9 věcí, které nevíte o Jetovi Li: Proč odešel do hereckého důchodu?

Nefalšovaná akční legenda v posledních letech už prakticky nehraje. Jinak má ale za sebou velmi bohatou kariéru.
Utržený ze řetězu
Utržený ze řetězu
EuropaCorp

reklama

Ve čtvrtek se na COOL probojuje akční řežba Utržený ze řetězu. Legendární drsňák Jet Li se v ní představí jako pološílený bojový otrok, který porcuje skotské bitkaře na čínské nudličky. Pak však jeho pán skončí v kómatu – a náš otrok rázem procitne a zjistí, že život je víc než jen ryk jeho nepřátel. Podobně přitom možná procitnete i vy, protože se od premiéry tohoto bitkařského bijáku leccos změnilo i u Jeta Li.

07) Mrzké kořeny

Jet Li pochází z poměrů, které znalci častují klasickým „not good, not terrible“. Narodil se sice v Pekingu, kde měl rozhodně větší šance na úspěch než třeba na čínském venkově, tím to ale skončilo. Otec mu zemřel již ve dvou letech, rodina tak žila v chudých poměrech. V osmi si nicméně Jeta na wushu táboře povšimli instruktoři pro jeho hbitost a bojovnost...

06) Původní jméno?

Jak už to u herců čínského původu mnohdy chodí, Jetovo jméno původně znělo poněkud jinak, než jak ho znáte dnes. Když se začínal se svým wushu uměním zabydlovat u filmu, jeho čínské jméno Li Lianjie (počeštěně Li Lien-ťie) bylo pro filipínské producenty příliš složité. A tak se z něj na jejich radu stal „Jet Li“.

Pěst legendy
Autor: Golden Harvest Pěst legendy

05) První zářez

Jetovi se dařilo dobře, z klasické čínské kinematografie nicméně musel přesídlit na Filipíny a do Hong-Kongu. Stěhování bude vůbec velkým motivem Jetova života. Klíčovou pro něj byla první větší role ve filmu Šaolinský chrám z roku 1982 a v následujících letech se porval v mnoha jiných filipínských a hongkongských bijácích.

Smrtonosná zbraň 4
Autor: Warner Bros. Smrtonosná zbraň 4

04) Přechod na Západ

Kdyby Jet Li zůstal navěky v Asii, asi byste ho neznali. Jeho kariéra se však posunula razantně vpřed v roce 1998, když ztvárnil záporáka ve Smrtonosné zbrani 4. Bylo to mimochodem vůbec poprvé, co si po víc jak 15 letech před kamerou střihl záporáka. I když Jet neuměl moc anglicky, jeho přednes se stal velmi populárním a objevil se v celé řadě dalších trháků včetně Utrženého ze řetězu nebo Expendables.

Hrdina
Autor: Beijing New Picture Film Co. Hrdina

03) Singapurský senior

Zhruba dekádu zpátky však Li opět zvedl kotvy a přesídlil z Ameriky zpět do Asie – namísto Číny však zvolil Singapur. Hlavním důvodem byla údajně starost o vzdělání jeho čtyř dcer, milionář by si však jistě mohl dovolit dobré školy i v USA. Spekuluje se o tom, že Jetovi víc vyhovovaly singapurské poměry – je tam více Číňanů i více buddhistů a cítí se tam zkrátka „více doma“ než v Americe.

Expendables: Postradatelní
Autor: Lionsgate Expendables: Postradatelní

02) Život nikoho nešetří

Jetova singapurská anabáze se však rázem zvrtla v roce 2013, kdy mu byla diagnostikována hypertyreóza, tedy endokrinní onemocnění štítné žlázy. V následujících letech proto prakticky zmizel z filmového světa, výrazně pohubl a stal se doslova stínem svého někdejšího já. KE hraní se občas vrací, často však jde spíš o čestné role.

Mulan
Autor: The Walt Disney Company Mulan

01) Kovaný buddhista

Faktem ale je, že čas nikoho nešetří a Jet Li není výjimkou. Pokud by se ze svého zdravotního důchodu již nikdy pořádně nevrátil na plátna kin, můžeme se spolu s ním uklidňovat tím, že je kovaný buddhista – při pohledu na jeho filmový debut z roku 1982 (Klášter Shaolin) tak lze rozhodně říct, že tenhle frajer hrál už od počátku s plným nasazením!

Klášter Shaolin
Autor: Golden Harvest Company Klášter Shaolin

Utržený ze řetězu začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 20:15.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!