9 věcí, které nevíte o filmu Hvězdná brána: Archa pravdy

Velké finále s Orii se odehrálo chvíli po 10. sérii.
Hvězdná brána: Archa pravdy
Hvězdná brána: Archa pravdy
SyFy

reklama

Už v pátek večer na COOLu začíná finále seriálové Hvězdné brány s podtitulem Archa pravdy. Televizní film z roku 2007 završil deset řad příběhů týmu SG-1 i zápletku s Orii. Mitchellův tým se v něm vydává do jejich galaxie, aby tu zaktivoval titulní artefakt, který slibuje konflikt jednou provždy uzavřít. Víte ale o všem, co s jeho vznikem souviselo?

09) Seriálová Hvězdná brána byla zrušena poměrně nečekaně – krátce po odvysílání dvoustého dílu oznámila její finále domovská stanice Syfy. Archa pravdy, spolu s dalším TV filmem Hvězdná brána: Návrat (anglicky se jmenuje Continuum) dala tvůrcům šanci dovyprávět hlavní nakousnuté zápletky a naposledy se ve velkém stylu rozloučit s fanoušky.

08) Není to však poprvé, co seriáloví tvůrci zvažovali filmové finále. Původní plán byl takto završit seriál již odhalením ztraceného města Antiků. Uvažovalo se přitom jak o televizním filmu, tak i možném vydání pro kina. Vzhledem k tomu, že se tehdy Syfy nemělo ke zrušení seriálu, nakonec scenáristé filmovou zápletku realizovali v díle Ztracené město na konci 7. řady. Epizoda zároveň funguje i jako počátek druhého seriálu – Hvězdná brána: Atlantida.

07) Archa pravdy podobně kondenzuje to, co scenáristé plánovali pro 11. řadu. V podstatě se dá říct, že měl příběh s Ori vždy končit stejně – rozdíl je jenom v tom, že v televizi bychom to sledovali skrze 20 epizod, zatímco ve filmu máme dějovou kostru zhuštěnou do necelých dvou hodin!

Hvězdná brána: Archa pravdy
Autor: SyFy Hvězdná brána: Archa pravdy

06) Ačkoliv je Archa pravdy televizním filmem, takže od ní nelze očekávat stejně opulentní scény jako od hollywoodských blockbusterů, stála i přesto více než nejdražší díly seriálové Hvězdné brány. Podle producenta Roberta C. Coopera vyšla na 7 milionů dolarů.

05) Natočena byla rovněž v poměru 16 : 9 na 35mm film, což jí dodává “filmovější” vzhled. A v neposlední řadě pro ni vznikl i původní soundtrack nahraný orchestrem. Běžná seriálová hudba se bez podobné srandy samozřejmě musela obejít.

04) Krom toho, že příběh filmu završuje příběh s Ori, uvažovalo se rovněž nad tím, že dá filmová Archa pravdy vzniknout vlastní sérii filmů, které by příběh SG-1 teoreticky mohly rozvíjet až dodnes. Scenáristé proto natočili řadu nakonec nevyužitých materiálů, které pro tuto “filmovou sérii” měly být užity – plánem bylo ságu představit na konci Archy pravdy. Nakonec však produkce dostala zdroje jenom pro dva filmy (Archu pravdy a Návrat), takže z velkých ambicí sešlo.

Hvězdná brána: Archa pravdy
Autor: SyFy Hvězdná brána: Archa pravdy

03) Fanoušci, kteří balancují na hraně zákona, si mohli snímek svého času nakoukat podstatně dříve než zbytek světa. Rozpracovaná verze bez efektů, jen s částí hudby a bez titulků, totiž unikla na internet již v polovině prosince 2007, tedy celý půlrok před televizní premiérou v květnu 2008.

02) Natočit celý film trvalo jenom 18 dnů – některé scény přitom vznikaly paralelně jak pro Archu pravdy, tak i pro druhý film s podtitulem Návrat.

01) Ačkoliv jde o předposlední výskyt týmu SG-1 pohromadě, různé postavy se později objevily i v navazujících seriálech Atlantida a Hluboký vesmír. Především Jack O’Neill, který si v Atlantidě střihnul výskyt ve dvou dílech 3. řady a v Hlubokém vesmíru byl několikrát v 1. řadě. Krom něj se znovu objevili i Teal’c, Daniel nebo Samantha, ta se dokonce vrátila do sedla naplno, když se z ní ve 4. řadě Atlantidy stala jedna z hlavních postav.

Hvězdná brána: Archa pravdy
Autor: SyFy Hvězdná brána: Archa pravdy

Hvězdná brána: Archa pravdy začíná na Prima COOL v pátek ve 20.15.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!