6. března 2023 00:06

9 věcí, které nevíte o sci-fi Já, robot: Audi Willa Smithe předpovědělo budoucnost

Připravte se na vzpouru strojů s Willem Smithem!

V sobotu večer bude COOL patřit scifárně Já, robot, v níž se vám Will Smith ukáže jako drsný futuristický detektiv, jenž musí rozplést zapeklitou (sebe?)vraždu. Píše se totiž rok 2035 a světem kráčejí po boku lidí i roboti, kteří však mají bytostně zakázáno ubohým humanoidům ubližovat. A přesto se zdá, že jeden člověka zabil! Snímek volně vychází z knih Isaaca Asimova, to ale není jeho jediná zajímavost!

09) Premisa filmu si od Asimova půjčuje jen obecné obrysy zápletky a světa. Na příčině je fakt, že scénář původně vznikl (v roce 1995!) jako scifárna jménem Hardwired, v níž měl ústřední agent FBI zpovídat mašiny zavražděného vědátora včetně robota Sonnyho nebo superpočítače HECTOR. I tento film se inspiroval u klasiky, ale spíše u Agathy Christie.

08) Producenti později přišli s nápadem námět oživit skrze naroubování na Asimovu povídkovou kolekci Já, robot. V důsledku toho se změnila i některá jména postav a do filmu přibyly slavné Tři zákony robotiky. Ironií osudu sám Asimov název Já, robot nesnášel, kniha dostala název navzdory jeho přání. Svého druhu se ale premisy jeho povídek (postavené na logice) příliš nelišily od detektivek ve stylu Agathy Christie (taktéž postavené na logice).

07) Tři zákony robotiky se od publikace Já, robot objevily v řadě filmů včetně zapomenuté sci-fi Andrew, člen naší rodiny s Robinem Williamsem. Ke cti filmařů Já, robot je také třeba dodat, že již kniha obsahovala i zákon čtvrtý, který skutečně může logicky obcházet první tři zákony podobně jako ve filmu. Netřeba ale asi dodávat, že Asimov úplně neplánoval využití tohoto zákona jako předlohu k akčnímu velkofilmu!

06) Postava robota Sonnyho byla vytvořena na základě stejné technologie jako Glum z trilogie Pán prstenů. Předlohou mu byl herec Alan Tudyk (Firefly), který robota v originále také namluvil. Role však mohla připadnout k někomu jinému – na casting totiž přišli i Emilio Estevez (bratr Charlieho Sheena) nebo Wil Wheaton!

05) Will Smith, jemuž připadla hlavní role detektiva Spoonera, při natáčení skutečně havaroval se svou motorkou 2004 MV Agusta F4-SPR. Stalo se tak ve skoro stokilometrové rychlosti ve scéně v robotickém skladu – scéna, kdy přijde o kontrolu nad strojem, ve filmu zůstala a je jasně vidět. Naštěstí z toho vyšel jen s pár odřeninami.

04) Stejně jako u jiných sci-fi, i tentokrát přispěchali výrobci nejrůznějších produktů s futuristickými návrhy vlastních výrobků. Nejvíce je to znát na konceptuálním vozu Audi RSQ, které řídí Smithův detektiv. Bourák byl nadesignován přímo pro film samotný a není bez zajímavosti, že disponuje i samořídicími prvky, které dnes v reálu pomalu začínají poznávat skutečné ulice...

03) Will Smith si pro natáčení vymohl hned několik netradičních požadavků. Například ve scéně, kdy se sprchuje, chtěl být zcela nahý. Filmaři s tím souhlasili, na poslední chvíli před premiérou ale scénu museli digitálně překreslit z obav o zvýšení přístupnosti na „film pro dospělé“. Digitální úprava nahého Smithe byla nakonec nejdražším trikem celého filmu (plného mluvících robotů).

02) Já, robot je poměrně málo viděným případem velkofilmu, po jehož primárním natáčení se nekonaly žádné dotáčky.

01) Traduje se, že když přišel Smith na první meeting, řekl: „V každém filmu, který natočím, musím zachraňovat svět.“ Režiséra Alexe Proyase, pověstného svými přemýšlivými, inteligentnějšími blockbustery, to příliš nenadchlo. Film vznikl tak jako tak, po premiéře se však Smithův (tehdy velmi malý) syn Jayden prý vyjádřil v tom duchu, že by jeho tatík „měl přestat v každém filmu zachraňovat svět“, protože se to trochu přejídá.

Já, robot začíná na Prima COOL v sobotu ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný