7 věcí, které nevíte o Gerardu Butlerovi: Jak dlouho mu vydržela kariéra právníka?

Představujeme skotského drsňáka, jehož jméno... čtete špatně!
Pád Bílého domu
Pád Bílého domu
FilmDistrict

reklama

V sobotu se na COOLu rozjede akční nářez Pád Bílého domu. Gerard Butler se tak představí v prvním díle série o tom, kterak chrání amerického prezidenta před stále šílenějšími útoky teroristů. Logiku ve scénáři hledat nemusíte, namísto toho je lepší se soustředit na Butlerovy akční schopnosti – a doceníte je o to víc, když zjistíte 7 věcí, které jste o něm netušili. Včetně jeho „pravého“ jména!

07) Skot tělem (ale ne duší)

Gerard James Butler se narodil v roce 1969 jako nejmladší ze tří bratrů ve Skotsku – v dětství se však jeho rodina přesunula do Kanady a pak zase zpátky do Skotska, přičemž mu v žilách krom skotské krve koluje i příměs krve irské. To je také důvod, proč jeho rodina prý nemá doma kilt. Butler je zkrátka takový britský mišmaš!

Bohové Egypta
Autor: Summit Entertaintment Bohové Egypta

06) Hudební počátky

Už od mládí to Butlera táhlo k filmu, rodina však pro jeho ambice neměla valné pochopení… a tlačila ho spíše do studování práv. Protože to přece vynáší víc! Butler se však ve vzpurném náctiletém období rozhodl alespoň si založit kapelu a výsledkem byla nepříliš známá formace jménem Speed. Nikam to nakonec nevedlo, Butler díky tomu ale mohl později okusit role v několika filmových muzikálech.

Attila
Autor: USA Network Attila

05) Certifikovaný právník

Butler nakonec skutečně nastoupil na studium práv, i když mu to jako divokému a nestudijnímu typu příliš nešmakovalo. Přesto dřel jako kůň a na University of Glasgow se nejen dostal k úspěšnému završení studia, ale dokonce se stal i prezidentem univerzitního právního spolku. Osud mu však nakonec přesto nedopřál právní kariéru – jen po týdnu (!) práce v právní firmě s tím Butler sekl a rozhodl se, že se raději doopravdy stane hercem.

Coriolanus
Autor: Lionsgate Coriolanus

04) ... a certifikovaný lump? 

Pravdou je, že by Butler nejspíš byl tak trochu zvláštní právník. Zaprvé byl několikrát zatčen za opilé chování na řadě večírků, což mimo jiné vedlo k nařčením, že to dle některých zkazek nebyl Butler, kdo v právní firmě skončil, ale že firma vyhodila jeho. Nakonec se stal abstinentem, ale i tak musel později nastoupit na odvykačku – namísto alkoholu se totiž pro změnu stal závislý na lécích proti bolesti. I z této šlamastyky se však nakonec dostal.

Ctihodný občan
Autor: Overture Films Ctihodný občan

03) Hrdina s oceněním 

Stejně rozporuplný je však i záznam Butlerových reálných heroických činů! Dostal dokonce ocenění od Královské humanitární společnosti za to, že v roce 1997 zachránil z Temže tonoucí dítě. Paradoxně se tak stalo během jednoho z jeho prvních natáčení, kdy se v chladné řece musel opakovaně koupat před kamerou – a vysloužil si za to podchlazení. Taktéž jednou uhasil hořící auto (pod které si musel vlézt) nebo byl jedním z mála herců, kteří bojkotovali premiéru saúdskoarabského filmu Hunter Killer kvůli státní vraždě novináře Jamala Khashoggiho.

Exmanželka za odměnu
Autor: Sony Pictures Releasing Exmanželka za odměnu

02) Věčný kuřák

Některé Butlerovy zlozvyky jsme už nakousli, všechny ale doposud překonal. Jeden se mu však porazit nedaří – Butler se navzdory mnoha, mnoha pokusům nikdy neodnaučil kouření cigaret. Prý zkoušel všechno včetně náplastí, hypnózy a dalších tradičních srand. Podařilo se mu nekouřit jen po většinu období natáčení Třístovky, po poslední klapce si však opět zapálil.

300: Bitva u Thermopyl
Autor: Warner Bros. 300: Bitva u Thermopyl

01) Neříkejte mu „Gerard“

Butler dává přednost tomu, aby ho lidé označovali jako „Gerry“. Většina lidí, zejména Američanů, prý totiž dost zápasí s vyslovováním jeho jména „Gerard“. Ale moment, není to tak úplně chyba Amíků. Ničemu totiž nepomáhá, že se jeho jméno nevyslovuje jako typický anglický „Dže(r)á(r)d“ („r“ v závorce je měkké, britské), ale kvůli skotsko-irským kořenům se má správně vyslovovat spíše jako „Čererd“ (a „r“ je nyní ostré jako to české). Fanoušci skotského přízvuku pochopí a prominou přepis bez užití IPA. Ti ostatní jen uznají, že „Gerry“ najednou vcelku dává smysl...

Pád Bílého domu
Autor: FilmDistrict Pád Bílého domu

Pád Bílého domu začíná na Prima COOL v sobotu ve 22:20.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama