9 věcí, které nevíte o Eragonovi: Točil se i ve slovenských Tatrách

Christopher Paolini se pokusil navázat na Star Wars, Harryho Pottera a Pána prstenů. Jak se mu to povedlo?
Eragon
Eragon
20th Century Fox

reklama

V sobotu večer na COOL přiletí epický Eragon. Ve filmu z roku 2006 se přesunete do fantasy světa z pera Christopera Paoliniho, v němž se titulní mladík Eragon stane objevitelem prvního známého dračího vejce. Jako Dračí jezdec se následně vydá bojovat proti zlému panovníkovi – a projde při tom i oblasti povědomě podobné tuzemským divákům! Zjistěte vše, co jste o tomto pozapomenutém snímku nevěděli!

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Eragon - upoutávka

09) Snímek vznikl na motivy románu Jamese Paoliniho vydaného v roce 2003, který se během prvního půl roku stal obrovským hitem. Fantasy příběh si sice půjčoval kusy zápletek odjinud okatěji, než tak činili jiní autoři, tím spíše ale fungoval.

08) Knižní Eragon se po 87 týdnů držel v tabulce bestsellerů The New York Times a dočkal se přeložení do desítek jazyků. O to je překvapivější, že Paolini knihu začal psát, když mu bylo 15 let...

07) Vzhledem k úspěchu filmu se velmi rychle začaly rodit plány na filmovou adaptaci. Práva zakoupilo studio Fox v roce 2004 na vrcholu popularity Jacksonova Pána prstenů a scénář sepsal především Peter Buchman (Jurský park 3).

Eragon
Autor: 20th Century Fox Eragon

06) Oproti knižní předloze má film přesto celou řadu odlišností. Fanoušci spočítali, že mezi oběma ději existuje na padesát výrazných rozdílů.

05) Natáčení filmu proběhlo především v Evropě – a možná si pamatujete, že byl Eragon v létě 2005 skloňován i v našich médiích. Přímo na českém území se netočilo, namísto toho je však několik scén natočených ve slovenských Tatrách. Majorita filmu nicméně vznikla v Budapešti a jejím okolí.

04) Do role mentora Broma, kterou získal Jeremy Irons, byli zvažování také Ian McKellen a Patrick Stewart. Oba však nabídku museli odmítnout, protože se shodou okolností zrovna účastnili natáčení třetích X-Menů. 

Eragon
Autor: 20th Century Fox Eragon

03) Roli Aryi mohla již tehdy sehrát začínající Emily Blunt, která si na výraznější proslavení musela počkat o pár let déle. Ačkoliv se nedostala do Eragona, castingový režisér si ji zapamatoval a navrhl ji do obsazení filmu Ďábel nosí Pradu ze stejného roku. Ten byl pak její průlomovou rolí.

02) Eragon si připsal také unikátní status posledního filmu, který byl ve Spojených státech po premiéře vydán na VHS kazetách. Po této éře již následovalo jenom DVD – nedlouho po USA pak následoval i zbytek světa. 

01) Film měl původně být prvním dílem trilogie, v době jeho premiéry však Paolini teprve sepisoval třetí knižní díl a nakonec se rozhodl jej rozdělit vedví na dvě knihy. Osud tomu však chtěl, že plánům na filmová pokračování nakonec vzalo vítr z plachet horší přijetí bijáku. Jak sága dopadne, si tak fanoušci musejí po filmu již dočíst jenom v papírové podobě, tedy alespoň prozatím. V nynější televizní atmosféře je totiž jen otázkou času, než Paoliniho tetralogii někdo zadaptuje do seriálové podoby.

Eragon
Autor: 20th Century Fox Eragon

Eragon začíná na Prima COOL v sobotu ve 20:15.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!