7 věcí, které nevíte o Jeanu Renovi: Jaké je jeho pravé jméno?

Rodák z Casablancy se stal francouzskou filmovou hvězdou... a kupodivu to pro něj byl jen začátek!
Drž hubu!
Drž hubu!
UGC Fox Distribution

reklama

V sobotu na COOL doputuje francouzská klasika Drž hubu! Drsňák Jean Reno a ukecaný blázen Gérard Depardieu se v ní ocitnou na útěku z vězení, a jelikož jsme v žánru komedie, nebude u toho nouze o přešlapy. Pro Jeana Rena je ostatně příznačné, že dovede svou tvrdou fazonu proklatě často překovat v humor – není se čemu divit, když se ostatně ani ve skutečnosti „Jean Reno“ nejmenuje!

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Drž hubu! - upoutávka

07) Tenkrát v Casablance

Reno se narodil v marocké Casablance, která sice byla tradičně francouzským koloniálním územím, jeho rodina však měla blíže ke Španělsku. Jeho rodiče sem přesídlili poté, co je ze Španělska vyhnal totalitní režim Francisca Franca. Mladý Jean, který si toho času ještě říkal Juan, tu však nehodlal strávit mnoho času...

Leon
Autor: Gaumont Leon

06) Nuzné poměry

Jean Reno se rozhodně může pyšnit tím, že se do pozice hvězdy vypracoval zcela sám. Jeho otec pracoval v dílně a máma mu umřela, když byl ještě mladý. Nakonec se rozhodl v sedmnácti přestěhovat do Francie a získal občanství skrze službu ve francouzské armádě. Přesto zároveň vystudoval divadelní školu, takže k herectví vlastně tíhl odmala.

Magická hlubina
Autor: Gaumont Magická hlubina

05) Přechod do Francie

Ve Francii si Juan také konečně změnil jméno na nám známého Jeana Rena. Po vojenské službě a divadelní škole se díky své výšce 188 cm často upíchl ve vedlejších rolích vazeb a drsňáků, nakonec se však vypracoval i do hlavních rolí – a to dokonce i v komediích! Stal se dvorním hercem Luca Bessona a tváří, kterou ve Francii znal každý filmový divák.

Návštěvníci
Autor: Gaumont Návštěvníci

04) Americká klika

Netradiční fazona francouzského herce s exotickými rysy Rena nakonec zavála i přes velkou louži do Ameriky. Nejprve ve vedlejší roli v romanťárně Francouzský polibek z roku 1995, později v řadě dalších bijáků včetně Godzilly, Ronina nebo Mission: Impossible. Spolu se světovou slávou následovala i druhá vlna evropských filmů cílících na světové publikům, do níž patří třeba právě i Drž hubu!

Godzilla
Autor: TriStar Pictures Godzilla

03) Mohl být ještě slavnější

Po bitvě je každý generál, takže těžko soudit za činy minulosti – přesto je paradoxní, že se Jean Reno do povědomí celé generace diváků mohl zapsat ještě razantněji než „jen“ jako Leon. Právě jemu byla totiž původně nabídnuta role agenta Smithe v prvním Matrixu. Reno ji však s díky odmítl a věnoval se jiným zájmům...

Ronin
Autor: Metro-Goldwyn-Mayer Ronin

02) Polská romantika

Renova první žena Geneviève byla ještě francouzského původu, po rozvodu lze však říct, že jeho srdce jako by změnilo trvalé bydliště do Polska. Právě odtamtud totiž pochází nejen jeho druhá žena Nathalie Dyszkiewicz, ale i jeho třetí žena Zofia Borucka. Inu, vzhledem k Renově světoběžnictví lze konstatovat, že to vlastně není zase tak překvapivé!

Wasabi
Autor: Gaumont Wasabi

01) A jeho pravé jméno je…

A nyní třešnička na dortu, kolem níž jsme tančili v předešlých odstavcích. Už jsme prozradili, že se Jean Reno narodil jako Juan. Jeho celé jméno však zní Juan Moreno y Herrera-Jiménez! Právě z „Morena“ se ve Francii stal zkrácený „Reno“, jenž se zapsal do srdcí tolika milovníků celuloidu.

Králové hor
Autor: Warner Bros. Králové hor

Drž hubu! začíná na Prima COOL v sobotu ve 20:15.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!