9 věcí, které nevíte o prvním Hobitovi: Proč dal Gandalf málem výpověď?

Cesta tam a zase zpátky, jak ji neznáte.
Hobit: Neočekávaná cesta - upoutávka

reklama

Od nedělního večera budete moct dlouhé podzimní večery trávit dobrodružstvím – ve 20.15 totiž na Primě MAX startuje Hobit: Neočekávaná cesta, první díl slavné fantasy trilogie! Zapomeňte vše, co jste si mysleli, že o ní víte – Neočekávaná cesta umí totiž stále překvapit! Dokazuje to už jen výčet devatera kuriozit z jejího vzniku.

Hobit - Neočekávaná cesta - Obrázek 10

Nové dobrodružství ze Středozemě začíná! Hobit: Neočekávaná cesta

1) Možná víte, že měl původně Hobita režírovat Guillermo del Toro (Hellboy), kořeny předprodukce ale sahají daleko za jeho účast až do roku 1995. Peter Jackson, na němž nakonec Hobit stál, totiž chtěl knížečku zfilmovat jako první část plánované trilogie – Pán prstenů by byl částí druhou. Namísto sáhodlouhého natahování Hobita tak původně paradoxně naopak hrozilo zkondenzování celé trilogie LOTR. 

2) Do role Bilba byli zvažováni Daniel Radcliffe, Shia LaBeouf, James McAvoy, Ethan Arkin i Tobey Maguire. Martin Freeman byl sice Jacksonovou první volbou, avšak znamenalo by to překopat celé natáčecí schéma od základu, aby byl Freeman schopný točit i Sherlocka. Což se nakonec i stalo.

3) Jde o první Jacksonův film ze Středozemě, v němž nepromluví jediná lidská fiktivní postava – ani hobiti ani čarodějové jako Gandalf totiž podle Tolkienovy mytologie nejsou vzdor jisté podobnosti lidé. 

Hobit: Neočekávaná cesta
Autor: Warner Bros. Hobit: Neočekávaná cesta

4) V průběhu natáčení zemřeli 3 koně, 6 koz, 6 ovcí, 12 slepic a 0 lidí. Organizace na ochranu zvířat hrozily bojkotem filmu. Organizace pro lidská práva se nevyjádřila.

5) Například Richard Armitage si však při natáčení skoro ukousl vlastní obličej – při jedné ze scén se udeřil vlastním štítem, kvůli čemuž si prokousl spodní ret. Zranění je ve finální verzi filmu dobře znatelné. 

6) Efekty od Pána prstenů znatelně poskočily, takže zatímco v původní trilogii točil Ian McKellen (Gandalf) všechny scény s hobity na place, v sérii Hobit hrál (ve scénách s hobity a trpaslíky, bytostmi nižšího vzrůstu) separátně na modrém pozadí. McKellen měl kvůli tomu pocit opuštěnosti, a dokonce chtěl s natáčením seknout, pročež mu štáb alespoň chodil zkrášlovat jeho stan. 

Hobit: Neočekávaná cesta
Autor: Warner Bros. Hobit: Neočekávaná cesta

7) Celá trilogie Hobit podle odhadů přinesla na Nový Zéland investice v hodnotě jedné miliardy dolarů. Stav filmu dokonce pohyboval s kurzem novozélandského dolaru. Turistika zvýšená zájmem navštívit filmové lokace pak přinesla dalších 400 milionů. 

8) Když Peter Jackson telefonoval Christopheru Leeovi, aby ho pozval na premiéru, Lee se ho výhrůžným tónem zeptal "Jsem ještě ve filmu?", odkazujíc na vystřižení většiny svých scén z Návratu krále (2003). Režisér s hercem se kvůli tomu tehdy pohádali a Lee, ten zjevně nezapomíná!

9) Navzdory slabšímu přijetí se Neočekávaná cesta podle údajů torrentových stránek TorrentFreak stala "pirátsky" nejstahovanějším filmem roku 2013. 

Hobit: Neočekávaná cesta
Autor: Warner Bros. Hobit: Neočekávaná cesta

Hobit: Neočekávaná cesta na vás čeká v neděli ve 20.15 na Primě MAX!

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama