem ale byl film, který komiksům vlastně dost podrazil nohy. Když se tedy scenárista Alex Garland v roce 2006 pokusil navrhnout nové pojetí drsného komiksu, trvalo čtyři roky, než se mu podařilo ideu protlačit někam dál.

08) Režie Dredda se oficiálně ujal Pete Travis, který měl na kontě vlažně přijatý akčňák Úhel pohledu (2008), podle Karla Urbana ale Dredda ve skutečnosti režíroval sám scenárista Alex Garland (Ex Machina, Anihilace). Snímek natáčený v Jihoafrické republice se každopádně dočkal nevelkého rozpočtu někde mezi 30 až 45 miliony dolarů.

07) Během pohnuté preprodukce se v jednu chvíli zdálo, že Dredda natočí Duncan Jones, pozdější režisér Warcaftu. Co se naopak naštěstí nezměnilo, byla role Johna Wagnera – tedy komiksového tvůrce Soudce Dredda, který se na novém filmu podílel jako konzultant.

Dredd
Autor: Lionsgate Dredd

06) Naprostým ternem se pro projekt stalo obsazení Karla Urbana do hlavní role. Oproti předešlé filmové inkarnaci se Slyem filmaři i sám Urban trvali na tom, aby Dredd ve filmu ani na okamžik nesundal z hlavy helmu – tedy stejně jako v komiksu. Urban dle svých slov neopouštěl roli Dredda ani mezi scénami a nikdy se neusmíval.

05) Do hlavní záporácké role byla nakonec obsazena tehdy méně známá a spíše televizní herečka Lena Headey (Cersei z Hry o trůny). Její postava měla být původně stařena, ale Headey si charakter přizpůsobila po svém. Řada tetování Ma-My jsou mimochodem skutečná tetování Leny, ale rozšířená nebo upravená kostyméry.

04) Dreddova bouchačka je masivně upravený Glock 17.

Dredd
Autor: Lionsgate Dredd

03) Ve filmovém Mega City One přežívá po jaderné válce, která zničila zbytek Ameriky, na sebe natěsněno přes 400 milionů lidí. Ve skutečnosti je dnešní populace válkou-nepostižené-Ameriky něco kolem 330 milionů lidí.

02) Filmové motorky Lawmaker, jež kromě Dredda využívají i další soudci, jsou skutečné upravené motocykly. Filmaři si sice posteskli, že nemohli komiksové Lawmakery do reality překovat jedna ku jedné – pak by totiž nebyly uříditelné – ale součástí motorek byly třeba i funkční displeje pro navigaci, komunikaci anebo světla.

01) Karl Urbal trval na tom, že Dreddova Lawmakera bude řídit on sám – a podařilo se mu to!

Dredd
Autor: Lionsgate Dredd

Dredd začíná na Prima COOL v sobotu ve 22:10.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama